Időarányosan kell kiadni a szabadságokat

Palatinus Strandfürdő. Margit-sziget. Hőség, strand, strandolók, fürdőzés, hőség, meleg, nyár, napozás. 2017.08.26 Budapest Fotó: Csudai Sándor
Vágólapra másolva!
Mivel jogszabálysértésnek számít, ha a munkáltató nem adja ki az adott évre járó szabadságot, a nyári időszakban nem csupán az elmaradások pótlásáról célszerű intézkedni, hanem lehetőség szerint az éves szabadságkeretek minél nagyobb mértékű további csökkentéséről is – figyelmeztet a Trenkwalder.
Vágólapra másolva!

A munka törvénykönyve (Mt.) csupán az életkor szerint járó (a kortól függően 1-10 napnyi) pótszabadságot engedi átvinni korlátozások nélkül a következő évre, és ezt is évente külön megállapodásban kell lefektetniük a feleknek. Ezért a cégeknek már most célszerű átvilágítaniuk, melyik munkavállalójuk hol tart az idei szabadságkeretének felhasználásában.

A munkavállaló csak a szabadságkerete 7 napjáról rendelkezhet szabadon, de minden szabadságot legalább 15 nappal korábban be kell jelentenie a jogszabály szerint mind a munkavállalónak, mind a munkáltatónak Fotó: Csudai Sándor - Origo

A munkavállalónak szintén érdeke, hogy folyamatosan nyomon kövesse, mennyi kivehető szabadsága maradt.

A szabadságkeretéből ő ugyanis mindössze 7 munkanapról rendelkezhet szabadon, a többiről a munkáltató dönti el, mikor adja ki azt.

Év közben pedig a munkáltató rugalmasabban dönthet a munkavállaló egyéni igényei szerint, mint az év végi hajrában. Bármelyik fél is kezdeményezi azonban a rendelkezési körébe tartozó szabadság kivételét, szándékáról a másik felet a jogszabály szerint legalább 15 nappal korábban tájékoztatnia kell.

A munkavállalók számára fontos tény, hogy a természetben ki nem adott szabadság nem vész el, annak kiadását a munkavállaló a munkaviszony tartama alatt követelheti. Igaz, a szabadság pénzben ekkor sem váltható meg – arra csak a munkaviszony megszűnése esetén van lehetőség.