Vágólapra másolva!
Remek beszállási lehetőség nyílik az olajiparban két vállalat piacán is. Az olajkitermeléshez kapcsolódó szolgáltatásokat nyújtó Schlumberger épp egy lendületes felpattanás előtt állhat, szektortársa, a fúrásokhoz eszközöket biztosító National Oilwell Varco pedig egy szép kitörés-visszateszt formációt követően indulhat ismét felfele.Ráadásul augusztusban ügyfeleink kedvező díjak mellett köthetnek a New York Stock Exchange parkettjén.
Vágólapra másolva!

National Oilwell Varco: Irány az új csúcs!

Ami miatt kifejezetten érdekesnek tűnik a papír, hogy egy kitörés-visszateszt formáció rajzolódik ki a grafikonon. Nemrég ugyanis új csúcsra tört az árfolyam, a korábbi magasságokat viszont most teszteli vissza. Ha ezek sikeresen megfogják a papírt, abból még további lendületes emelkedés is következhet.

Az április óta megfigyelhető emelkedő trendvonalról felpattanva akár 89 dolláros rekord szintig is feljuthat az árfolyam a heti grafikon alapján. Ehhez persze a korábbi csúcsot is maga mögé kell utasítania a részvénynek, ami egy lendületes mozgásnál nem lehet akadály.

National Oilwell Varco heti grafikon Forrás: AmiBroker, Investor.hu

Az 50 napos mozgóátlaggal megerősített támaszról lendülhet neki a korábbi csúcsnak első körben a részvény. A szintről való eredményes elrugaszkodás után a múlt hónapban felállított 86 dolláros csúcs szintjét is elérheti az árfolyam. Ehhez képest az ötven napos mozgóátlag és emelkedő trendvonal támaszként szolgálnak, vagyis alattuk relatíve közel lehet stop loss megbízást elhelyezni.

Az indikátorok is kedvező képet tárnak elénk, ugyanis az MACD épp vételi jelzést készül adni, mi több a szignálvonal keresztezésével egyúttal pozitív tartományba is kerül, ami a vételi jelzés kiemeléseként értelmezhető. Az RSI előtt pedig jókora tér áll rendelkezésre a túlvett zónáig.

National Oilwell Varco napi grafikon Forrás: AmiBroker, Investor.hu

Schlumberger: Kilövés előtt állhat

Az olajipari részvény a másfél hónapja tartó csökkenő trendvonalat törte a minap, így megnyílhat előtte az út felfele. Sikeres kilövés esetén az első komolyabb cél a 2007-ben felállított 115 dolláros szint elérése lehet. Amennyiben nem fullad ki a lendület, úgy a 118 dolláros történelmi csúcs meghódítása sem kizárt.

Az indikátorok támogathatják a papírt egy markánsabb emelkedésben, mivel az MACD hamarosan vételi jelzést adhat, ráadásul, ha képes belépni a pozitív zónába, az további megerősítést jelentene az árfolyam számára. Mellette az RSI nemrég kanyarodott fel a túladott zónából, mi több még tátongó tér áll előtte, amíg a túlvettséget jelentő tartományig ér.

A 115 dolláros korábbi csúcs eléréséig aSclumbergernek az 50 napos mozgóátlaggal is meg kell küzdenie. Bár a legutolsó kereskedési nap mozgása alapján nagyobb a valószínűsége annak, hogy az árfolyam a korábbi ellenállások irányába indul el, ha mégis lefele fordulna a papír, úgy a 106 dolláros támaszok alatt relatíve szűken lehet stop loss megbízást elhelyezni.

Schlumberger napi grafikon Forrás: AmiBroker, Investor.hu

Mik azok a mozgóátlagok?
A mozgóátlagok a technikai elemzés eszköztárának kedvelt elemei. Három fajtáját különböztetjük meg, köztük az egyszerű, az exponenciális és a súlyozott mozgóátlagot. Az egyszerű mozgóátlag számítása a legkönnyebb, hiszen ebben az esetben a rendelkezésre álló kereskedési adatok közül mindig a legutolsókat átlagoljuk. Ennél fogva a mozgóátlag a piaci folyamatokat lesimítva fogja követni, melynek előnye, hogy az éles kiugrásoktól megtisztítja a grafikont, viszont adott esetben a piaci fordulókra csak időben csak késve reagál.
Az egyszerű mozgóátlagok két legelterjedtebb típusa az ötven és kétszáz napos mozgóátlag. Az ötven napos a legutolsó ötven nap, a kétszáz napos pedig a legutolsó 200 nap árfolyamadatainak átlagát mutatja. Ahogy haladunk előre az időben, úgy természetesen a mozgóátlag értéke is folyamatosan változik.
A technikai elemzésben a mozgóátlagok akkor adnak vételi jelzést, ha a rövidebb távú alulról metszi a hosszabb távú mozgóátlagot. Eladási jelzés pedig ebből kiindulva akkor érkezik, ha a rövidebb mozgóátlag felülről metszi a hosszabbat. A szakirodalomban azt a formációt, amikor az ötven napos mozgóátlag alulról metszi a kétszáz naposat, Golden Cross-nak (aranykeresztnek), amikor az ötven napos mozgóátlag felülről metszi a kétszáz naposat Death Cross-nak (halálkeresztnek) nevezzük.
Mi az az MACD?
Az angol Moving Average Convergence Divergence szó kezdőbetűből áll az MACD. Az indikátor a leggyakoribb trendkövető indikátor. Két különböző időtávú mozgóátlagból áll az MACD. Vételi jelzést akkor kapunk, ha a gyorsabb mozgóátlag alulról metszi a lassabbat. Eladási szignált pedig akkor, ha a gyorsabb mozgóátlag beesik a lassabb alá. A grafikonon egy középvonal is látható, ami alatt a vételi jelzés markánsabb, felette pedig az eladási.
Mi az RSI?
Az RSI az angol Relative Strenght Index rövidítése, mely az adott instrumentum relatív erejét mutatja. Az indikátor értéke 0 és 100 között ingadozik. Az RSI kiszámolásának módja: 100-(100/(1+E/CS)), ahol az E azoknak a záróáraknak az átlaga, melyek az előző "n" napon emelkedtek, míg a CS azoknak a záróáraknak az összege, amelyek az előző "n" napon csökkentek.
Túladott egy instrumentum akkor, ha 30 alatti az RSI értéke, és túlvett, ha 70 fölött mozog. Vételi vagy eladási jelzést akkor kapunk, ha a túladott vagy a túlvett zónából kilép az indikátor.
Az RSI indikátor esetében gyakran vizsgálják a technikai elemzők, hogy az árfolyammal együtt mozog-e, vagy más utakon jár. Ha az árfolyam új lokális csúcsot ér el, de az indikátor a korábbi lokális csúcstól alacsonyabb szinten ér el csúcsot, akkor divergenciáról beszélünk, ami sokszor trendfordító szokott lenni.