Vágólapra másolva!
A vállalkozások túlnyomó része kicsit ódzkodik, hogy fiatal pályakezdőt alkalmazzon, hiszen nincs még referenciája, amiből lehetne tudni, hogy milyen munkaerő. Valakinek tanítgatnia kell a kis zöldfülűt, de legtöbb esetben mégis megéri fiatalt foglalkoztatni. Nem is gondolná, mennyi haszonnal jár.
Vágólapra másolva!

Kelkó Tamás HR-szakértő szerint az a legjobb a pályakezdőkben, hogy még nincsenek „elrontva”, nincsenek rossz beidegződéseik és nagyon gyorsan és könnyen tanulnak. „Ügyfelem egy prémium fogászati klinika, és oda már 1-2 éves tapasztalattal rendelkező asszisztenst sem vesznek fel szívesen. Ugyanis már ennyi idő alatt is nehezen felülírható beidegződéseik vannak, hiába járnak a húszas éveik elején. Ez főleg olyan cégeknél van így, ahol az iparág többi szereplőjétől eltérően dolgoznak” – emelte ki Kelkó.

A pályakezdő jó befektetés a cégnek Forrás: Thinkstock

Nem mindegy, hova

A szakember szerint a pályakezdők alkalmazása legyen tudatos döntés. Úgy gondolja egy 40-50 éves korosztályt célzó offline marketing kampány készítésével biztos, hogy nem bízna meg egy fiatalt, viszont egy 20-30 éveseknek szóló online kampányt 50 éves marketingesre nem bízna. „Én maximálisan az adott célra felépített csapat erejében hiszek.

Mindenkinek megvan a maga erőssége, ezért fontos, hogy férfiak és nők, idősek és fiatalok is legyenek a csapatban"

– hangsúlyozta a szakember.

Sok idő betanítani

Egy tehetséges, ambiciózus és motivált fiatalt a tapasztalatok szerint egyáltalán nem nehéz betanítani. „Mindössze 2-3 hónap alatt némi mentorálással (és nem napi intenzív személyes képzéssel) olyan mennyiséget képesek megtanulni, amit egy 10-20 évvel idősebb kolléga talán csak egy-másfél év alatt. Eleve önállóbban képesek tanulni, tehát ha az adott cégnél van írott vagy akár internetes anyag, akkor az elméletet ők onnan gyorsan felszívják, csak a gyakorlati alkalmazáshoz kell egy idősebb kolléga személyes közreműködése” – mondta a HR-szakértő. Hozzátette,

a fiataloktól is sokat lehet tanulni, a generációs különbség nem probléma, hanem lehetőség.

Mit csinált egyetem alatt?

Egy tehetséges és ambiciózus pályakezdőnek már vannak referenciái, nemcsak tanulással és bulizással töltötte egyetemi éveit. „Aki nem dolgozott semmit az iskola alatt, se gyakornokként, se diákmunkásként, se önkéntesként, őt bizony sokkal kockázatosabb felvenni. Nem is igazán szeretik a vállalkozók a teljesen tapasztalatlan pályakezdőket” – mondta.

Tényleg sokkal olcsóbbak?

Valóban támogatott a pályakezdők foglalkoztatása, viszont nem akkora mértékben, hogy kizárólag a pénzügyi okok miatt megértje felvenni. Az adókedvezmény százezer forintig terjed, tehát akik ennél többet keres, az a százezer forint fölötti összeg után fizeti a szociális hozzájárulási adó (szocho) 27 százalékát. Tehát 105 ezer forint után 1350 forint szochot kell fizetni. Ezt az adókedvezményt két évig lehet igénybe venni.

Gazdasági szempontból az a pályakezdő, akinek még nem volt munkahelye vagy 25 év alatti.

Vállalkozó tapasztalata

Posta Tibor, a P-Sat Hungary Kft. ügyvezetője szerint a frissen végzettek közül a legjobbakat lehet a céghez hozni. „Nagyon jó embereket lehet találni köztük, és nagyon jó, a saját igényeinknek megfelelő munkaerőt lehet kinevelni belőlük. Próbaidő alatt pályakezdők közül soha senkit nem kellett elküldenem, dolgozni akarnak, és ez a hozzáállásukon is meglátszik” – összegezte Posta Tibor.