Ezt hozza az új év a cégvilágban

illusztráció cégadatok
http://www.dreamstime.com/stock-photos-hand-write-computer-image504763
Vágólapra másolva!
46 ezer cégalapítással és 26 ezer cégtörléssel zárta Magyarország a 2016-ot. A cégek darabszámát tekintve harmadik éve folyamatosan zsugorodik a cégstruktúra.
Vágólapra másolva!

„A 2016-os céginformációs statisztikákat elemezve a legszembeötlőbb, hogy sem a 2015-ös rekord magas cégtörlési, sem a rekord alacsony cégalapítási számok nem dőltek meg.

– idézte a céginformációs vállalkozás igazgatóját, Pertics Richárdot az Opten témában kiadott közleménye.

26035 cégalapítás mellett 46503 céget törölt a cégbíróság,

a működő cégek száma immár harmadik éve csökken.

2016 végére 545 ezerre esett a cégek száma, és ha ebből az eljárás alatt lévőket leszámítjuk, akkor már csak

488 ezernél áll a magyarországi cégszámláló.

Forrás: Opten

„A 2016-os cégszám csökkenés mértéke nem érte el a 2015-ös értéket, de összességében még így is közel kétszer annyi cég szűnt meg, mint amennyi alakult. Tehát a korábbi trend megtöréséről azért nem beszélhetünk, sok a számlatartozásból származó és a központi kezdeményezésű eljárás is, a cégalapítási számok pedig mérsékeltek" – mondja az Opten szakértője.

Fizetési problémák

A megszűnések mögött továbbra is 30 százalékos súlyban a felszámolások állnak. A hatósági kezdeményezésű kényszertörlések és a hivatalbóli törlések adják a megszüntetéshez vezető eljárások közel 50 százalékát. A felszámolások legtöbb esetben kifizetetlen számlákat jelentenek, a kényszertörlés jellemzően pedig az a kategória, ahol a cég már az adatszolgáltatási kötelezettségeit sem teljesíti, az esetleges tartozásokat pedig már szinte esélytelen behajtani rajtuk.

Ezek az eljárástípusok azt jelzik, hogy

a hazai cégstruktúra továbbra is nagyon távol van az egészségestől.

Sok a behajthatatlan tartozás és a jogi kiskapukkal történő visszaélés. A vállalkozók sajnos sok esetben jóhiszemű üzletvitel mellett is belekényszerülhetnek problémás helyzetbe a cégstruktúra fertőzöttsége és a lánctartozások miatt.

Enyhült a törvényi szigor

A megszüntetéshez vezető „üzletileg is elfogadható" eljárások továbbra is elenyészőek, a végelszámolások aránya bár javult valamelyest, de még mindig csak 16 százalék körül van a szerepük. A megszüntetéshez vezető eljárásoknak pedig csak 4 százaléka a jogutóddal történő megszűnés.

http://www.dreamstime.com/stock-photos-hand-write-computer-image504763 Forrás: Lincolnrogers | Dreamstime.com

„2016 a cégstruktúra szempontjából szinte már nyugalmasnak is volt mondható, nem láttak napvilágot az előző évekhez hasonló cégműködést szigorító szabályozások. Év elején még a kft-k tőkeemelésére vonatkozó moratórium is egy éves meghosszabbításra került, amely egy lazább cégjogi szabályozást már sejtetett magában" – mondja Pertics Richárd.

Újabb hullám jöhet

Az év jelentős része ezt leszámítva nyugalmasan telt, fixen lehetett havi 3-4 ezer cégtörlésre és 2 ezer körüli cégalapításra számítani. A 2016 év végi adóváltozások viszont újra a lazítás jeleit mutatják.

A kiasadózók tételes adója, a kata limit emelése például egyértelmű jele a mikrovállalkozások jövőbeli előretörésének,

és az ezzel megugró cégalapítási számnak.

Az persze kérdéses, hogy mennyire lesz életképes a sok új cég, a magas fluktuáció és a korábbi statisztikák azt mutatják, hogy nem túl magas az új cégek túlélési képessége, még mindig sokan alapítanak vállalkozást kényszerből és/vagy megalapozott üzleti terv nélkül. Ezek következtében az 5 éves életkort a cégeknek már a fele sem éri el.

2017-ben – nagy részben az adóváltozásoknak is köszönhetően – valószínűleg tovább emelkedik a cégalapítások száma, így az újra visszakerülhet a 30 ezer körüli érték fölé. A cégtörlések tekintetében viszont két ellentétes hatás várható. A kft-k jegyzett tőke emelésére vonatkozó moratórium lejárata növelni fogja, a kényszertörlési hullám csillapodása viszont csökkenteni fogja a törlési számokat. A két hatás miatt sok minden elképzelhető, de vélhetően továbbra is 40-60 ezer körül lesz az éves cégtörlési szám.