Vágólapra másolva!
Februárban megpróbált új csúcsra emelkedni a DAX index, de a kísérlet kudarcba fulladt. A német tőzsdeindex egy alacsonyabb lokális csúcspontot jelölt ki és indult meg a 9000 pont körüli szintek irányába.
Vágólapra másolva!

Tavaly nyáron a 200 napos mozgóátlagról nagy lendülettel pattant fel a DAX index, amely azóta szinte megállíthatatlanul haladt az északi irányba. Nagyon úgy fest a napi grafikon alapján, hogy véget érhet a menetelés.

A DAX januárban új történelmi csúcsot ért el, majd utána egy kisebb korrekcióba kezdett, de február elején ismét megindult a csúcs felé, de ez már nem járt sikerrel.

Februárban 9700-9750 körüli szinten egy alacsonyabb lokális csúcspontot jelölt ki a DAX, ami alapján egyre jobban megnő az esélye a csökkenő trend kialakulásához. Ehhez a januári mélypont alá kellene esnie a DAX-nak, de jobb lenne, ha a decemberi, 9000 pont körüli szint is elesne.

Ha ezek a támaszok megroppannak, akkor 8811 pont körül a 200 napos mozgóátlag még fontos támasz lehet, ahogyan volt tavaly nyáron is. A hosszabb távú csökkenő trend csak a 200 napos eleste után alakulhatna ki.

Az indikátorok is a csökkenő irányt erősítik meg, az MACD eladási jelzést mutat, ráadásul az RSI-vel közösen eső trendben mozognak.

DAX index napi grafikon Forrás: Investor.hu, Stockcharts.com

A DAX index heti grafikonja sem fest túl jól, egy emelkedő trendvonal megroppant az elmúlt hetekben és egyre jobban közelít az index a 9000 pont körüli szinthez.

A 9000 pontos szint fontos támasznak számít, hiszen 2012 júniusa tartó emelkedő trendvonal is itt húzódik, valamint a lélektanilag fontos 9000 pontos támasz is.

Ha utóbbiak törnének, akkor sem lenne még hatalmas probléma, hiszen 50 hetes mozgóátlag 8700 pont körül támaszként funkcionálhat.

Az MACD eladási jelzése és az RSI csökkenő trendje is negatívumnak számít.

DAX index heti grafikon Forrás: Investor.hu, Stockcharts.com

Mik azok a mozgóátlagok?

A mozgóátlagok a technikai elemzés eszköztárának kedvelt elemei. Három fajtáját különböztetjük meg, köztük az egyszerű, az exponenciális és a súlyozott mozgóátlagot. Az egyszerű mozgóátlag számítása a legkönnyebb, hiszen ebben az esetben a rendelkezésre álló kereskedési adatok közül mindig a legutolsókat átlagoljuk. Ennél fogva a mozgóátlag a piaci folyamatokat lesimítva fogja követni, melynek előnye, hogy az éles kiugrásoktól megtisztítja a grafikont, viszont adott esetben a piaci fordulókra csak időben csak késve reagál.

Az egyszerű mozgóátlagok két legelterjedtebb típusa az ötven és kétszáz napos mozgóátlag. Az ötven napos a legutolsó ötven nap, a kétszáz napos pedig a legutolsó 200 nap árfolyamadatainak átlagát mutatja. Ahogy haladunk előre az időben, úgy természetesen a mozgóátlag értéke is folyamatosan változik.

A technikai elemzésben a mozgóátlagok akkor adnak vételi jelzést, ha a rövidebb távú alulról metszi a hosszabb távú mozgóátlagot. Eladási jelzés pedig ebből kiindulva akkor érkezik, ha a rövidebb mozgóátlag felülről metszi a hosszabbat. A szakirodalomban azt a formációt, amikor az ötven napos mozgóátlag alulról metszi a kétszáz naposat, Golden Cross-nak (aranykeresztnek), amikor az ötven napos mozgóátlag felülről metszi a kétszáz naposat Death Cross-nak (halálkeresztnek) nevezzük.

Mi az az MACD?

Az angol Moving Average Convergence Divergence szó kezdőbetűből áll az MACD. Az indikátor a leggyakoribb trendkövető indikátor. Két különböző időtávú mozgóátlagból áll az MACD. Vételi jelzést akkor kapunk, ha a gyorsabb mozgóátlag alulról metszi a lassabbat. Eladási szignált pedig akkor, ha a gyorsabb mozgóátlag beesik a lassabb alá. A grafikonon egy középvonal is látható, ami alatt a vételi jelzés markánsabb, felette pedig az eladási.

Mi az RSI?

Az RSI az angol Relative Strenght Index rövidítése, mely az adott instrumentum relatív erejét mutatja. Az indikátor értéke 0 és 100 között ingadozik. Az RSI kiszámolásának módja: 100-(100/(1+E/CS)), ahol az E azoknak a záróáraknak az átlaga, melyek az előző "n" napon emelkedtek, míg a CS azoknak a záróáraknak az összege, amelyek az előző "n" napon csökkentek.

Túladott egy instrumentum akkor, ha 30 alatti az RSI értéke, és túlvett, ha 70 fölött mozog. Vételi vagy eladási jelzést akkor kapunk, ha a túladott vagy a túlvett zónából kilép az indikátor.

Az RSI indikátor esetében gyakran vizsgálják a technikai elemzők, hogy az árfolyammal együtt mozog-e, vagy más utakon jár. Ha az árfolyam új lokális csúcsot ér el, de az indikátor a korábbi lokális csúcstól alacsonyabb szinten ér el csúcsot, akkor divergenciáról beszélünk, ami sokszor trendfordító szokott lenni.