Reagált a kormány az uniós eljárásról szóló hírekre

Vágólapra másolva!
A Kormány mindenben a hatályos hazai, európai uniós és nemzetközi jog szerint jár el a Paksi Atomerőmű kapacitás-fenntartásának előkészítése során - közölte a Miniszterelnökség.
Vágólapra másolva!

A tájékoztatás azt követően jelent meg, hogy a Bruxinfo arról írt az Európai Bizottság hivatalos felszólító levelet készül küldeni Magyarországnak csütörtökön, mert úgy látja, hogy
a paksi atomerőmű kibővítésére vonatkozó megbízási szerződés közvetlen, versenypályázat nélküli odaítélésével

a magyar kormány megsértette az EU közbeszerzési szabályait.

A kormány az uniós szabályoknak megfelelően járt el

A Miniszterelnökség álta kiadott közlemény szerint a Paksi Atomerőmű kapacitás-fenntartása kapcsán az Európai Bizottság minden kérdésére – ahogyan eddig, úgy a jövőben is – részletes és minden kétséget eloszlató tájékoztatást adott Magyarország.

Hangsúlyozták továbbá, hogy a kormány továbbra is fenntartja, hogy a Paksi Atomerőmű kapacitás-fenntartásának előkészítése során mindenben a hatályos hazai, európai uniós és nemzetközi jogszabályoknak megfelelően járt el.

Csütörtökön jöhet a felszólítás

A Bruxinfo információi szerint a magyar kormánynak két hónapja lesz, hogy reagáljon az Európai Bizottság csütörtökre várható felszólításra. Brüsszel a válasz fényében dönt majd arról, hogy indoklással ellátott vélemény elfogadásával a második szakaszba léptesse-e az eljárást vagy sem.

A portál testületi forrásokra hivatkozva azt közölte ugyanakkor, hogy a vélt kötelezettségszegés komolyságára való tekintettel a testület arra szólíthatja majd fel Budapestet, hogy függesszen fel minden, a paksi projekttel összefüggő beszerzési eljárást, és tartózkodjon minden további új szerződés megkötésétől.

A magyar kormánynak a megjelent hírre reagálva közleményében azt közölte, hogy " az Európai Unió és az Európai Bizottság korábbi kérdéseire is kivétel nélkül részletes, minden kételyt eloszlató választ adott a kormány. Ennek köszönhetően idén áprilisban

az Európai Unió harmadik félként jóváhagyta az üzemanyag-ellátási szerződést,

szeptemberben pedig Brüsszel arról értesítette a Magyar Kormányt, hogy a Paks II. beruházás energiapolitikai, klímapolitikai, energiabiztonsági és nukleáris biztonsági szempontból is megfelel az Euratom-szerződésben foglalt célkitűzéseknek."

A hivatalos állapot még nem ismert

A közlemény tartalmazta továbbá, hogy a magyar kormány a beszerzési kérdéseket illetően egyelőre nem ismeri az Európai Bizottság hivatalos jogi álláspontját.

A Bruxinfo információit az Európa Bizottság egyelőre nem erősítette meg, de nem is cáfolta.