A kormány a könyvvizsgálók körmére néz

Vágólapra másolva!
Több jogosultságot kap a könyvvizsgálók ellenőrzésére a Nemzetgazdasági Minisztériumban működő közfelügyeleti hatóság. A jövőben a cégeknek kötelező lesz bizonyos időközönként könyvvizsgálót váltani. A szigorításra uniós jogszabályok miatt van szükség.
Vágólapra másolva!

Átalakul a könyvvizsgálók közfelügyeleti rendszere, miután a parlament megszavazta a könyvvizsgálókról szóló törvény módosítását - közölte a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM).

Nagyobb hatáskör

Az elfogadott módosítás több jogosultságot és végső felelősséget biztosít a Nemzetgazdasági Minisztériumban működő Könyvvizsgálói Közfelügyeleti Hatóságnak a könyvvizsgálók, könyvvizsgáló cégek nyilvántartása, továbbképzése, minőségellenőrzése, valamint a könyvvizsgálatra vonatkozó speciális szabályok, az úgynevezett könyvvizsgálati sztenderdek megalkotásának területén.

A közfelügyeleti rendszer legfőbb elemét, a minőségellenőrzést érintően is több hatáskört kapott a közfelügyeleti hatóság, hiszen a

kamarai minőségellenőrzések másodfokú eljárásait ezentúl a hatóság folytatja le.

A legtöbb cégnél az új rendszer a 2017. január 1-jétől induló üzleti évre vonatkozó könyvvizsgálatot érinti majd.

Kötelező rotáció

Az országgyűlés döntött a könyvvizsgálók kötelező rotációjáról is.

A hitelintézetek, biztosítók, befektetési vállalkozások és bizonyos alapkezelők 8 évente kötelesek könyvvizsgálót váltani,

míg a többi gazdálkodó - például a tőzsdén jegyzett vállalatok is - 10 évente.

Uniós jogszabály

A jogszabály a 2014-ben elfogadott uniós könyvvizsgálati reformot építi be a magyar jogrendszerbe. A részletszabályokat két uniós jogszabály határozza meg, ezek átvétele 2016. június 17-ig minden tagállamnak kötelező - ismerteti az NGM közleménye.

Közölték továbbá, hogy

az új szabályozással ezentúl Magyarország is tagja lesz ez európai szintű közfelügyeleti együttműködésnek.

A tagállamok közfelügyeleti hatóságainak vezetői rendszeresen megosztják egymással az ellenőrzések tapasztalatait. Az együttműködés célja az egész Európai Unió gazdaságának fehérítése és átláthatóbbá tétele - áll a közleményben.