Szédületes mértékben nőtt az építőipar teljesítménye

construction
Japánban is munkaerő hiánnyal küzd az építőipar
Vágólapra másolva!
Az építőipar termelése tavaly novemberben 27,3 százalékkal meghaladta az egy évvel korábbit, ami július óta a legélénkebb növekedés – jelentette a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).
Vágólapra másolva!

Az előző havihoz mérten 4,4 százalékkal emelkedett a szezonálisan és munkanaphatással kiigazított termelés.

Az épületek építése az előző havi 15,7 százalékos ütemet követően 17,8 százalékkal nőtt éves összevetésben.

Az egyéb építményeké 40,2 százalékkal nőtt az októberi 30,5 és a novemberi 21,9 százalékos emelkedést is felülmúlva.

Illusztráció Forrás: Pixabay

Az épületeknél ipari, kereskedelmi és lakóépületek építése, az egyéb építményeknél pedig továbbra is út-, vasút- és közműépítések eredményezték a növekedést – fűzte hozzá a KSH.

A megkötött új szerződések volumene 30,4 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbit,

az épületek építésére kötött szerződéseké 14,0, az egyéb építmények építésére vonatkozóké 45,6 százalékkal volt nagyobb.

Illusztráció Forrás: Origo

Novemberben ipari épületekre, illetve út- és vasútépítésekre kötöttek nagy értékű szerződéseket.

A múlt év január-novemberében 22,9 százalékkal emelkedett az építőipari termelés az előző év azonos időszakához képest, az épületek építése 16,1 százalékkal a mélyépítési munkák volumene 32,5 százalékkal nőtt, ami megközelíti az előző évi 35,4 százalékos mértéket.

Az építőipar továbbra is stabilan erősödő pályán mozog, egyre dinamikusabb a hozzájárulása a GDP-hez a relatíve kis súlya ellenére. 2019-ben 16 százalék feletti növelkedésre számítunk – mondta az adatokat kommentálva Horváth András, a Takarékbank elemzője.

Illusztráció Forrás: DDC

Idén az újlakás átadási hullám fogja húzni az építőipart, legalább 25 ezer lakás átadására számít a szektor az idei évben. Emellett

a budapesti irodapiacon 700 ezer négyzetméter van megvalósítási fázisban, ami szintén érdemi átadási hullámot fog eredményezni a következő 1-2 évben,

a jelenlegi 3.5 millió négyzetmétert valamivel meghaladó állományhoz képest is.

A szakképzett munkaerő hiánya továbbra is jelentős probléma az iparágon belül, annak ellenére is, hogy az építőipar foglalkoztatotti létszáma történelmi csúcson áll, de a lezajlott bővülésnek a jelentős része képzetlen munkaerőből áll, ami tovább nehezíti a kivitelezések teljesítését – fűzi hozzá az elemző.

Az építőiparban jelentős mértékű béremelkedésre és fehéredésre várható a következő években.

Ezzel párhuzamosan lehet számítani a hatékonyság fokozódására, így tovább folytatódhat a már megkezdődött trend, hogy a szakképzett munkaerő fokozatosan visszaáramlik a hazai gazdaságba és enyhülhet a kivitelezői kapacitáskorlát.