Nagyon bíznak a jövőben a dán energetikai vállalatnál

Szélenergia szélerőmű
Dong Energy Burbo Offshore Windfarm air view
Vágólapra másolva!
500 millió euró értékben bocsát ki kötvényeket a dán energetikai óriás, az Orsted. A kibocsátás különlegessége, hogy a kötvények, melyek azonnali tőkéhez juttatják a vállalatot, ezeréves lejárattal rendelkeznek. Azaz csak 3017-ben válnak esedékessé. A távoli lejárat azonban nem riasztotta el a befektetőket, a vállalat több mint négyszeres túljegyzést kapott ajánlatára.
Vágólapra másolva!

Zöldenergiával kapcsolatos beruházásokra fordítja a vállalatba a kötvénykibocsátáson keresztül áramló pénzt az Orsted, korábbi nevén Dong Energy. A dán vállalat egyre jobban eltávolodik a hagyományos, gáz- és olajipari befektetésektől, hogy a tisztaenergiákra koncentrálhasson.

Csak kicsit kiskapu

A dániai jogszabályok nem korlátozzák egyes értékpapírfajták lejáratának határidejét. Nem egyedi eset, hogy a vállalatok nagyon távoli dátumot adnak meg jövőbeni lejáratként.

Ezeréves lejáratú kötvényt bocsátott ki a dán energetikai vállalat (illusztráció) Forrás: dreamstime

Adózási okokból azonban kedvezőbb fix dátumot meghatározni lejáratként. Bár a most kibocsátott kötvények az ezeréves lejárat révén kötött határidejűeknek tekinthetők,

a gyakorlatban azonban ez azt jelenti, hogy az adósságszolgálat örökre szól.

Azaz a tőke törlesztésére – elviekben – soha nem kerül sor, pusztán kamatfizetésre.

A cég kötvényeire óriási összegű, 2,24 milliárd euró értékben érkezett jegyzés a befektetők részéről.

A vállalatnál annak ellenére döntöttek az értékpapírok kibocsátásáról, hogy az év elején a cég egy spanyol csoportnak értékesítette északi-tengeri olaj- és gázkitermelő infrastruktúrájának jelentős részét, több mint 1 milliárd dollár értékben.

Az Orsted nem az első nagy energetikai vállalat, amely helyzetének erősítése érdekében kötvényeket bocsát ki. Így tett korábban a Total és a British Petrol is.

A kötvények úgynevezett hibrid kötvények,

melyek egyfelől a hagyományos kötvények, másfelől a részvények tulajdonságaival bírnak. Bár a legtöbb vállalati kötvény nem váltható közvetlenül részvénnyé, azért kezelik azokat mégis akként, mert a vállalat kamatot fizet rá. Ennek felfüggesztésére a cégnek bizonyos feltételek között lehetősége van, ahogy a részvényekre fizetett osztalékfizetésnek is.

A vállalat egyben a világ legnagyobb offshore szélerőmű fejlesztő cége Forrás: DONG Energy/Jasper Carlberg

Rövidebb változatban is

A mostani, lényegében az örökkévalóságnak szóló kibocsátást egy további, 750 millió eurós is kíséri. Ezek 2029-ben járnak le, ezekre a papírokra a vállalat fixen másfél százalékos kamatot fizet. A cég már 2013-ban is bocsátott ki 500 millió értékben hibrid kötényt, közel 5 százalékos kamatra.

Az olajinfrastruktúra eladásából származó pénzt részben ennek újrafinanszírozására fordítják.

A társaság Dánia meghatározó szolgáltatóvállalata, és egyben a világ vezető offshore szélerőműveinek fejlesztője. A most kibocsátott papírjaiknak első értékelési dátuma 2024. november 24-én lesz, addig a befektetők fix 2,25 százalékos kamatra számíthatnak.