Új kkv-stratégiával segíti a kormány a magyar vállalkozásokat

Startup illusztráció
Vágólapra másolva!
A most elkészült, 2019-2030-as időszakra szóló kkv-stratégia segíti a magyar mikro-, kis- és középvállalkozásokat a gazdasági szerkezetváltásuk során - mondta György László, az Innovációs és Technológiai Minisztérium (ITM) államtitkára.
Vágólapra másolva!

Az államtitkár az átfogó célok közül kiemelte

a működő vállalkozások zöld és high-tech megújulásának támogatását, az adminisztrációs terhek ésszerű keretek közé csökkentését, valamint a kiválóan teljesítő vállalkozások elismerését.

György László felhívta a figyelmet arra, hogy

2019-2020-ban több mint 175 milliárd forint áll a kkv-k rendelkezésére, ebből 98,4 milliárd vissza nem térítendő támogatás és 76,7 milliárd visszatérítendő forrás.

Emellett 2020-ban további 26,3 milliárd forint lesz elérhető technológiafejlesztésre és tudásátadásra.

György László, a stratégia kiemelt céljainak megvalósulását támogató zászlóshajó projektek és további intézkedések között említette a vállalkozóbarát szabályozási és adózási környezet megteremtését, ezen belül a kisvállalkozások számára létrehozott adónemek további erősítését, az egyéni vállalkozók adóbevallásának egyszerűsítését, a folyamatos adminisztrációs tehercsökkentést és a Doing Business akciótervet.

A kkv-k üzleti környezetének és az e-kormányzat eszközeinek fejlesztésénél kiemelte

a vállalkozói portál létrehozását, ami információkkal és ingyenesen elérhető anyagokkal segíti majd a vállalkozásokat.

A kkv-k fejlődési képességének, innovációs és digitális teljesítményének erősítésénél az államtitkár kitért a Magyar multi programra, amelynek keretében több mint 14 milliárd forint fejlesztési forrás áll a résztvevő cégek rendelkezésére. Említette a Modern mintaüzem programot, valamint a technológiai megújulást segítő programokat és a hátrányos térségeket célzó támogatásokat.

A szükséges tudás megszerzésének, a vállalkozói kultúra erősítésének területén György László a szakképzés és a felnőttképzés megújítását, pályakövetési rendszer és munkaerőpiaci előrejelző rendszer kialakítását, valamint a vállalati életszakaszhoz igazodó mentorálást, tudásátadást, tanácsadást említette.

A kkv-k finanszírozáshoz jutásának ösztönzését szolgálja majd egyebek mellett a Magyar tőkealap program kidolgozása és elindítása, továbbá a kkv-kat támogató tőkealapok rendszerének áttekintése és megerősítése, a támogatott kkv-finanszírozás koordinációs mechanizmusának létrehozása, valamint a kkv-finanszírozási alstratégia elkészítése.

A kormány célja, hogy elmozdítsa a hazai kis- és középvállalkozásokat a digitalizáció és az innováció felé Forrás: Shutterstock

Az államtitkár ezek mellett kiemelte a kkv-k külpiacra lépését segítő programot, valamint a vállalkozások generációváltását segítő tanácsadási és mentorálási szolgáltatások fejlesztését.

Parragh László, a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (MKIK) elnöke előadásában hangsúlyozta, az új kkv-stratégia kialakítása nem íróasztal mellett, hanem a vállalkozásokkal együttműködve történt, ezért a program életszerű lesz.

Az MKIK elnöke kiemelte, hogy a magyar gazdaság a beruházás-vezérelt szakaszból az innováció-vezérelt szakasz felé tart, az átállás támogatásának kell lennie a következő évek fő mozgatórugójának a gazdaságpolitikában.

Parragh László szerint különösen fontos, hogy a kkv-szektor szereplői nagyobb arányban ismerjék fel a digitalizáció és az innováció jelentőségét.

Európai szinten is kiemelkedő a magyar gazdaság növekedése, az eredményeket azonban a számoknál is jobban jeleníti meg a korszerű belföldi üzemek teljesítménye - ezt az Innovációs és Technológiai Minisztérium (ITM) parlamenti államtitkára mondta a Modern Gyárak Éjszakájának budapesti sajtótájékoztatóján.

Schanda Tamás közölte, hogy

a rendezvényt jövő pénteken országszerte 73 helyszínen rendezik meg, vagyis tavalyhoz képest megduplázódott a résztvevő cégek száma.

Az államtitkár fontosnak nevezte a kis- és közepes vállalkozások (kkv) támogatását, mivel ezek adnak megélhetést a családok jelentős részének, emiatt is szorgalmazta a magyar beszállítók számára kedvező együttműködések bővítését a külföldi nagyvállalatokkal.

Schanda Tamás a kiemelkedő gazdasági eredményeket a kormány patrióta gazdaságpolitikájának tulajdonítja, amellyel a fenntartható növekedésre törekszik. Véleménye szerint nem lehetetlen vállalás, hogy Magyarország az 5 legélhetőbb európai állam közé kerüljön, de meglátása szerint ehhez a versenyképességet is erősíteni kell.

Az államtitkár a kormányzati kkv-stratégia legfontosabb elemének a környezettudatosság fokozását, a korszerű technológiák alkalmazását és a magyar vállalkozások erősítését nevezte. György László mindezt azzal magyarázta, hogy hightech megoldások csökkentik a termelési költséget, és jobban kímélik a környezetet.

György László emondta azt is, hogy az eddigi tapasztalatok alapján a technológiaváltást támogató pályázati lehetőségek forrásai 5 éven belül négyszeres megtérülést eredményeznek,

így újabb mintaüzemek jöhetnek létre.

Az ITM harmadik alkalommal rendezi meg a Modern gyárak éjszakáját. A program keretében az érdeklődők működés közben tekinthetik meg a mintaszerűen működő gyárakat és a nemzetközileg is versenyképes ipari üzemeket. A részvétel ingyenes, de előzetes regisztrációhoz kötött a Modern gyárak éjszakájának honlapján.