Kitart a magyarok vásárlási kedve, ismét nőtt a boltok forgalma

Horizontal
A man carries his shopping after visiting a Tesco store in south London, on October 2, 2013. Britain's biggest retailer Tesco agreed a major deal on Wednesday to create a retail giant in China, as it seeks to offset "challenging" trading conditions in Europe which hit profits hard. AFP PHOTO / CARL COURT (Photo by CARL COURT / AFP)
Vágólapra másolva!
A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) legfrissebb jelentése szerint, júniusban a nyers adat alapján 4,3 százalékkal, naptárhatástól megtisztítva 5,2 százalékkal nőtt a kiskereskedelmi üzletek forgalma az egy évvel korábbihoz mérve, ez kissé elmarad a várakozásoktól.
Vágólapra másolva!

Az élelmiszer- és élelmiszer jellegű vegyes kiskereskedelmi üzletekben 2,1 százalékkal, a nem élelmiszer-kiskereskedelmi üzletekben 8,7 százalékkal, az üzemanyag-kiskereskedelemben 7,4 százalékkal emelkedett az értékesítés naptárhatástól megtisztított volumene.

Az idei első fél évben 5,7 százalékkal nagyobb volt a naptárhatástól megtisztított forgalom, mint a múlt év azonos időszakában.

Az első negyedévi 6,6 százalék után a másodikban 5,0 százalékos volt a növekedés. Az első negyedévben a bruttó hazai termék (GDP) módszertanával számolva a háztartások vásárolt fogyasztása 5,2 százalékkal nőtt, amivel 2,6 százalékponttal vette ki részét az 5,3 százalékos GDP-növekedésből.

Júniusban az országos kiskereskedelmi üzlethálózat, valamint a csomagküldő és internetes kiskereskedelem forgalma folyó áron 1025 milliárd forint volt.

Az országos kiskereskedelmi forgalom 45 százaléka az élelmiszer- és élelmiszer jellegű vegyes üzletekben, 38 százaléka a nem élelmiszer-kiskereskedelemben, 17 százaléka az üzemanyagtöltő állomások üzemanyag-forgalmában realizálódott.

Illusztráció Forrás: AFP/Carl Court

A élelmiszer- és élelmiszer jellegű vegyes kiskereskedelemben a júniusi forgalom 75 százalékát adó élelmiszer jellegű vegyes üzletekben 2,4 százalékkal nőtt az értékesítés volumene , az élelmiszer-, ital-, dohányáru-szaküzleteké 1,4 százalékkal emelkedett.

A nem élelmiszer-kiskereskedelem forgalmának összességében 8,7 százalékos növekedésén belül két hónap csökkenés után megugrottak és 13,7 százalékkal nőttek az eladások

  • a textíliát,
  • ruházati cikkeket és
  • a lábbelit árusító boltokban.

9,1 százalékkal nőtt a forgalom a gyógyszer-, gyógyászati termék és 3,3 százalékkal az illatszer üzletekben.

illusztráció Forrás: Pixabay

Csökkent a forgalom volumene a bútor-, műszakicikk üzletekben 1,0 százalékkal, és 0,7 százalékkal a könyv-, számítástechnika-, egyéb iparcikk üzletekben. Az árucikkek széles körére kiterjedő, a kiskereskedelmi forgalomból 5,4 százalékkal részesedő csomagküldő és internetes kiskereskedelem volumene 37,9 százalékkal emelkedett tavaly júniushoz viszonyítva.

Az első fél évben 2,9 százalékkal nagyobb forgalmat bonyolítottak le az élelmiszer- és élelmiszer jellegű vegyes kiskereskedelemben a tavalyi év azonos időszakához mérve. A nem élelmiszer-kiskereskedelemben 8,5 százalékos volt a növekedés, ezen belül az iparcikk jellegű vegyesboltok 12,7 százalékos, a bútort és műszaki cikkeket árusító üzletek 5,3 százalékos forgalomnövekedést regisztráltak.

Az üzemanyag-fogyasztás 7,9 százalékkal nőtt a naptárhatástól megtisztított adatok szerint.

Idén a reálbérek növekedése meghaladhatja a 6,5 százalékot, így folytatódhat a kiskereskedelmi forgalom dinamikus növekedése, azonban ennek mértéke 5,5 százalékra lassulhat a tavalyi 6,5 százalékos forgalombővülés után, jelzi kommentárjában Horváth András, a Takarékbank vezető elemzője. A kiskereskedelemnek további lökést adhat az új lakások idén és jövőre várható átadási hulláma, valamint a családvédelmi akcióterv is. A háztartások ugyanakkor nem csupán a kiskereskedelemben növelik fogyasztásukat, így a vendéglátás, belföldi turizmus, szabadidő, szórakozás, valamint egyéb szolgáltatások területén is jelentős növekedésre lehet számítani - teszi hozzá az elemző.

Németh Dávid, a K&H Bank vezető elemzője elmondta: „A kiskereskedelem motorját továbbra is a nem élelmiszerek csoportjába tartozó termékek, köztük a tartós fogyasztási cikkek adják. A nem élelmiszereknél ugyanis bőven az 5,2 százalékos átlagot meghaladó, 8,7 százalékos bővülés történt júniusban. Az üzemanyagok forgalma pedig 7,4 százalékkal emelkedett. Az élelmiszereké viszont mindössze 2,1 százalékkal nőtt."

A szakember elmondta, hogy a lakossági fogyasztás növekedése hajtja a kiskereskedelmet, ám a növekedés üteme kismértékben csökkent, erre pedig számítani lehetett. Egyrészt azért, mert a nettó reálbérek mérsékeltebben emelkedtek az idén, mint tavaly.

A K&H szakértője kiemelte, hogy több európai országban a fogyasztói bizalmi indexek a korábbinál kevésbé kedvező képet mutatnak a nemzetközi környezet romlása miatt. Ez pedig kockázatokat jelent a magyar gazdaságra, ezen keresztül a magyar kiskereskedelem teljesítményére nézve. Németh Dávid a mostani kilátások alapján 5 és 6 százalék közötti növekedést vár a szektortól.