Hamis ígéretek miatt bírságolt a versenyhivatal

Vágólapra másolva!
A versenyhivatal szerint három cég is megtévesztő állításokat tett reklámjaiban ördögnyelv-kivonatot tartalmazó táplálék-kiegészítőiről. A három cég összesen 14,1 millió forint bírságot kapott.
Vágólapra másolva!

A Gazdasági Versenyhivatal (GVH) két külön eljárásban megállapította, hogy mind a Celsus Természetgyógyászati Kft. (Celsus) és a kényszertörlés alatt álló Integcom 2014 Kereskedelmi és Szolgáltató Kft., mind a Netamin Kereskedelmi és Szolgáltató Kft. (Netamin) megtévesztő tájékoztatást nyújtott ördögnyelv-kivonatot is tartalmazó egyes étrend-kiegészítőiről.

E cégek többek között olyan súlycsökkentésre és gyógyhatásokra vonatkozó állításokat tettek, amelyek nem feleltek meg az ágazati szabályokban meghatározott reklámozási rendelkezéseknek.

A GVH a jogsértésekért összesen 14,1 millió forint bírságot szabott ki,

tájékoztat közleményében a versenyhivatal.

Jogszerűtlenül állították

A GVH két vizsgálata feltárta, hogy egyrészt a Celsus és a „kényszertörlés alatt" álló Integcom 2014 Kereskedelmi és Szolgáltató Kft. (korábbi nevén: Integral Communications Kereskedelmi és Szolgáltató Kft., Integcom), másrészt a Netamin által ajánlott napi adagok csak 0,6-1 g, valamint 1-1,5 gramm glükomannánt tartalmaznak, így azokról

a hirdetett, jótékony, egészségre vonatkozó hatásokat megjelenítése jogszerűtlen volt.

Az Európai Bizottság – az EFSA európai élelmiszer hatóság (European Food Safety Authority) véleményezését követően – megállapította, hogy a glükomannán testsúlycsökkentő hatására vonatkozó állítás jogszerűen csak csökkentett energiatartalmú étrendi ajánlással együtt tehető.

Az élelmiszerről nem mondhatják, hogy gyógyít

A GVH ismételten felhívja a figyelmet arra, hogy étrend-kiegészítő termékek reklámozásakor a vállalkozásoknak szem előtt kell tartaniuk a fogyasztóvédelmi rendelkezések mellett az élelmiszerek reklámozására vonatkozó ágazati jogszabályokat is, amelyek szerint gyógyhatás nem tulajdonítható ilyen termékeknek. Emellett egészségre vonatkozó hatásról szóló állítás csak szűk keretek között, a szigorú európai normáknak megfelelően fogalmazható meg, igazolva a megfelelést az ágazati szabályoknak.