Az olajon keres a legtöbbet az Iszlám Állam

olaj
Vágólapra másolva!
Évente félmilliárd dollár jövedelemre tesz szert az Iszlám Állam nevű dzsihadista terrorszervezet az ellenőrzése alatt álló területeken kitermelt nyersolaj eladásából.
Vágólapra másolva!

A Financial Times helyi forrásokat és nyugati hírszerzési szakértőket idéző riportja szerint

az Iszlám Állam napi 34-40 ezer hordó közötti mennyiségben termel nyersolajat

az általa elfoglalt térségekben, és ebből naponta 1,5 millió dollárnál is több bevétele származhat.

A londoni gazdasági napilapnak nyilatkozó nyugati hírszerzési források szerint a terrorszervezetnek az állásai ellen egy év alatt végrehajtott több mint tízezer légitámadás sem okozott olyan mértékű anyagi kárt, amely érdemben akadályozná tevékenységét.

Az Iszlám Állam óriási összegeket kaszál az olajon Forrás: AFP/Scott Olson

A Financial Times által Irakban és Szíriában elvégzett feltáró vizsgálat szerint az Iszlám Állam több bevételre tesz szert olajeladásokból, mint bármely más forrásból, például a területén beszedett adókból vagy lopott műkincsek értékesítéséből.

Mint egy olajipari vállalat

A szervezet ellen harcoló, amerikai vezetésű koalíció illetékesei a brit lapnak elmondták, hogy az Iszlám Állam „hozzáigazította” tevékenységét a légitámadások teremtette körülményekhez, és következmények nélkül működteti milliókat jövedelmező olajkereskedelmi hálózatát, gyakorlatilag ugyanúgy, mint egy olajipari vállalat.

A Financial Times idéz egy amerikai illetékest, aki szerint, Washington becslései alapján

az Iszlám Állam egyetlen hónap alatt 40 millió dollárt kasszírozott olajeladásokból,

annak ellenére, hogy a koalíció harci gépei rendszeresen támadják az ellenőrzése alatt álló finomítókat és vezetékeket.

Helyi források szerint az olajat a szervezet most már több száz hevenyészett, kisebb finomítóban dolgozza fel. Egy európai illetékes szerint ez lehetővé teszi, hogy az Iszlám Állam „mindent kijavítson, amit eltalálunk”. A riport szerint

a dzsihadista szervezet mérnököket és olajipari szakmunkásokat toboroz

kitermelési és finomítási tevékenységéhez.

Nem bántják a konvojokat

Az olajat teherautó-konvojok szállítják, amelyeket látni ugyan a levegőből, de gyakorlatilag megkülönböztethetetlenek az egyéb teherforgalomtól, és a sofőrök sem feltétlenül az Iszlám Állam emberei. Egy magas rangú nyugati diplomata azt mondta a Financial Timesnak, hogy a konvojokat elsősorban ezért nem lehet támadni.

– fogalmazott a diplomata. Hozzátette: a konvojok elleni légitámadások a lakosság radikalizálódásának kockázatával járnának.

Olajszállító kamionok feltorlódnak a kurdok által ellenőrzött, erbili olajmező környékén. Forrás: Onur Coban/Anadolu Agency/Getty Images

A Financial Times megszólaltatott olyan szíriai ellenzéki parancsnokokat is, akiknek csoportjai az Iszlám Államtól szerzik be az üzemanyagot, jóllehet a hadszíntéren a dzsihadista szervezet ellen harcolnak. Az egyik parancsnok elmondta, hogy nincs más választásuk, mivel senki mástól nem tudnak üzemanyagot venni.

A londoni lap szerint a nyugati koalíció most egyebek mellett azt fontolgatja, hogy olcsó olajat kínál az Iszlám Állam ellen harcoló szíriai ellenzéki csoportoknak, alternatív beszerzési forrást teremtve számukra.