A Gazprom rekordmennyiségű földgázt exportált Európába tavaly

Déli Áramlat, Szerbia
Picture taken on June 11, 2014, near the village of Sajkas, 80 kilometres north of the Serbian capital Belgrade, shows the site where Serbia started the construction in Novemeber 2013 of their section of Russia's South Stream pipeline. Serbian Prime Minister Aleksandar Vucic said on June 9, 2014 that construction of his country's stretch of Russia's South Stream gas pipeline was continuing, disputing a report it had followed Bulgaria in halting work. Gazprom signed a deal with Serbia in October 2012 to construct the 421-kilometre (261-mile) long stretch of the pipeline, worth some 1.9 billion euros ($2.57 billion). AFP PHOTO / ANDREJ ISAKOVIC
Vágólapra másolva!
A Gazprom tavaly is rekordmennyiségű földgázt exportált Európába, meghaladva a 2016. évi szintén rekordszállítást.
Vágólapra másolva!

Alekszej Miller, a Gazprom vezérigazgatója arról számolt be, hogy cége 193,9 milliárd köbméter földgázt exportált Európába tavaly.

Ez 14,6 milliárd köbméterrel, 8,1 százalékkal múlta felül a 2016. évi 179,3 milliárd köbmétert, az addigi rekordot.

Alekszej Miller elmondása szerint nő az európai kereslet, miközben a Gazpromra úgy tekintenek, mint amely biztonságosan elégíti ki a bővülő keresletet.

A Gazprom európai földgázexportja (2012-2017) Forrás: MTI/MTVA Sajtóadatbank/Gazprom

A Gazprom rekordként könyvelheti el németországi exportját is, amely tavaly elérte 53,4 milliárd köbmétert, 3,6 milliárd köbméterrel, 7,1 százalékkal felülmúlva az egy évvel korábbi földgázmennyiséget. Hasonlóképpen minden korábbit meghaladó mennyiségű földgázt szállított a cég Ausztriába, 8,5 milliárd köbmétert, valamint Hollandiába, 4,6 milliárd köbmétert, és Dániába, 1,75 milliárd köbmétert.

A Financial Times című lap a Gazprom tavalyi rekordadatát ismertetve azt írta, hogy az orosz cég elégíti ki az európai gázkereslet mintegy 40 százalékát.

Az orosz cég részesedése az európai gázpiacon 34 százalék volt 2016-ban az egy évvel korábbi 31 százalék és a 2014. évi 30 százalék után.

illusztráció Forrás: AFP/Andrej Isakovic

A londoni gazdasági napilap rámutatott arra, hogy Oroszország annak ellenére rekordmennyiségű földgázt tudott értékesíteni tavaly és a megelőző évben, hogy ez ellen ható folyamatok is zajlanak Európában. Lengyelország, Litvánia és több más európai ország terminálokat helyez üzembe a tengerentúlról érkező LNG (cseppfolyósított földgáz) fogadására, továbbá néhány kelet-európai ország azzal próbálkozik, hogy megakadályozza az orosz gázeladás növelését Németországba, például az Északi Áramlat 2 vezeték révén.

A Financial Times leszögezte, hogy Oroszország részben azért tudja növelni gázexportját, mert nő az európai gázkereslet, eközben csökken Hollandia és más európai országok gáztermelése.