Nagy durranás volt a kínai Nasdaq első napja

China's stock market lost $2.3 trillion in 2018 China Chinese Zhejiang Hangzhou stock index price share brokerage market
A concerned Chinese investor looks at stock index and prices of shares (red for price rising and green for price falling) at a stock brokerage house in Shanghai, China, 2 January 2019. The year 2018 was chaotic for global equity markets, but Chinese bourses led the worldwide slide, largely because of the U.S. trade tensions, a cooling economy and a crackdown on shadow banking. China's stock market lost $2.3 trillion in 2018, or about a quarter of its value, making it the world’s worst-performing major market, according to the Financial Times. Bloomberg data show that China's CSI 300 index of major listed companies in Shenzhen and Shanghai declined more than 25% from the 2018 starting point, far outpacing losses in the Japanese, U.S. and U.K. markets. In Hong Kong, the benchmark Hang Seng Index closed Monday down 13.6% for 2018, representing the worst year since 2011, according to market data provider CEIC. In comparison, Japan's Nikkei 225 slid about 14% over the year. The Dow Jones Industrial Average started the final day of 2018 down 6.7% for 2018 following a three-month slide. But the benchmark index also gained on the year's final day after President Donald Trump tweeted that China and the U.S. were making progress on trade talks. Analysts say the government's efforts to deleverage China’s financial system contributed to the market declines despite being overshadowed by trade-war headlines much of the year. Stocks may benefit as both the Chinese and U.S. governments hint at progress in the trade talks.
Vágólapra másolva!
Kevesebb mint egy év kellett a kínaiaknak a bejelentés után, hogy elindítsák saját Nasdaq stílusú tőzsdéjüket, amelynek célja, hogy támogassa a techvállalatok szárnyalását. A sanghaji értéktőzsde Star Market névre keresztelt része egyenlőre óriási siker és már megszülettek az első sztárrészvények is.
Vágólapra másolva!

Hszi Csin-ping elnök közel egy éve jelentette be, hogy a Nasdaq mintájára indítanak kereskedést a sanghaji értéktőzsdén. A most indult és Star Marketre keresztelt kezdeményezés óriási siker lett Kínában.

A kifejezetten techvállalatok számára létrehozott platformon összesen 25 részvénnyel lehetett kereskedni nyitáskor, ezen papírok pedig átlagosan 160 százalékot erősödtek nap közben.

A legerőteljesebben az Anji Microelectronics teljesített a Star Marketen. A részvény árfolyama egy ponton 520 százalékot emelkedett. Annyi pénzt vonzottak a papírok, hogy egy nap leforgása alatt több új dollármilliárdos is született, köztük a Suzhou HYC Technology és a Zhejiang Hangke Technology alapítói.

illusztráció Forrás: Imaginechina/Zhuang yi - Imaginechina/Zhuang Yi

Az elemzők szerint Kína mindenképpen szerette volna, ha jól startol a Star Market, az állami propagandának és a befektetők földtől elrugaszkodott elvárásainak köszönhetően ez egyenlőre meg is történt. Az egyik szakértő szerint ezt a szintet nem lehet sokáig tartani.

Peking azt szeretné, hogy ha a Star Marketen jegyzett kínai techcégek megszereznék a helyi befektetők vagyonának egy részét, valamint, hogy az olyan nagyágyúk, mint a Tencent és az Alibaba a New York-i és a hongkongi értéktőzsde helyett inkább a Star Marketet választanák.

Szintén fontos cél Kína számára, hogy a helyi vállalatok mielőbb függetlenítsék magukat a külföldi tőkétől.

Ez különösen fontos lett az amerikai-kínai kereskedelmi háború kirobbanása óta, amely intő jel volt Kína számára. A Star Market indulásakor a jegyzett vállalatok összesen 5,4 milliárd dollárnyi tőkét gyűjtöttek a befektetőktől.