Veszélyes vizeken a német tőzsde

Vágólapra másolva!
Nagy zuhanáson van már túl a német DAX index, az elmúlt napokban a fontosabb támaszok majdnem mindegyike könnyen elesett. A 8900-9000 pontnál húzódó támaszok viszont egyelőre kitartanak, nem kizárt, hogy a nagy túladottságból némi felfele korrekció bontakozik majd ki rövidtávon. A stopokat viszont érdemes szűkre venni, ha elesnek a szintek, akár újabb mélypontok is jöhetnek.
Vágólapra másolva!

A DAX nemrég letörte kulcsfontosságú, 2012 óta tartó emelkedő trendvonalát, így a korábbi kedvező technikai kép mostanra igencsak elcsúnyult. Az orosz kitettséggel rendelkező német cégeket is tömörítő index kedvezőtlen mozgásában nagy szerepet játszanak az Oroszországgal szembeni szankciók, illetve a befektetői félelmek az eurozóna gazdaságának lassulásával kapcsolatban.

A heti grafikonon a DAX egy emelkedő háromszög alakzatból fordult le, ami igen kedvezőtlen jelzésnek számít. Az alakzatból számolható célszintet mostanra el is értük, igaz útközben már az 50-es mozgóátlag is elesett.

Az indexet jelenleg a 9000 pontnál húzódó lélektani támasz foghatja meg, melynek letörése igen kedvezőtlen jelnek minősülne. A 9000-es szint elesése esetén 8500 pontig is kitarthat akár a csökkenés, ahol legutóbb októberben járt az index.

Az indikátorok csökkenő trendje is negatívumként értelmezhető, viszont az RSI már közel van a túladottságot jelző szintekhez, ami rövid távon akár mérsékelheti is az eladói nyomást.

DAX heti grafikon Forrás: AmiBroker, Investor.hu

Az összes meghatározó szintet letörte a DAX, amennyiben a napi grafikonra tekintünk. Még július elején az 50-es mozgóátlag alá fordult le, majd a legborúsabb jelzés az volt, mikor az index a több éves emelkedő trendvonalat törte le a hónap végén. Ezt követően a 9500 pontnál húzódó gyenge támasz sem tudta megfogni az árfolyam csökkenését, sőt a lejtmenet megállításához a reményteli 200-as mozgóátlag is kevésnek bizonyult.

A zuhanást jelenleg a 8900-9000 pont közelében található támasz tarthatja meg, ahol márciusban járt utoljára az index. Amennyiben itt sem tud felkanyarodni a DAX, úgy a 8550 pontnál húzódó támasz elérése sem kizárt.

Az indikátorok negatív szignálokat küldenek a fentieken túlmenően, az MACD eladási jelzés után csökkenő trendben mozog. Az RSI azonban a túladott zónában halad már, ahol napi grafikon szerinti időtávban már rég nem tartózkodott. Könnyen lehet tehát, hogy kisebb fellélegzés, egy rövid távú felfele korrekció kibontakozik a napokban.

Ha mégis sikerülne észhez térülnie a német indexnek, akkor felpattanhatna a 200-as mozgóátlag 9500 pont környéki szintjéig is, ameddig ugyanis nem találkozna komolyabb akadállyal.

DAX napi grafikon Forrás: AmiBroker, Investor.hu

Mik azok a mozgóátlagok?
A mozgóátlagok a technikai elemzés eszköztárának kedvelt elemei. Három fajtáját különböztetjük meg, köztük az egyszerű, az exponenciális és a súlyozott mozgóátlagot. Az egyszerű mozgóátlag számítása a legkönnyebb, hiszen ebben az esetben a rendelkezésre álló kereskedési adatok közül mindig a legutolsókat átlagoljuk. Ennél fogva a mozgóátlag a piaci folyamatokat lesimítva fogja követni, melynek előnye, hogy az éles kiugrásoktól megtisztítja a grafikont, viszont adott esetben a piaci fordulókra csak időben csak késve reagál.
Az egyszerű mozgóátlagok két legelterjedtebb típusa az ötven és kétszáz napos mozgóátlag. Az ötven napos a legutolsó ötven nap, a kétszáz napos pedig a legutolsó 200 nap árfolyamadatainak átlagát mutatja. Ahogy haladunk előre az időben, úgy természetesen a mozgóátlag értéke is folyamatosan változik.
A technikai elemzésben a mozgóátlagok akkor adnak vételi jelzést, ha a rövidebb távú alulról metszi a hosszabb távú mozgóátlagot. Eladási jelzés pedig ebből kiindulva akkor érkezik, ha a rövidebb mozgóátlag felülről metszi a hosszabbat. A szakirodalomban azt a formációt, amikor az ötven napos mozgóátlag alulról metszi a kétszáz naposat, Golden Cross-nak (aranykeresztnek), amikor az ötven napos mozgóátlag felülről metszi a kétszáz naposat Death Cross-nak (halálkeresztnek) nevezzük.
Mi az az MACD?
Az angol Moving Average Convergence Divergence szó kezdőbetűből áll az MACD. Az indikátor a leggyakoribb trendkövető indikátor. Két különböző időtávú mozgóátlagból áll az MACD. Vételi jelzést akkor kapunk, ha a gyorsabb mozgóátlag alulról metszi a lassabbat. Eladási szignált pedig akkor, ha a gyorsabb mozgóátlag beesik a lassabb alá. A grafikonon egy középvonal is látható, ami alatt a vételi jelzés markánsabb, felette pedig az eladási.
Mi az RSI?
Az RSI az angol Relative Strenght Index rövidítése, mely az adott instrumentum relatív erejét mutatja. Az indikátor értéke 0 és 100 között ingadozik. Az RSI kiszámolásának módja: 100-(100/(1+E/CS)), ahol az E azoknak a záróáraknak az átlaga, melyek az előző "n" napon emelkedtek, míg a CS azoknak a záróáraknak az összege, amelyek az előző "n" napon csökkentek.
Túladott egy instrumentum akkor, ha 30 alatti az RSI értéke, és túlvett, ha 70 fölött mozog. Vételi vagy eladási jelzést akkor kapunk, ha a túladott vagy a túlvett zónából kilép az indikátor.
Az RSI indikátor esetében gyakran vizsgálják a technikai elemzők, hogy az árfolyammal együtt mozog-e, vagy más utakon jár. Ha az árfolyam új lokális csúcsot ér el, de az indikátor a korábbi lokális csúcstól alacsonyabb szinten ér el csúcsot, akkor divergenciáról beszélünk, ami sokszor trendfordító szokott lenni.