A magyarok többsége már fiatalon nyugdíjas éveire készül

nyugdíj nyugdíjas idős
12361627 - elderly couple counting euro money on living room table
Vágólapra másolva!
A 24-55 év közti magyar lakosság 47 százalékának szerepel pénzügyi tervei között valamilyen nyugdíjcélú megtakarítás, az ő többségük pedig sikeresen félre is tud tenni nyugdíjcéljaira – derül ki az NN Biztosító reprezentatív felméréséből.
Vágólapra másolva!

A megtakarítások, azon belül is nyugdíjcélú megtakarítások iránti hajlandóság feltérképezése volt a célja az NN Biztosító által végzett országos reprezentatív kutatásnak. A felmérés eredményéből kiderült, hogy a megkérdezettek:

  • 58 százaléka tud havi szinten félretenni valamekkora összeget,
  • 34 százalék 20 000 forint vagy afölött értékben,
  • 25 százalék pedig legfeljebb 20 000 forintot tud havonta megtakarítani valamilyen célra.

A rendszeres megtakarításra való törekvés mellett a nyugdíjas szülőkkel rendelkezők 9 százaléka nyilatkozott úgy, hogy rendszeresen, további 31 százaléka pedig alkalmanként támogatja anyagilag nyugdíjas szüleit.

illusztráció Forrás: 123RF

Ez a csoport tehát hozzátartozóin keresztül közvetetten már foglalkozik a nyugdíj kérdésével, azonban még ennél is többen, az összes válaszadónak mintegy fele, 47 százaléka jelezte, hogy van önálló nyugdíjcélú megtakarítási terve.

A felmérés eredményeiből az is kiderült, hogy azok körében, akik valamilyen szinten terveznek nyugdíj-megtakarítást, a többség sikeresen félre is tud tenni erre a célra.

Azok között, akik jelezték, hogy a nyugdíjtakarékosság szerepel pénzügyi terveikben, 61 százalék mondta, hogy már rendelkezik is ilyen megtakarítással. Ez az arány a teljes mintára vetítve 29 százalékot tesz ki, míg 18 százalék egyelőre csak fontolgatja a nyugdíj-előtakarékoskodást. Jellemzően az 51-55 éves korosztály, a budapesti lakosság, illetve a 250 000 forint feletti jövedelemmel rendelkező háztartások teszik ki a nyugdíjcélra aktívan megtakarítók körét.

illusztráció Forrás: Origo

A nyugdíjcélú megtakarítások közül a nyugdíjbiztosításokra külön is kitért a felmérés. Az eredmények szerint a kutatásban résztvevők nagyjából egyenlő mértékben értékelik a nyugdíjbiztosítások kínálta előnyöket, így:

  • az elérhető adókedvezményt,
  • a választási lehetőséget, hogy járadékként vagy egy összegben kéri-e a kifizetést a lejáratkor az ügyfél,
  • az ezeken belül választható különböző befektetési lehetőségeket,
  • hogy egyszeri és rendszeres díjas formában is igényelhetik az adott konstrukciót,
  • illetve hogy nem kizárólag a nyugdíjkorhatár után férhetnek hozzá a megtakarított összeghez.

Jól látható, hogy a lakosság számára a nyugdíjbiztosítás kapcsán az elérhető, éves szinten akár 130 000 forintos adójóváírás lehetősége jelenti az egyik legerősebb motivációt a megtakarításra. A tudatosságukat jelzi ugyanakkor, hogy sokak igénylik az olyan konstrukciókat is, amelyeknél hogy ha nem tudják fizetni a rendszeres díjakat, a megtakarításuk nem szűnik meg, a biztosító átvállalja ezt a díjat, és az ügyfelek így tudják folytatni az előtakarékoskodást, hangsúlyozta Nemes-Szabó Zsuzsanna.