Reménykedik az IMF a görögök kapcsán

Görögország, gazdaság
Tourists sit in front of a scaffolding at the Acropolis in Athens, Greece, 22 January 2015. Greece's leftist, anti-austerity Syriza party is poised to win Greece's general election on Sunday, January 25, 2915 - riding a wave of anger over austerity measures imposed as a condition for an international bailout. Michael Kappeler/dpa
Vágólapra másolva!
Reménykeltően haladnak a tárgyalások az athéni vezetéssel a görög államadósság-válság kezelését szolgáló nemzetközi hitelprogram folytatásáról, mondta egy hétfői német lapinterjúban a Nemzetközi Valutaalap európai igazgatója, aki szerint a görög állam valószínűleg júniusig külső segítség nélkül is fizetőképes marad.
Vágólapra másolva!

Poul Thomsen a Handelsblatt című üzleti lapnak elmondta, hogy „néhány napja valamivel nagyobb lendülettel haladnak a tárgyalások” a Görögországnak válságkezelő hiteleket biztosító intézmények – a Nemzetközi Valutaalap (IMF), az Európai Bizottság (EB) és az Európai Központi Bank (EKB) csoportja – és a görög kormány között.

Ok a reménykedésre

Ez „jó fejlemény és okot ad a reménykedésre”, de a cél még nagyon messze van, és „jelentősen nagyobb lendület” szükséges ahhoz, hogy időben eredményre vezessenek a tárgyalások, mondta az IMF európai igazgatója. Arra a kérdésre, hogy mennyi idő van még, azt mondta, hogy a görög államháztartás forrásai „talán júniusig” kitartanak, utána viszont Athénnak igen súlyos hiteltörlesztési kötelezettségeket kell teljesítenie, ezért még ezelőtt megállapodásra kell jutni.

Az IMF szerint reménykeltőek a tárgyalások Forrás: dpa Picture-Alliance/AFP/Michael Kappeler

Maradnának az euróövezetben

Az IMF azt várja, hogy Görögország az euróövezet tagja marad és a görög kormány komolyan veszi saját állítását, miszerint mindent meg akar tenni az euróövezeti tagság megtartásáért, mondta Poul Thomsen. Szerinte az esetleges kilépés a valutaunióból Görögországban "traumatikus" hatást fejtene ki, és kockázatoknak tenné ki Európát.

Százmilliárdok

Görögország 2010 óta az első és a második mentőcsomag révén összesen 240 milliárd eurós támogatásban részesült az IMF, az EB és az EKB által összeállított hitelkeretekből, cserébe súlyos megszorításokat és reformokat kellett végrehajtania. A támogatási program meghosszabbításáról február 20-án kötött megállapodás alapján a görög kormány részletes reformjavaslatait április végéig kell jóváhagynia az euróövezeti pénzügyminiszteri tanácsnak, különben nem folyósítják a második csomag utolsó, 7,2 milliárd eurós részletét.

Görögországnak nagyjából 10 milliárd euró hitelt kell törlesztenie májustól augusztus végéig.