Durva következményei lesznek, ha nem jön változás

üzletember, vállalkozás, üzlet, business
Man leaning back at desk with hands behind head
Vágólapra másolva!
Sokkal több vállalkozó fiatalra lenne szükség Magyarországon. A Fivosz elnöke szerint a kis- és közepes vállalkozások harmada megszűnhet a következő 6 évben.  
Vágólapra másolva!

A magyar fiatalok több mint 60 százaléka retteg a kudarctól, ami Kovács Patrik, a Fiatal Vállalkozók Országos Szövetségének (Fivosz) elnöke szerint torz meglátást tükröz, mivel előfordul ugyan, hogy nem jön be egy vállalkozás, több olyan történet is ismert, amikor sokadik próbálkozásra ért el sikereket egy-egy fiatal vállalkozó.

Az elnök az M1 aktuális csatornájának nyilatkozva pozitívumként említette ugyanakkor, hogy

a fiataloknak egyre több lehetőség áll rendelkezésre,

így például a Ginop 5.2.2 pályázat keretében 3 millió forint nem visszatérítendő támogatás nyerhető el, a vállalkozás beindításához szükséges szakmai és egyéb támogatás érdekében pedig különböző közösségekhez csatlakozhatnak.

Mindenkinek megérné a változás

A Fivosz álláspontját látszik alátámasztani a Magyar Tudományos Akadémia Ipar- és Vállalatgazdasági Albizottsága és a Budapesti Gazdasági Egyetem nemrég tartott műhelyvitáján ismertetett, 34 ország részvételével zajlott kutatás, amely szerint a 2008-as emelkedést követően

a magyar felsőoktatási hallgatók vállalkozási kedve – a gazdasági válság nyomán – drasztikus csökkenésbe kezdett: 2013-ra a korábbi 2006-os érték csaknem felére esett vissza.

A műhelyvitán az is elhangzott, hogy a magyar gazdaság számára kiemelt lehetőséget jelenthet a felsőoktatási rendszeren keresztül erősíteni a kis- és középvállalkozási szektort, ami a GDP és a foglalkoztatottság közel 50 százalékáért felel hazánkban. Erre dr. Gubik S. Andrea PhD, a Miskolci Egyetem docense, valamint dr. Farkas Szilveszter PhD, a Budapesti Gazdasági Egyetem tanszékvezetője hívta fel az eseményen a figyelmet.

Állásra vágynak a magyar fiatalok

A legutóbb 2013-ban összesen 109 ezer, ebből 8839 magyar felsőoktatási hallgató részvételével végzett kutatás alapján

a magyar egyetemisták-főiskolások 83 százaléka alkalmazottként tervez munkába állni

a diploma megszerzését követően és

csak 6 százalékuk gondolja úgy, hogy saját vállalkozást indít.

Öt évvel későbbre vonatkozó karrierterveik szerint viszont már csak 47 százalékuk látja magát foglalkoztatottként, 35 százalékuk úgy véli, akkorra már saját vállalkozását vezeti.

A középmezőnyben Magyarország

„Ezzel a hazai hallgatók a vállalkozói hajlandóságot mérő 1-10-ig tartó skálán 3,8-as értéket értek el, ami közel azonos a nemzetközi 3,7-es pontszámmal, és amivel ugyan megelőzzük az osztrák (2,8), és német (2,7) hallgatókat, de jelentősen elmaradunk például Lengyelország 4,21-es pontszáma mögött" – emeli ki Farkas Szilveszter.

Az egyetemisták többsége egy jó állásról ábrándozik Forrás: PhotoAlto/Ale Ventura

„A magyarországi hallgatók vállalkozói kedve 2008-ban ugyan megugrott, az akkor megkérdezettek 16 százaléka tervezett vállalkozást indítani a végzést követően, és közel 50 százalék 5 év elteltével, ezt követően azonban – elsősorban a 2007-es pénzügyi válság hatására – csökkenni kezdett a vállalkozói kedv, ami 2013-ban a 2006-os érték csaknem felére, 7,9 százalékra esett vissza.

Ennek oka lehet, hogy sem a gazdasági helyzet, sem az felsőoktatási intézmények képzési szerkezete – gondolok is főként a vállalkozás-oktatással kapcsolatos tárgyakra – nem változott érdemben" – emelte ki a BGE tanszékvezetője.

A tanulmányok befejezését követő vállalkozásindítási kedv csökkenése független a képzési területtől. Az öt éves távlati terveket figyelve ugyanakkor már optimistábban látják a vállalkozás valószínűségét a hallgatók, ám nyílik az olló a képzési területek között:

a gazdasági területen hallgatók vállalkozói hajlandósága magasabb,

mint a természettudományi, vagy társadalomtudományi területen tanulóké. Ennek az lehet az oka, hogy egyrészt több gazdasági jellegű tárggyal találkoznak képzésük során, amely felkeltheti az érdeklődésüket a vállalkozás iránt, és a magabiztosságukat is növelheti, másrészt körükben gyakoribb, hogy tervezetten készülnek a családi vállalkozás átvételére.