Újra csúcson a háztartások fizetőképessége

Van élet a plázán kívül is, körút, férfi divat, kisbolt, pláza, utca, kirakat
Üzletek a körúton karácsony előtt.
Vágólapra másolva!
Tovább javult a magyar háztartások fizetőképessége az első negyedévben, ami a robusztus gazdasági növekedés fennmaradását is előrevetítheti – derül ki az Intrum fizetőképességi indexből. A keresetek növekedése a fogyasztói árakat is emeli, de ez a növekedés egyelőre nem olyan mértékű, hogy lerontsa a háztartások fizetőképességét.
Vágólapra másolva!

Ismét kiadta negyedéves, a háztartások anyagi helyzetét elemző jelentését Magyarország piacvezető követeléskezelője, az Intrum. A követeléskezelő saját adatbázisa és a GKI Gazdaságkutató Zrt. felmérése alapján elkészített fizetőképességi index több faktor felhasználásával méri, mennyire képesek fedezni kiadásaikat a hazai háztartások. Az adatok alapján nemcsak a lakosság anyagi helyzetét ismerhetjük meg, de az index elmozdulása alapján rövidtávú prognózisok is készíthetők.

2019 első negyedévében 59,5 volt az index értéke, ami szignifikánsabb, magasabb, mint az előző negyedévben mért 54,68-as érték.

A magyar háztartások fizetőképessége 2013 óta folyamatosan javul, és a legfrissebb adatok alapján ez a tendencia várhatóan a jövőben is megmarad.

„Az adatok alapján jól látszik, hogy a 2018 második felétől tapasztalt kiemelkedő GDP-növekedést a háztartások is érzékelik" – fogalmazott Felfalusi Péter, az Intrum magyarországi vezérigazgatója. „Az aktuális munkaerőpiaci folyamatok a bérek növekedését eredményezték, ami miatt jelentősen nőtt a családok elkölthető jövedelme, amely az indexben felfelé ható tényezőként jelent meg.

A fogyasztói árak a korábbiaknál jóval gyorsabban emelkedtek, ami azonban negatív hatással van a lakosság fizetőképességére. Egyelőre azonban még a bérnövekedés kompenzálja a fogyasztás drágulását."

A bérinflációs hatást egyelőre kompenzálja a bérek növekedése (illusztráció) Fotó: Mudra László - Origo

A jelentés szerint a fizetőképességi indexből arra is következtethetünk, hogy a magyar GDP várhatóan viszonylag gyors ütemben növekszik majd a közeljövőben is. A GDP tavalyi szárnyalását jelentős részben a belső fogyasztás bővülése okozta. Ez az aktuális adatok alapján idén is magas szinten marad, ami a nemzeti össztermék számaiban is meglátszódhat majd.

A lakossági fizetőképesség mellett az Intrum az évente elkészített Európai Fizetési Jelentésében a vállalati fizetési hajlandóságot is vizsgálja. A 2019 tavaszán készített kutatás szerint – amelyben 11 860 cég vett részt Európa 29 országából, köztük 445 magyar vállalkozás –

minden második európai vállalkozás problémásnak tartja a hosszú fizetési határidőket és azt, hogy a partnerek késve rendezik kintlévőségüket.

Ugyan magyar cégek körében arányában kevesebbeknek okoz gondot a partnerek késedelmes fizetése, de így is minden harmadik hazai vállalkozás küzd ezzel. A magyar cégek úgy tapasztalták, hogy az elmaradó kifizetéseket leggyakrabban a partnerek és ügyfelek pénzügyi problémái okozzák, a válaszadók 46 százalék tapasztalt ilyet tavaly. Ehhez képest a tudatosan választott késedelmes fizetés jóval ritkább Magyarországon, a cégek alig 28 százaléka találkozott vele. Európában sokkal gyakoribb a tervezett késedelmes fizetés, a válaszadó cégek 50 százalékának volt vele tapasztalata.