Tart a kötvénygigász vesszőfutása

Vágólapra másolva!
Júniusban is folytatódott a világ legnagyobb kötvényalapját kezelő PIMCO vesszőfutása, mivel a zászlóshajónak számító kötvényalap vagyona újabb 4,5 milliárd dollárral apadt a folyamatos tőkekivonások miatt. A Bill Gross által irányított alap kétségkívül nehéz időszakon megy keresztül, ami a vezetők reményei szerint nem tart sokáig. 
Vágólapra másolva!

Folytatódik a tőkekivonás a világ legnagyobb kötvényalapjából, a Pimco Total Return Fundból. Júniusban újabb 4,5 milliárd dollár távozott az alapból, amivel sorozatban a tizennegyedik hónapban vontak ki tőkét az alapból a befektetők. Ez pedig mindenkori negatív rekordnak felel meg.

A júniusi tőkekivonással együtt már 64,1 milliárd dollárral apadt a TRF-ben lévő vagyon 2013 májusa óta, ami nagyjából 14615 milliárd forintnak felel meg. Ezzel még mindig irdatlan összeget, 225 milliárd dollárt kezelnek a TRF alapkezelői.

Forrás: Business Insider, Investor.hu

A júniusi újabb tőkekivonás annak ellenére következett be, hogy az alap a versenytársainak 88 százalékát felülteljesítve 0,37 százalékos hozamot termelt a befektetőinek. Ezzel együtt idén már 3,7 százalékos pluszban jár a kötvényalap, amivel a versenytársak 71 százalékánál teljesít jobban. Azt érdemes hozzátenni, hogy a pluszos eredmény nagyban köszönhető a májusi kötvénypiaci ralinak, amikor számos perifériaország hozama rekordmélypontra süllyedt, ami a kötvényárfolyamok emelkedését jelentette.

A PIMCO alapkezelő vesszőfutásáról már mi is megemlékeztünk korábban. Az alapkezelő hírnevét a pocsék tavalyi eredmények tépázták meg (tavaly az elmúlt húsz év leggyengébb teljesítményét produkálva 1,9 százalékos mínuszt hozott össze a Total Return Fund), melyeket súlyosbított az egyik vezérigazgató, Mohamed El-Erian távozása. El-Erian nagy megbecsülésnek örvendett a befektetők körében, és távozását sokan rendkívüli negatívumként értékelték.

A hírek szerint elsősorban az El-Erian és Bill Gross közötti viták vezettek a szakember távozásához, ami miatt a befektetők bizalma is megrendült az alapban, akik így csak még jobban elfordultak a PIMCO zászlóshajójának számító Total Return Fundtól.

A Pimco vezére, Bill Gross azonban továbbra is optimista, és szerinte a Pimco alapjai év végére ismét a világ első számú alapjaivá fognak válni.

A Pimco vesszőfutása jól jön a riválisoknak. A DoubleLine Capital hasonló nevű, Total Return Bond Fund kötvényalapjában lévő vagyon 503 millió dollárral nőtt jőniusban, és ebben az évben már 1,5 milliárd dollár áramlott be az alapba.

Hogyan működnek a kötvények?
A kötvény egy meghatározott futamidejű hitelviszonyt megtestesítő értékpapír, melyet vállalatok és országok is kibocsáthatnak, ha forrásra van szükségük. A kötvénykibocsátó vállalja, hogy a kötvény névértékét a lejárat végén visszafizeti és közben meghatározott kamatot fizet, legtöbbször évente. A kötvény árfolyama és a hozama fordított módon viselkedik. Az árfolyam emelkedése azt jelenti, hogy a hozama esik, az árfolyam esése pedig azt jelenti, hogy a hozama nő. Ez annak köszönhető, hogy minden kötvénynek van egy meghatározott éves, névértékhez viszonyított kamatfizetési kötelezettsége, amit kuponnak nevezünk.
Ha például ez a kupon két százalékos és a kötvényt mondjuk annak 100 forintos névértékén vásároljuk meg, akkor a kötvény hozama is két százalékos számunkra. Ha azonban a kötvény futamideje közben megváltozik a véleményünk a kötvény kibocsátójáról, például valamilyen okból már kevésbé bízunk meg benne, mint korábban, akkor valószínűleg el akarjuk adni a kötvényünket.
Ha nagyon szabadulni szeretnénk a kötvénytől, már a 100 forintos névértéke alatt is hajlandóak leszünk megválni tőle (leesik a kötvény árfolyama). Aki viszont tőlünk például 98 forintért megveszi a kötvényt, annak a 100 forintos névértékre vetített 2 százalékos hozam már nem 2 százalékos hozam lesz, hiszen csak 98 forintot fizetett érte. Az árfolyam esése tehát növelte a kötvény hozamát.
Ugyanezen logika mentén a kötvény árfolyamának emelkedése a hozam csökkenését jelenti.
Ha egy kibocsátó kötvényeinek csökken a hozama, az legtöbbször azt jelenti, hogy nő a bizalom a kötvény kibocsátója irányában, a hozamemelkedés ezzel szemben bizalomvesztést jelent. Ennek magyarázata egyszerű: a kötvény árfolyama a gyakorlatban akkor emelkedik (hozamcsökkenés), ha megnő a kereslet iránta, a kínálat pedig ezzel nem tart lépést. Ha sokan akarnak szabadulni egy kibocsátó kötvényétől, akkor annak a túlkínálat miatt esik az árfolyama (emelkedik a hozama).