Rendkívül nyereséges volt tavaly az MKB csoport

BALOG Ádám
Budapest, 2019. április 4. Balog Ádám, az MKB Bank Zrt. elnök-vezérigazgatója a Magyar Bankszövetség fennállásának 30. évfordulója alkalmából rendezett kétnapos nemzetközi találkozón az MKB Bank belvárosi székházában 2019. április 4-én. MTI/Mohai Balázs
Vágólapra másolva!
Az MKB csoport tavaly az egy évvel korábbinál több mint 30 százalékkal magasabb, 25,1 milliárd forint adózás utáni eredményt ért el, az idei nyereség a 2017-es 19,2 milliárd és a tavalyi 25,1 milliárd forint között lehet majd – mondta Balog Ádám, a bank elnök-vezérigazgatója Budapesten.
Vágólapra másolva!

Kiemelte: a bank hatékony működése mellett a portfólió-minőség több lépcsős, tervszerű javítása, az egészségesnek minősíthető portfólió felépítése is támogatta a 2018-ban elért eredményt.

Emellett 0,8 milliárd forint összegű kockázati költséget szabadított fel a pénzintézet,

a nem teljesítő hitelek aránya 5,8 százalékra mérséklődött.

Balog Ádám, az MKB Bank Zrt. elnök-vezérigazgatója Forrás: MTI/Mohai Balázs

Az elnök-vezérigazgató elmondta: az elmúlt év a magyar gazdaságnak, a hazai bankszektornak és az MKB Banknak is sikeres éve volt.

Tavaly év végére a tőkemegfelelési mutató 15,7 százalékról 17,9 százalékra javult,

a pénzintézet rekordot jelentő nyeresége pedig lehetővé teszi, hogy 4,8 milliárd forint osztalékot fizessen a tulajdonosoknak – jelezte, hozzátéve, a pénzintézet mérlegfőösszege tavaly 9,2 százalékkal 1857,6 milliárd forintra csökkent.

A pénzintézet betétállománya 11 százalékkal 1372 milliárd forintra, értékpapír-állománya 19 százalékkal, 773 milliárd forintra csökkent.

A csökkenés a vállalati betétoldalon volt tapasztalható, eközben ugyanakkor a stabilabb lakossági betétek emelkedtek – jelezte az elnök-vezérigazgató.

Illusztráció Forrás: MTI/Jászai Csaba

A pénzintézet nettó hitelállománya 4,3 százalékkal 895,2 milliárd forintra emelkedett. A hitel/betét mutató ennek köszönhetően 55,8 százalékról 65,2 százalékra emelkedett.

Balog Ádám jelezte, a visszafogott hitelezés oka az volt, hogy a bank korábbi szanálása miatt az Európai Unió számos területen, szerződésben rögzítve, korlátokat állított fel a túlzott kockázatvállalás elkerülése érdekében, és más területeken is korlátozásokat léptettek életbe. Ezzel együtt az idei év lesz az utolsó, amikor a banknak ezeket az előírásokat még teljesíteni kell.

A banküzemi költségek a digitális átállás ráfordításai ellenére csupán 8,4 százalékkal, 50,6 milliárd forintra emelkedtek. Az elnök-vezérigazgató jelezte: a digitális átállás miatt a bank 18 bankfiókot bezárt tavaly.

Balog Ádám az idei legnagyobb kihívásnak a bank tőzsdére lépését nevezte; az ezzel kapcsolatos közgyűlési döntéseket meghozták, az ütemezésről hamarosan tájékoztatja a közvéleményt a bank.

Az MKB Bank Zrt. székháza Budapesten, a Váci utcában Forrás: MTI/Soós Lajos

Kérdésre elmondta: első lépésben egy kisebb részvénycsomag tőzsdére vitelét látja reálisnak.
Balog Ádám – magánvéleményként – úgy vélte, hogy egy MKB méretű banknak 20-30 százalékos részvénycsomaggal érdemes a tőzsdén szerepelnie.

Arról is szólt, hogy az EU-val kötött szerződés lezárása jó ütemben halad, az év végéig minden fennálló kérdést sikerül majd lezárni.

Balog Ádám szerint az EU által állított korlátok nagyon hasznosak voltak abban az értelemben, hogy megtanultak hatékonyan működni.

Egy másik kérdésre jelezte: a Magyar Nemzeti Bank feladata, hogy folyamatosan elégedetlen legyen a bankrendszerrel, mert ellenkező esetben a bankrendszer nem működik hatékonyan.

– mondta, hozzáfűzve, a szabályozási elvárásoknak való megfelelés miatt előfordul, hogy nem jut kellő idő a belső fejlesztésekre.

Balog Ádám megismételte azt a korábban, egy konferencián elmondott véleményét, hogy kellene még egy nagy magyar tulajdonú és irányítású bank, ettől nagyobb lesz a verseny a pénzpiacon.