A startupok lehetnek a brexit nyertesei

start up vállalkozás
http://www.dreamstime.com/stock-images-businessman-arranging-startup-blocks-desk-cropped-image-image46362784
Vágólapra másolva!
A Deloitte legfrissebb közép-európai kockázati tőke bizalmi felmérése szerint a Brexit egyértelműen csorbította a befektetői bizalmat, azonban az elkövetkező időszak befektetői piaca növekvő tranzakciókkal és új ügyletekkel tud tovább erősödni. A kis megingás „győzteseinek" befektetői szempontból egyértelműen a startupok bizonyulnak.
Vágólapra másolva!

Miként a Deloitte felmérésében szereplő bizalmi indexen is látszik, a tavaszi ugrást követően a júniusi brexit népszavazás némiképp negatív hatással volt az EU tőkepiacára és a közép-európai befektetők bizalmára:

az index jelenleg 109 ponton áll,

ami azonban még így is jócskán felülmúlja a tavaly ilyenkor regisztrált eredményeket.

Forrás: Deloitte

Egyelőre Európa- és világszerte is csak becsülni lehet, hogy milyen gazdasági folyamatokat indíhat el a brexitszavazás eredménye. A Deloitte felmérése szerint a brexit-szavazás óta Nyugat-Európában, és főleg az Egyesült Királyságban lassult le a befektetői tevékenység. Az, hogy az alábbi index nem esett drasztikusabban, a régió rugalmasságát és kitartását mutatja.

Egyelőre Európa- és világszerte is csak becsülni lehet, hogy a brexitszavazás milyen következményekkel jár Forrás: AFP/Adrian Dennis

Jelenleg csupán a válaszadók 7 százaléka várja, hogy a nemzetközi kihatással is bíró körülmények az elkövetkező fél év során pozitív irányba fognak változni, míg tavasszal ez az arány a megkérdezettek csaknem negyede, 24 százalék volt.

Bár – csakúgy mint akkor – továbbra is hozzávetőlegesen egyharmaduk várja a helyzet további romlását, vagyis mégsem uralkodott el annyira a pesszimizmus.

A válaszadók csaknem kétharmada ezeknek megfelelően a régió gazdaságainak mielőbbi stabilizálását sürgetné.

A felmérés szerint a közép-európai gazdasági várakozások enyhe hanyatlása ellenére a befektetők a vállalatok hitelelérési lehetőségeit továbbra is nagyon jónak tartják. A tavalyi 70 százalékhoz képest idén már

83 százalékuk nem vár változást a hitelekhez való hozzáférés terén,

ami várhatóan serkenteni fogja az üzleti aktivitást.

Mindezt az is alátámasztja, hogy a következő fél évben már a megkérdezettek 20 százaléka várja a tranzakciók méretének növekedését, és a válaszadók 70 százaléka kíván új ügyletekre koncentrálni.

Ez így együtt egyértelműen kecsegtetőbb, mint 2004 és 2007 között, a felmérés és a befektetői kedv „aranykorában" – mondta Seres Béla, a Deloitte közép-európai pénzügyi tanácsadási üzletágának ügyvezető partnere.

GDP-növekedés tekintetében, a 2016. harmadik negyedévére becsült 2,9 százalékkall Közép-Európa továbbra is a kontinens legerősebb régiójának számít.

A válaszadók az új befektetési terepeket illetően – és a bizonytalan gazdasági környezettel összhangban –, inkább „biztosra mennek", és a piacvezetőket célozzák meg (a tavalyi 51%-kal szemben idén már a megkérdezettek 67%-a).

Versenyképesek lettek a startupok

A feltörekvő középvállalatok iránti érdeklődés befektetői szempontból csaknem a felére, 43%-ról 20%-ra esett vissza, ezzel egy időben azonban vonzóbbá váltak a startupok.

Forrás: Andreypopov | Dreamstime.com

„A startupok most minden korábbi felmérésünkben látottaknál magasabb arányban jelennek meg, immár

a válaszadók 13 százaléka tekinti őket a leginkább versenyképes szegmensnek.

A startupok a felmérés első tíz évében alig kerültek a képbe, de a számos sikertörténet a vállalkozókat és befektetőket is egyaránt arra ösztönözte, hogy a piacnak erre az igen fontos szegmensére is felfigyeljenek" – mondta Seres Béla.