Ezekből a szektorokból lehetnek sztárok

Vágólapra másolva!
Kicsattanó erőt mutat több S&P 500 szektor is, de az elmúlt napokban az S&P 500-zal párhuzamosan ezek a papírok sem tudtak új csúcsra emelkedni. Ha valamelyik magára tudja vállalni a vezető szerepet, akkor akár az S&P 500-at is magukkal húzhatják 1700 pont fölé.
Vágólapra másolva!

Három erős S&P 500 szektort mutatunk be mai technikai elemzéssel foglalkozó elemzésünkben, mindannyian rá vannak tapadva a lokális csúcsra, optimista esetben akár lendületes megindulásnak is szemtanúi lehetünk. A legtöbb esetben ez akár 10 százalékos ralit is jelenthet. Amennyiben a szektor ETF-ek meg tudnak indulni, akkor van arra is esély, hogy az S&P 500 1700 pont fölé emelkedjen.

SPDR Biotech - XBI ETF: 120 dollárnál állt meg

(50 százalékot emelkedett tavaly november óta a biotechnológiai cégeket tömörítő ETF. Júniusban az emelkedő trendvonal és az 50 napos mozgóátlag alá is becsúszott a papír, de falsnak bizonyult a letörés, és onnan tudott meglódulni a 120 dolláros szint irányába.

A menetelés viszont megakadt a 120 dolláros szintnél. Egyelőre nagy csatát vív az árfolyam, ha sikerülne kitörnie, akkor 135 dollárig, a 138,2 százalékos Fibonacci szintig is eljuthat a papír. A kitörést viszont érdemes lehet megvárni, mivel akkor lehet megfelelően szűkre venni a stop-loss megbízást.

Az MACD közelgő eladási jelzése és az RSI lefordulása a túlvett zónából aggodalomra adhat okot. Egy lejtmenet esetén 111 dollárnál az 50 napos mozgóátlag és a 76,4 százalékos Fibonacci lehet fontos támasz.

SPDR Biotech ETF napi grafikon

forrás: Investor.hu

Consumer Discretionary Select Sector SPDR Fund - XLY ETF: A 60 dollár fogott ki rajta

Év eleje óta megállíthatatlanul emelkedik az XLY ETF, mely 2013 elején még csak 46 dollár körül járt, most pedig a 60 dolláros szinten próbál átjutni. A menetelést csak június közepén szakadt meg, amikor kicsit mélyebben beesett az 50 napos mozgóátlag alá az árfolyam.

A júniusi lefordulás nem tartott sokáig, onnan tudta elindítani az újabb menetelését a papír. Jelenleg a 60 dolláros szinttel vív csatát a részvény, amin ha át tud jutni, akkor 65 dollárig, a 138,2 százalékos Fibonacci szintig is elszáguldhat az árfolyam. Ameddig viszont nem történik meg a kitörés, érdemes nyugodtan ülni, mert könnyen lefordulás lehet belőle.

Fontos az is, hogy az indikátorok aggasztó jeleket küldenek, az MACD leadási szignált mutat, az RSI pedig csökkenő trendben mozog.

XLY ETF napi grafikon

forrás: Investor.hu

SPDR Retail - XRT ETF: Közel jár a kitöréshez

30 százalékos ralin van túl a kiskereskedelmi cégeket tömörítő XRT ETF az idei évben. Az árfolyam szinte megállás nélkül az északi irány felé haladt, ráadásul a júniusi lefordulás során az előbbi két termékkel ellentétben itt jóval kevesebb ideig tartott a gyengélkedés.

Ha a 81,3 dolláros szintet át tudná szakítani az árfolyam, akkor 89,1 dollárig, a 138,2 százalékos Fibonacci szintig is eljuthat a papír. Itt is igaz, mint az előzőeknél, a kitörést érdemes megvárni, hiszen addig nehéz megfelelő hozam-kockázat arányt találni.

Az MACD eladási szignálja és csökkenő trendje, valamint az RSI esése negatívum, ezek megkérdőjelezhetik a kitörést.

XRT ETF napi grafikon

forrás: Investor.hu

A Fibonacci-számok a tőzsdén

Leonardo Pisano Bigollo, vagy ismertebb nevén Leonardo Fibonacci a 12. és 13. század fordulóján élt kiváló olasz matematikus volt, akinek a nevét a róla elnevezett számsorozatról ismerheti a világ (sokan a legjelentősebb középkori matematikusnak tartják). A Fibonacci-sorozat képzése nagyon egyszerű: az első két tag 0 és 1, innentől kezdve pedig mindegyik tag a megelőző két szám összege (0,1,1,2,3,5,8,13,21,34,...)

Fibonacci a sorozatot a közkeletű anekdota szerint egy házinyúl szaporulat növekedéséből kiindulva figyelte meg, de az igazi érdekessége, hogy a természetben szinte mindenhol feldedezhetjük a sorozatban bújkáló sajátos arányosságot, kezdve a faágak elhelyezkedésétől a csigaházak arányain át akár a tobozok leveleinek pozíciójáig. A Fibonacci-sorozat egymást követő tagjainak aránya 1,618-hoz közelít, ami ráadásul nem más, mint a már ókorban is ismert harmonikus arány, az aranymetszés.

A technikai elemzésben sokféleképpen szokták alkalmazni a Fibonacci-számok összefüggéseit, de a leggyakoribb szerepe talán az "ideális" korrekciós szintek meghatározásában van. Eszerint a módszer szerint egy markáns mélypont és csúcspont szintjét összekötve az elmozdulás 23,6, 38,1 és 61,8 százalékánál találhatók a Fibonacci-féle korrekciós szintek (az aranymetszésből is kiszámíthatók ezek a szintek). A korrekciós szintek sokszor szolgálnak támaszként vagy ellenállásként, jelentős részben éppen azért is, mert kellően sok befektető figyeli meg elemzéseiben ezeket a nevezetes szinteket, így önbeteljesítő jóslatként is működhetnek.

Mik azok a mozgóátlagok?

A mozgóátlagok a technikai elemzés eszköztárának kedvelt elemei. Három fajtáját különböztetjük meg, köztük az egyszerű, az exponenciális és a súlyozott mozgóátlagot. Az egyszerű mozgóátlag számítása a legkönnyebb, hiszen ebben az esetben a rendelkezésre álló kereskedési adatok közül mindig a legutolsókat átlagoljuk. Ennél fogva a mozgóátlag a piaci folyamatokat lesimítva fogja követni, melynek előnye, hogy az éles kiugrásoktól megtisztítja a grafikont, viszont adott esetben a piaci fordulókra csak időben csak késve reagál.

Az egyszerű mozgóátlagok két legelterjedtebb típusa az ötven és kétszáz napos mozgóátlag. Az ötven napos a legutolsó ötven nap, a kétszáz napos pedig a legutolsó 200 nap árfolyamadatainak átlagát mutatja. Ahogy haladunk előre az időben, úgy természetesen a mozgóátlag értéke is folyamatosan változik.

A technikai elemzésben a mozgóátlagok akkor adnak vételi jelzést, ha a rövidebb távú alulról metszi a hosszabb távú mozgóátlagot. Eladási jelzés pedig ebből kiindulva akkor érkezik, ha a rövidebb mozgóátlag felülről metszi a hosszabbat. A szakirodalomban azt a formációt, amikor az ötven napos mozgóátlag alulról metszi a kétszáz naposat, Golden Cross-nak (aranykeresztnek), amikor az ötven napos mozgóátlag felülről metszi a kétszáz naposat Death Cross-nak (halálkeresztnek) nevezzük.

Mi az az MACD?

Az angol Moving Average Convergence Divergence szó kezdőbetűből áll az MACD. Az indikátor a leggyakoribb trendkövető indikátor. Két különböző időtávú mozgóátlagból áll az MACD. Vételi jelzést akkor kapunk, ha a gyorsabb mozgóátlag alulról metszi a lassabbat. Eladási szignált pedig akkor, ha a gyorsabb mozgóátlag beesik a lassabb alá. A grafikonon egy középvonal is látható, ami alatt a vételi jelzés markánsabb, felette pedig az eladási.

Mi az RSI?

Az RSI az angol Relative Strength Index rövidítése, mely az adott instrumentum relatív erejét mutatja. Az indikátor értéke 0 és 100 között ingadozik. Az RSI kiszámolásának módja: 100-(100/(1+E/CS)), ahol az E azoknak a záróáraknak az átlaga, melyek az előző "n" napon emelkedtek, míg a CS azoknak a záróáraknak az összege, amelyek az előző "n" napon csökkentek.

Túladott egy instrumentum akkor, ha 30 alatti az RSI értéke, és túlvett, ha 70 fölött mozog. Vételi vagy eladási jelzést akkor kapunk, ha a túladott vagy a túlvett zónából kilép az indikátor.

Az RSI indikátor esetében gyakran vizsgálják a technikai elemzők, hogy az árfolyammal együtt mozog-e, vagy más utakon jár. Ha az árfolyam új lokális csúcsot ér el, de az indikátor a korábbi lokális csúcstól alacsonyabb szinten ér el csúcsot, akkor divergenciáról beszélünk, ami sokszor trendfordító szokott lenni.