Ide teszik a pénzüket a leggazdagabb amerikaiak

hangulat nyaralás tenger luxus pihenés
Vágólapra másolva!
Több mint ezer milliomos megkérdezésével készítette el legújabb felmérését a Spectrem Group, amiben azt vizsgálták, hogy milyen térségekbe és mely eszközökbe teszik a pénzüket a leggazdagabb amerikaiak. Az eredmény egészen meglepő lett, amit mindenkinek fontos lehet megismerni, hogy akár saját portfóliónk átrendezésével mi, átlagos befektetők is hasonló hozamokat érhessünk el, mint a szupergazdagok.
Vágólapra másolva!

Az amerikai Spectrem Group nemrégiben az amerikai gazdagok között kereste a választ arra, hogy melyik USA-n kívüli régió jelenti a legnagyobb vonzerőt befektetéseik számára. Az eredmény egészen meglepő lett.

A felmérés során összesen 1 456 olyan amerikait kérdeztek meg, akik csak befektetésre szánt vagyona 1 és 5 millió dollár közé tehető, ami forintban kifejezve 267 millió és 1,3 milliárd közötti összeget jelent. A válaszadók 19 százaléka Európát jelölte meg célpontként, ezzel megelőzve Kínát, Kanadát, és az Egyesült Királyságot.

A jelenlegi eredmények egy 2011 óta tartó folyamat végét jelentik, akkor ugyanis még messze Kína jelentette az amerikaiak számára legvonzóbb külföldi befektetési célpontot. Akkor még az ázsiai ország 21 százalékos első helyezését, Brazília követte 20 százalékkal, Európa pedig csak a harmadik helyen kullogott 12 százalékkal.

Mindezek után az sem elhanyagolható kérdés, hogy milyen eszközosztályokat preferálnak most a leggazdagabbak, vagyis azok, akik 5 és 25 millió dollár (1,3-6,7 milliárd forint) közötti nettó vagyonnal rendelkeznek.

Forrás: Spectrem's Millionaire Corner 2014, Investor.hu

Egyből szembetűnhet, hogy az ultragazdagok vagyonuk 68 százalékát értékpapírokban és készpénzben tartják, a többi eszközosztály részesedése pedig vagyonuk kevesebb, mint 32 százalékát teszi ki. Nagy különbséget jelent ez az átlagemberekhez képest, az alsóbb vagyoni osztályba tartozók vagyonát ugyanis jelentős részben a lakáscélú ingatlanok teszik ki, ennek következtében pedig vagyonuk sokkal kisebb hányadát tudják befektetni.

Amit viszont mindenkinek érdemes lehet szemügyre venni, az a tőkepiaci befektetések megoszlása eszközosztályok szerint. Ezeket az arányokat ugyanis már bárki le tudja képezni saját portfólióján, akármekkora pénzösszeget jelentsen is az. A leggazdagabbak befektetéseit pedig magasan a részvények uralják közel 60 százalékos részesedésükkel. Az ezek után következő kötvények mindössze 21 százalékos részesedést mutatnak. Ennek hátterében nagy szerepe lehet a több mint 5 éve tartó amerikai bikapiacnak is, amelyet nagy valószínűséggel a leggazdagabbak is meglovagolhattak mivel jellemzően saját befektetési tanácsadók segítik őket pénzügyi döntéseikben, illetve alapvetően cégtulajdonosokról van szó, akiknek cége részvénytársaság formájában működik.

Forrás: Spectrem's Millionaire Corner 2014, Investor.hu

Talán még megdöbbentőbb, ha ezek után a konkrét számokat is megtekintjük. A legvagyonosabbak 84 százaléka rendelkezik részvényekkel, ezek értéke átlagosan 1,5 millió dollárt tesz ki, és mintegy 80 százalékuk birtokol amerikai befektetési jegyeket is átlagosan 1,17 millió dollár értékben. A nemzetközi irányba való nyitást jól szemlélteti, hogy a szupergazdagok 53 százaléka tart nemzetközi vagy külföldi befektetési jegyeket is áltagosan fejenként 419 ezer dollár értékben, illetve harmaduk nemzetközi részvényeket és majdnem negyedük nemzetközi ETF-eket, vagyis tőzsdén kereskedett befektetési jegyeket is birtokol.

Mindezek után pedig sokunkban felmerülhet a kérdés: miért akarnak a milliomosok pont Európába befektetni, amit recesszió és defláció fenyeget, illetve és egy egyre idegesebb részvénypiac jellemez. A Sepctrem Group elnöke, George Walper erre is tudja a választ. Véleménye szerint a milliomosok nem mindenképpen Európát kedvelik, sokkal inkább azt fejezik ki, hogy az európai kormányok sokkal stabilabbak, és nem folynak bele annyira a gazdaság alakulásába, mint ahogy azt a kínai, brazil és a többi korábban népszerűnek számító fejlődő országnál láthatjuk. Ez pedig azt jelenti, hogy nem Európa vált vonzóbb célponttá a milliomosok számára, hanem inkább ez lett a legkevésbé nem-vonzó a külföldi piacok közül.

Amennyiben úgy gondoljuk, hogy mi is a milliomosokéhoz hasonló összetételű portfóliót szeretnénk összeállítani, könnyedén megtehetjük ezt az Investor Trader rendszerén keresztül, ahol nemcsak számos egyedi részvény és befektetési alap megvásárlására nyílik lehetőségünk, hanem akár ETF-ek és certifikátok segítségével is növelhetjük befektetéseink változatosságát.