Az orosz jegybank változtatott a devizatartalékán

orosz központi bank moszkvai székháza
Moszkva, 2014. december 16. Az orosz központi bank moszkvai székháza 2014. december 16-án. A jegybank az éjjel 6,50 százalékponttal 17 százalékra emelte az alapkamatot, de ez sem tudta megállítani a rubel árfolyamának további esését. (MTI/EPA/Makszim Sipenkov)
Vágólapra másolva!
Az orosz központi bank devizatartalékában megháromszorozta a kínai jüan arányát és növelte az euróét, miközben csökkentette a dollárét a tavalyi második negyedévben.
Vágólapra másolva!

Az orosz jegybank 2015 harmadik negyedévében vonta be a kínai jüant tartalékdevizái közé, de akkor még nem vásárolt jüant.

A jegybank féléves időeltolással szokott tájékoztatást nyújtani devizatartalékának az összetételéről.

Az orosz központi bank moszkvai székháza Forrás: MTI/EPA/Makszim Sipenkov

Az orosz központi bank honlapjára felkerült adatok szerint a június végével záródott tavalyi második negyedévben az orosz devizatartalékban a jüan aránya 14,7 százalékra nőtt a negyedévvel korábbi 5 százalékról, az euróé pedig 22,2 százalékról 32 százalékra emelkedett.

Az orosz devizatartalékban a dollár aránya eközben 43,7 százalékról 21,9 százalékra esett.

A tavalyi második negyedév végén a font aránya az orosz devizatartalékban 6,3 százalékra csökkent az első negyedév végi 7,9 százalékról, a japán jené nulláról 4,5 százalékra emelkedett, a kanadai dolláré minimálisan csökkent, 3 százalékról 2,9 százalékra, az ausztrál dolláré 1 százalékon, a svájci franké pedig nulla százalékon maradt.

Oroszország arany- és devizatartaléka a világon a 10. legnagyobb, 458,1 milliárd dollár volt a tavalyi második negyedév végén, 40,4 milliárd dollárral alacsonyabb az egy évvel korábbinál.

A dollár arányának a csökkenése és a jüan növekedése az orosz devizatartalékban is jól jelzi azt, hogy Moszkva Pekinggel tervezi szorosabbra fűzni a kapcsolatait, miközben Washington egyre szigorúbb szankciókkal sújtja Moszkvát.

Anton Sziluanov orosz pénzügyminiszter például augusztusban azt mondta, hogy Oroszország tovább csökkenti amerikai kitettségét, és hogy a dollár már nem megbízható fizetőeszköz a nemzetközi kereskedelemben.

A pénzügyminiszter akkor arra is utalt – és ezt azóta is többször felvetették orosz illetékesek, de csak igen óvatosan –, hogy a jövőben nem a dollárt, hanem például a rubelt használnák majd az olajkereskedelemben.