Újabb japán cég keveredett csalási botrányba

Tokió, 2017. november 24. Takeucsi Akira, a Mitsubishi Materials elnöke (b) és Hori Kadzumasza, a Mitsubishi Shindoh elnöke sajtóértekezletre érkezik Tokióban 2017. november 24-én. Az előző nap kiderült, hogy a Mitsubishi Materials három leányvállalata, köztük a Shindoh, hamis minőségi bizonyítvánnyal szállított termékeket többek között repülőgép- és autóipari, valamint energetikai cégeknek. (MTI/EPA/Franck Robichon)
Vágólapra másolva!
Újabb japán iparvállalat keveredett hamisítási botrányba: a Mitsubishi Materials két és fél éven keresztül szállított valótlan minőségi bizonyítvánnyal rendelkező termékeket több mint kétszázötven ügyfelének.
Vágólapra másolva!

Az építőipari anyagokat, gumi-, fém- és nemesfémtermékeket, alumíniumot és alumíniumból készült termékeket gyártó

Mitsubishi Materials bejelentette, hogy három leányvállalata valótlan minőségi bizonyítványt állított ki egyes termékeiről.

A probléma 2015 áprilisa és az idei év szeptembere között eladott termékeknél állt fent. A konszern egyik leányvállalata, a Mitsubishi Cable 2015 áprilisa óta gyártott, repülőgépekben és autókban használt gumitömítés termékei mintegy 20 százalékánál állított ki valótlan minőségi bizonyítványt.

Takeucsi Akira, a Mitsubishi Materials elnöke (b) és Hori Kadzumasza, a Mitsubishi Shindoh elnöke sajtóértekezletre érkezik Tokióban 2017. november 24-én Forrás: MTI/EPA/Franck Robichon

Több száz ügyfelet csapott be a vállalat

A potenciálisan érintett 229 ügyfél közül a Mitsubishi negyvennel már felvette a kapcsolatot.Egy másik leányvállalat, a Mitsubishi Shindoh az autóiparban és az elektronikai iparban használt fémipari termékek minőségi adataival manipulált 2016 októbere óta. Az ügy potenciálisan 29 ügyfelet érinthet, akiknek a felét a konszern már tájékoztatta a problémáról.A Mitsubishi Materials közölte, hogy az adatmódosításban érintett termékek szállítását októberben leállította mindkét leányvállalatánál.

Hangsúlyozta ugyanakkor, hogy a vizsgálatai szerint az ügy nem jelent biztonsági kockázatot és nem jár jogi következményekkel.

Egy harmadik leányvállalat, a Mitsubishi Aluminum szintén szállított ügyfeleinek olyan termékeket, amelyek nem feleltek meg a szerződésben lefektetett specifikációknak. Ezeknek a cikkeknek a biztonsági paramétereit azonban már egyeztették az ügyfelekkel - közölte a Mitsubishi.

A Mitsubishi Materials termékeit nagy tételben vásárolják a japán hadiipari vállalatok is.

A japán védelmi minisztérium vizsgálatot indított a pontatlan adatok biztonsági következményeinek a megállapítására. Onodera Icunori védelmi miniszter azonban közölte, hogy nem tervezik a beszerzések leállítását.

Hori Kadzumasza, a Mitsubishi Shindoh elnöke Forrás: MTI/EPA/Franck Robichon

Több ügyfél is vizsgálatot indított

A Mitsubishi Materials nagyobb ügyfelei, a Boeing, a Toyota Motor, a Honda Motor, a Mitsubishi Heavy Industries és a Nissan szóvivőik tájékoztatása szerint vizsgálják a kialakult helyzet következményeit. Az Airbus szóvivője közölte: nem vásárolnak alapanyagokat közvetlenül a Mitsubishi Materialstól és nincs tudomásuk róla, hogy beszállítóik kapcsolatban lennének vele.

A Mitsubishi Materials 8,3 százalékos mínuszban zárta a kereskedést a tokiói tőzsdén pénteken, de

napközben 11,42 százalékos veszteségben is állt az árfolyam a botrány miatt.

Szeko Hirosige gazdasági, kereskedelmi és ipari miniszter a japán feldolgozóiparba vetett bizalom elárulásának minősítette az újabb botrányt, rámutatva, hogy túl sok ideig tartott, hogy a Mitsubishi Materials felfedje a hibát.

Tokió, 2017. november 24. Takeucsi Akira, a Mitsubishi Materials elnöke (j2), Ono Naoki, a társaság igazgatója (b2), Murata Hiroaki, a Mitsubishi Cable elnöke (j) és Hori Kadzumasza, a Mitsubishi Shindoh elnöke (b) bocsánatkérésként meghajol a tokiói sajtóértekezleten. Forrás: MTI/EPA/Franck Robichon

Korábban a Kobe Steel bukott le

Korábban a Kobe Steel és a Nissan Motor cégekről derült ki, hogy valótlan adatokat tartalmazó, vagy jogosulatlan személyek által kiállított minőségi bizonyítvánnyal szállított termékeket ügyfeleinek.

A Kobe Steel nyersanyagipari és alapanyaggyártó konszern például tíz éven keresztül mintegy kétszáz vállalatnak szállított valótlan minőségi bizonyítvánnyal rendelkező termékeket.

A tavaly kiszállított termékei között 19,3 ezer tonna alumíniumterméknél, 2,2 ezer tonna rézterméknél és 19,4 ezer darab alumínium öntvénynél bukkantak megváltoztatott minőségi paraméterre.
A Nissan autógyárnak mind a hat japán üzemében végeztek minőségi ellenőrzést a feladat ellátására nem jogosult szakemberek. A hat üzemből ötben pedig felmerült annak a gyanúja is, hogy még a dokumentumokat is meghamisították a gyakorlat elleplezése érdekében. A

Nissan 1,2 millió autót hívott vissza ellenőrzésre és a szabálytalanságok költségvonzatai miatt csökkenteni kényszerült eredménytervét a folyó pénzügyi évre.