A GDP ötödét elviszi a feketegazdaság

forint bankjegy MNB pénz
Thousands of large, old Hungarian banknotes are processed at a logistics center at the Central Bank of Hungary in Budapest on February 9, 2012. Hungary's central bank is pulping wads of old notes into briquettes to help heat needy humanitarian organizations, a gesture that has warmed many bodies and hearts amid a deadly cold snap. The central bank has been converting unusable notes into briquettes for the past four years. It takes about 5 million forints (17,000 euros) to make a single one-kilogram briquette. The notes are cut into pieces of 1 to 5 millimeters and then the paper is compressed without any chemicals being added. AFP PHOTO / ATTILA KISBENEDEK
Vágólapra másolva!
Magyarországon a feketegazdaság bruttó hazai termékhez, a GDP-hez viszonyított aránya 22,1 százalék, ami megfelel a közép-európai országok átlagának, közölte a Feketelista.hu a Randstad Holding felmérésére hivatkozva.
Vágólapra másolva!

A tájékoztatás szerint Horvátországban és Romániában a legmagasabb 28,1 százalék a feketegazdaság GDP-hez mért aránya. Szlovéniában 23,1 százalék ez az arány, Szlovákiában viszont csak 15 százalékon áll, míg Ausztriában mindössze a gazdaság 7,5 százalékát teszi ki a feketegazdaság.

Becslések szerint a feketegazdaság felét a feketefoglalkoztatás adja.

Idén az ellenőrzött dolgozók 10,4 százalékát foglalkoztatták munkaszerződés, illetve bejelentés nélkül, írja Feketelista.hu a Nemzetgazdasági Minisztérium foglalkoztatás-felügyeleti főosztályának adatai alapján. A portál „reprezentatív becslése” szerint így

négyszázezer munkavállaló dolgozik feketén Magyarországon.

A közleményben felidézik, hogy a munkaügyi ellenőrzések szerint 2012 és 2014 között mintegy 70 százalékkal nőtt azon ellenőrzött cégek aránya, amelyek be nem jelentett dolgozókat foglalkoztattak. A revizorok 2012-ben mindössze 1014, tavaly viszont 1724 gazdasági társaságnál bukkantak feketén dolgozókra.

Milliárdok tűnnek el a feketegazdaságban Forrás: AFP/Attila Kisbenedek

Az idén az első hat hónapban az 580 000 magyarországi gazdasági vállalkozás közül 9738 munkáltatót ellenőriztek, és 62 százalékuknál állapítottak meg különböző munkaügyi hiányosságokat. A Feketelista.hu szerint jelentős üzleti körről van szó, hiszen „méltányos számítások szerint is” mintegy 60 ezer vállalkozás lehet érintett.

Az adókiesés több száz milliárd forintra becsülhető,

azonban a bírságolás meglehetősen „kíméletes” az elemzés készítői szerint.

Akár 20 millió is lehet a bírság

A foglalkoztató (kis- és középvállalkozások esetében csak ismételt jogértést követően) 30 ezer forinttól 20 millió forintig terjedő bírságra számíthat. Azonban a bejelentési kötelezettség elmulasztása esetén a társaságot a közbeszerzésekből és az állami támogatásokból is kizárják, olvasható a közleményben.