Az áfabevételek negyede eltűnik

Vágólapra másolva!
Az áfacsalások miatt az áfabevételek negyedétől esik el Magyarország évente. Ez az arány több mint másfélszerese az európai átlagnak, és közel 1000 milliárd forintos kárt okoz a költségvetésnek – derül ki a Ryan amerikai adótanácsadó cég elemzéséből. Szakemberek szerint az is sokat javítana a helyzeten, ha a büntetőeljárások nem húzódhatnának el négy-öt évig. Vasárnap Budapesten a NAV vezetőinek lemondását és a korrupció elleni küzdelem fokozását követelte csaknem 10 ezer demonstráló.
Vágólapra másolva!

Bár a szigorodó hazai jogszabályok és keményebb uniós fellépés hozzájárulhatnak jövőre az áfabevételek hatékonyabb behajtásához, a kiemelkedően magas áfakulcs miatt hazánk várhatóan továbbra is kedvelt célpontja marad a szervezett bűnözői csoportok által elkövetett áfacsalásoknak. A helyzetet nehezíti, hogy a hatóságok sok esetben csak a szervezett csoportok alsóbb szintjein álló, kisebb cégeket érik el.

Több ezren tüntettek Vida Ildikó és a NAV-vezetők leváltásért a budapesti József Nádor téren vasárnap este. Vágó Gábor volt LMP-s politikus ultimátumot intézett a kormányhoz és a NAV vezetőihez: ha november 17-ig nem mondanak le, akkor a Kossuth téren újabb tüntetés lesz, és polgári engedetlenség is indulhat.

920 milliárd kiesett a büdzséből

Az Európai Bizottság legfrissebb tanulmánya szerint Magyarországon a lehetséges áfabevétel egynegyedét, 2,971 milliárd eurót (kb. 920 milliárd forintot) nem lehetett behajtani 2012-ben. Az áfacsalások az egész unióban komoly problémát okoznak: hazánknál nyolc tagállam is rosszabbul teljesít az áfabehajtás tekintetében, és uniós szinten 16 százalékos volt az áfarés 2012-ben, ami összesen 177 milliárd euró bevételkiesést jelentett a tagállamoknak. Bár az adócsalás elleni harc főként a nemzeti hatóságok feladata, a csalások nagy része átnyúlik a határokon, ezért elengedhetetlen a közösségi fellépés.

Évente 1 billió euró vész el az áfacsalások miatt az Európai Unióban. Forrás: Európai Bizottság

„Az EU több területen tervez hatékonyabb fellépést a visszaélések ellen. Az elmúlt időszakban elsősorban az elektronikus szolgáltatások (például zene- vagy videoletöltés) kerültek az uniós figyelem középpontjába. A tagállamok szorosabb együttműködésétől is jobb eredményeket várnak: ezt szolgálja többek között az automatikus adózási információcsere bővítése és az ezt segíteni hivatott informatikai eszközök fejlesztése. Emellett nemzetközi partnereivel (Oroszországgal, Kínával, Kanadával vagy Norvégiával) való együttműködés bővítését is tervezi az EU” – hívta fel a figyelmet Békés Balázs, a Ryan amerikai adótanácsadó cég régiós vezetője.

A közösségi áfaszabályozás és fellépés azokat a korlátokat is kijelöli, amelyeken belül a magyar hatóságok működhetnek. E tekintetben van olyan terület is, ahol enyhült a magyar adóhatóság szigora: az elmúlt időszakban az EU Bírósága által hozott ítéleteknek megfelelően elmozdult attól a gyakorlattól, hogy minden esetben megtagadja az áfa levonását, ha egy cég olyan láncolatban vett részt, amelynek valamely pontján áfacsalást követtek el. Ehelyett azt vizsgálja, hogy az elvárt gondosság mellett tudhatta-e az adózó, hogy csalás történt az értékesítési láncolatban. A számla eredetének hitelességét ebben az esetben is igazolnia kell viszont a vállalkozásnak.

Túl magas az áfakulcs

A jövő évi adócsomag is az áfacsalások visszaszorítását tűzte ki célul. Például adminisztratív szigorításokkal, az Elektronikus Közúti Áruforgalom Ellenőrző Rendszer bevezetésével vagy a fordított adózás kiterjesztésével egyes acélipari termékek értékesítésére. Ezek az új intézkedések elősegíthetik a visszaélések által okozott kár csökkentését, azonban a kiemelkedően magas áfakulcs továbbra is kedvelt célponttá teszi hazánkat az áfacsalások elkövetésére” – mondta el Békés Balázs.

Trükkös számla. Forrás: NAV

A helyzetet bonyolítja, hogy egyszerű megvalósíthatósága és nagy jövedelmezősége miatt szervezett bűnözői csoportok specializálódnak az áfacsalásra. Sok esetben csak a hierarchia alján lévő kisebb cégek ügyvezetőit sikerül eljárás alá vonni, míg a csalások szervezői rejtve maradnak a hatóságok elől. E csoportok ellen elsősorban a mélyebb és átfogóbb bűnügyi felderítés lehet a hatékony eszköz, de az is javítana a helyzeten, ha a büntetőeljárások nem húzódhatnának el akár négy-öt évig is.