Most nézd a Peugeot-t!

Vágólapra másolva!
Remek formában a Peugeot az utóbbi hetekben, amióta pedig december közepén felhívtuk a figyelmet, újabb magasságokba emelkedett a részvény. Most pedig egy füles csésze formációval kacérkodik a Peugeot, ami alapján jókora emelkedés előtt állhat a francia autógyártó.
Vágólapra másolva!

Februárban közelebbről is megismerkedhetnek ügyfeleink a párizsi, amszterdami és brüsszeli piacokkal, ugyanis legújabb akciónk keretében kedvező díjak mellett lehet kereskedni a börzéken forgó értékpapírokkal! Az akció részleteiről az alábbi oldalon tájékozódhat:

Kereskedjen európai részvényekkel szinte ingyen!

Pompás kis füles csésze alakzat formálódik a Peugeot heti grafikonján, ha pedig sikerül a kitörés, akkor a csésze magasságával megfelelő emelkedés is jöhet. Ez alapján 21,5 euró közelébe is eljuthat az árfolyam.

A 2007 óta tartó csökkenő trend végleg megtört, miután 2014 elején sikerrel tesztelte vissza ezt az árfolyam, és azóta sem nézett be alá.

Jelenleg 12,8 euró közelében húzódik egy fontosabb ellenállás, így a füles csészéből való kitöréshez ezt a szintet mindenképpen le kell győznie a francia gyártóknak.

A Peugeot heti grafikonja (Párizs) Forrás: Bloomberg, Investor.hu

Az erős ellenállás a napi grafikonon is tetten érhető, hiszen hónapok óta próbál átjutni a részvény a 12,7-12,9 eurós sávon, egyelőre sikertelenül.

Az utóbbi napokban sem sikerült tartósan áttörnie ezt az ellenállási zónát, miután kétszer is visszaütötték a részvényt a kereskedés második felében.

Az indikátorok ugyanakkor támogatják az emelkedést, az MACD és az RSI is emelkedő trendben mozog, utóbbi pedig egyelőre még nem mutatja a túlvettség jeleit.

Ráadásul az emelkedő trendvonal is egyre közelebb van a 12,8 eurós szinthez, így a nagyobb eséstől megfoghatja a Peugeot árfolyamát egy kedvezőtlen forgatókönyv esetén.

A Peugeot napi grafikonja (Párizs) Forrás: Bloomberg, Investor.hu

Mik azok a mozgóátlagok?

A mozgóátlagok a technikai elemzés eszköztárának kedvelt elemei. Három fajtáját különböztetjük meg, köztük az egyszerű, az exponenciális és a súlyozott mozgóátlagot. Az egyszerű mozgóátlag számítása a legkönnyebb, hiszen ebben az esetben a rendelkezésre álló kereskedési adatok közül mindig a legutolsókat átlagoljuk. Ennél fogva a mozgóátlag a piaci folyamatokat lesimítva fogja követni, melynek előnye, hogy az éles kiugrásoktól megtisztítja a grafikont, viszont adott esetben a piaci fordulókra csak időben csak késve reagál.
Az egyszerű mozgóátlagok két legelterjedtebb típusa az ötven és kétszáz napos mozgóátlag. Az ötven napos a legutolsó ötven nap, a kétszáz napos pedig a legutolsó 200 nap árfolyamadatainak átlagát mutatja. Ahogy haladunk előre az időben, úgy természetesen a mozgóátlag értéke is folyamatosan változik.
A technikai elemzésben a mozgóátlagok akkor adnak vételi jelzést, ha a rövidebb távú alulról metszi a hosszabb távú mozgóátlagot. Eladási jelzés pedig ebből kiindulva akkor érkezik, ha a rövidebb mozgóátlag felülről metszi a hosszabbat. A szakirodalomban azt a formációt, amikor az ötven napos mozgóátlag alulról metszi a kétszáz naposat, Golden Cross-nak (aranykeresztnek), amikor az ötven napos mozgóátlag felülről metszi a kétszáz naposat Death Cross-nak (halálkeresztnek) nevezzük.

Mi az az MACD?

Az angol Moving Average Convergence Divergence szó kezdőbetűből áll az MACD. Az indikátor a leggyakoribb trendkövető indikátor. Két különböző időtávú mozgóátlagból áll az MACD. Vételi jelzést akkor kapunk, ha a gyorsabb mozgóátlag alulról metszi a lassabbat. Eladási szignált pedig akkor, ha a gyorsabb mozgóátlag beesik a lassabb alá. A grafikonon egy középvonal is látható, ami alatt a vételi jelzés markánsabb, felette pedig az eladási.

Mi az RSI?

Az RSI az angol Relative Strenght Index rövidítése, mely az adott instrumentum relatív erejét mutatja. Az indikátor értéke 0 és 100 között ingadozik. Az RSI kiszámolásának módja: 100-(100/(1+E/CS)), ahol az E azoknak a záróáraknak az átlaga, melyek az előző "n" napon emelkedtek, míg a CS azoknak a záróáraknak az összege, amelyek az előző "n" napon csökkentek.
Túladott egy instrumentum akkor, ha 30 alatti az RSI értéke, és túlvett, ha 70 fölött mozog. Vételi vagy eladási jelzést akkor kapunk, ha a túladott vagy a túlvett zónából kilép az indikátor.
Az RSI indikátor esetében gyakran vizsgálják a technikai elemzők, hogy az árfolyammal együtt mozog-e, vagy más utakon jár. Ha az árfolyam új lokális csúcsot ér el, de az indikátor a korábbi lokális csúcstól alacsonyabb szinten ér el csúcsot, akkor divergenciáról beszélünk, ami sokszor trendfordító szokott lenni.