Megnyugvás jöhet a cégek életében

Vágólapra másolva!
Talán még soha nem érvényesült ennyire eltérő tendencia az összes cég és az építőipari vállalkozások megszűnési rátájában, mint most novemberben. Az összes cég körében októberhez képest novemberben is nőtt a törölt cégek száma, az építőiparban viszont határozottan csökkent.
Vágólapra másolva!

Magyarországon 557 építőipari vállalkozás szűnt meg novemberben, ez 13 százalékos csökkenés októberhez képest. Két hónappal korábban viszont 643 céget töröltek az Opten nyilvántartásából.

Meglepő adat

Az adat önmagában nem meglepő, ilyen ingadozások előfordulnak a cégstatisztikában. Az viszont mindenképpen figyelmet érdemel, hogy a kedvező változás úgy következett be, hogy eközben

az összes cég körében még nőtt a megszűnési ráta.

„Ami a fizetésképtelenségi eljárásokat illeti, az építőipar sokáig a legfertőzöttebb ágazat volt. Ezt a pozíciót azonban már legalább egy éve átvette a vendéglátás.

Az új felszámolások száma az ágazatban 2014 első negyedéve óta látványosan csökken.

Akkor három hónap alatt 719 építőipari vállalkozással szemben indult felszámolási eljárás, 2015 harmadik negyedévére a szám 300 alá esett. 2012-től kezdve a felszámolások szerepét fokozatosan átvette a hatósági kezdeményezésű kényszertörlés, mára azonban már ezek az eljárások is lecsengőben vannak. „A kényszertörlések száma az ágazatban a 2013 második felében jellemző negyedévi 700-ról 2015 elejére 1700-ig emelkedett, azóta azonban rohamosan apad, ami azt jelzi, hogy a hatóság elvégezte a cégvilágot megtisztító munka oroszlánrészét” – mondja Pertics Richárd az Opten céginformációs igazgatója.

Felújítás egy általános iskolában Forrás: MTI/Balaton József

Az eljárások számának mostani alakulásával különösen érdekes helyzetbe került az ágazat. Az alacsony felszámolási arányok pozitív értelmezése szerint már csökken a visszaélések száma a szektorban, kissé szkeptikusabb nézőpontból viszont lehetséges, hogy a piaci szereplők annyira esélytelennek tartják a követelések behajtását, hogy már a felszámolás megindításával sem foglalkoznak. Az igazság valahol a két vélekedés között lehet;

mindenesetre a megnyugvás ideje következik a szektorban,

hiszen az összes olyan eljárásból kevesebb indul mostanában, ami megszűnéshez vezet.

Két év türelem

A 2016-tól várható áfacsökkentés és a Családi Otthonteremtési Program kibővítése pozitívan hat majd a gazdaságra. A nagy kérdés az Opten igazgatója szerint az, hogy sikerül-e saját lábra állni a szektornak, egészséges versenypiaci kereslet nélkül ugyanis a központi serkentők nem tudják hosszú távon fejlődő pályán tartani az ágazatot.

Nagy kérdés, hogy sikerül-e saját lábra állnia az építőipari szektornak Forrás: MTI/Jászai Csaba

Befektetői és lakossági bizalom nélkül a trend egészen biztosan nem lesz fenntartható. „Ahhoz, hogy erre a kérdésre választ kapjunk,

két évet még biztosan várni kell:

akkor lehet majd a bázishatástól megtisztult adatokat elemezni” – mondja az Opten céginformációs vezetője.

Ha tényleg bekövetkezik a támogatások növelésétől és az áfacsökkentésétől várt fellendülés, ismét emelkedésnek indulhat az új cégek alapítása az ágazatban. Jelenleg havonta 600-650 új építőipari vállalkozás alakul, a szám 2013 előtt bőven a duplája volt. „A vállalakozók jelenleg nem látnak perspektívát az építőiparban, ám ha beindul a lakásépítés, ismét levegőhöz juthatnak a kisebb, mozgékony vállalkozások, s ez fokozhatja a cégalapítási kedvet is” – mondja az Opten igazgatója.