Kiderült, honnan kérnek szívesebben kölcsön a magyarok

Young female in fashionable clothes looking into a wallet Fashion Funky Businesswoman Teenage Girls Women Females Money to Burn Searching Buy Employment Issues Bankruptcy Savings Shopaholic Youth Culture Wages Wallet Change Purse Currency Home Finances Yo
Young stylish woman in cute trendy outfit with leather handbag looking into purse. Close-up on hands with wallet
Vágólapra másolva!
Bár csökken, de még mindig látható a banki hitelekkel kapcsolatos bizalmatlanság Magyarországon, a leggyakrabban még mindig a családtagjainktól, ismerőseinktől kérünk kölcsön – derült ki az Intrum felméréséből.
Vágólapra másolva!

A vállalat, az Intrum idén tette közzé az európai lakosok fizetési, megtakarítási és hitelfelvételi szokásairól szóló reprezentatív jelentését, az ECPR-t. Az Intrum vizsgálta azt is, kihez fordulnak az emberek kölcsönért – az itt kapott eredmények ismét megerősítették, hogy a pénzintézetekkel szembeni bizalom még mindig rendkívül alacsony Magyarországon.

A megkérdezettek több mint fele ismerőseihez és szeretteihez fordul kölcsönért, családtagoktól 35 százalék, míg 27 százalék a barátoktól kért pénzügyi segítséget.


Saját bankjától ezzel szemben csak

  • a résztvevők 18 százaléka vett fel kölcsönt,
  • míg 12 százalék másik pénzintézethez fordult hitelért.

Utóbbi opció a 65 év feletti korosztályra jellemző a legnagyobb arányban, 41 százalékban. A döntésnek számos oka lehet, például a kedvezőbb feltételek, de az is, hogy a saját intézmény már nem hajlandó hitelezni a fennálló tartozások miatt.

Illusztráció Forrás: Getty Images/iStockphoto/fizkes/Fizkes

„A felmérés eredménye minket is nagyon meglepett. Azt gondoljuk, hogy a banki hitelek viszonylagos népszerűtlensége mögött számos tényező állhat, a bankokkal szembeni bizalmatlanságtól az információhiányon át a hitelfelvételi folyamat komplexitásáig" – fogalmazott Deszpot Károly, az Intrum üzletfejlesztési és értékesítési igazgatója. „Fontos szempont lehet az is, hogy a bankokhoz képest az ismerősök, családtagok kisebb kamatot kérnek, bár erről nehéz információt kapni" - tette hozzá.

A kutatás egyik következtetése szerint a klasszikus banki hiteleknél "népszerűbb" a hitelkártya keretének kimerítése, annak ellenére, hogy ez a legtöbb kölcsönnél jóval nagyobb kamatokat ró az ügyfélre. „Ez a hitelfelvétel egy speciális formája, hiszen általában nem tervezett kölcsönfelvételről van szó, hanem arról, hogy az illető költségei túllépték a korábban várt szintet" – mondta Deszpot Károly, aki arra is figyelmeztetett, hogy

a kártyahitel az egyik legdrágább kamatozású kölcsön.

A hitelkártya kedvező konstrukció lehet azok számára, akik csupán kiegészítő jelleggel használják, és képesek az első adandó alkalommal törleszteni tartozásaikat, egyéb esetekben azonban könnyen találhatja magát az ügyfél adósságspirálban. A hitelkártyának eleve van egy, általában 5-600 forintos havidíja, és ha használjuk a hitelezési funkciót, akkor az összeget általában 30 napon belül vissza kell fizetni. E rövid türelmi időszak alatt a hitel még kamatmentes, ha azonban átlépjük a visszafizetési határidőt,

a bank mintegy 25-35 százalékos büntetőkamatot számol fel.

Összehasonlításképpen, az Intrum számítása szerint egy személyi kölcsön után átlagosan 13,12 százalékos THM-et kell fizetni a jelentősebb hazai bankoknál.

Illusztráció Forrás: MTI/Oláh Tibor

A cég csak a magyar háztartásokra vonatkozó Fizetőképességi Jelentése szerint 2019-ben már jelentősen csökkent a folyószámla-hitelkeretek kihasználtsága, miközben nőtt a tervezett hitelek népszerűsége.

– mondta Deszpot Károly.

Ugyanakkor a hitelezéssel kapcsolatos tudatosságot illetően még van hova fejlődni a régió más országaihoz képest.

Csehországban például a saját banki kölcsön a legnépszerűbb 35 százalékkal, amelyet a családi támogatás és a hitelkeret-túllépés követ 29 százalékkal és 23 százalékkal. A szomszédos Ausztriában a családi hitelezést jelölték a legtöbben, mégpedig a válaszadók 38 százaléka,