5000 forint fölé ugrott az OTP

Vágólapra másolva!
Az 5300 forintos szintről pár nap leforgása alatt 4800 környékéig zuhant vissza az OTP bank árfolyama. A pénteki mozgások alapján úgy fest, véget érhet a rossz széria és ismét emelkedő pályára állhat az OTP.  Első körben azonban ismét 5000 forint fölé kellene emelkednie. Kora délután sikerült az 5000 forintos lélektani szint fölé emelkednie az OTP papírjának. Pozitívum lenne, ha záráskor is fölötte tudna maradni. A részvény végül 5050 forinton fejezte be a napot.
Vágólapra másolva!

17:10 - Kitartott a lendület

A nap végéig sikerült megőriznie a pluszt az OTP-nek, végül 5050 forintos szinten zárt, több mint 4 százalékos emelkedést összehozva.

OTP bank napon belüli grafikon

Forrás: Origo

16:20 - Már 5000 forint fölött jár az OTP

Sikerült kora délután átszelni az 5000 forintos lélektani szintet az OTP-nek. Pozitívum lenne, ha a záráskor is fölötte tudna maradni a részvény. A javuló nemzetközi hangulat is segíti a bankpapírt, de a nap korábbi részében is nagyon jó formában voltak a magyar piac.

OTP napon belüli grafikon

Forrás: Origo

13:50 - Indulhat az újabb roham?

Az 5300 forintos magasságból pár nap leforgása alatt 4800 forintig zuhant vissza az OTP bank árfolyama. A legaktívabb magyar papír esetében azonban véget érhet az esés a pénteki mozgások szerint és ismét folytathatja az emelkedő tendenciáját a részvény, ha kitart a jó hangulat a parketten.

Tavaly nyár óta folyamatosan emelkedik az OTP árfolyama kisebb-nagyobb megszakításokkal, korrekciókkal. A bankpapír május vége felé tudott ismét az 5000 forintos lélektani szint fölé, 2011 nyara óta először.

A részvény április elején kapcsolt nagyobb sebességbe és úgy tűnik, sikerült egy, a korábbinál magasabb mélypontot elérnie, épp a 76,4 százalékos Fibonacci szintre ráülve. Ha folytatni tudja a menetelést a papír, akkor ismét az 5300 forintos szintek kerülhetnek célkeresztbe.

Ha azon át tud jutni az OTP, akkor akár 5770 forint környékéig, a 123,6 százalékos Fibonacci szintig is eljuthat.

További jó jel a grafikonon, hogy az RSI a túlvett zónából kiesve az 50-es szint környékéig esett vissza. Stabil emelkedő trend esetében nem sok időt szokott az 50-es szint alatt tölteni az indikátor.

Persze azért azt se feledjük, hogyha a világban elromlik a hangulat, akkor nehéz lesz az OTP-nek a széllel szembe mennie.

OTP bank napi grafikon

Forrás: Origo

A Fibonacci-számok a tőzsdén

Leonardo Pisano Bigollo, vagy ismertebb nevén Leonardo Fibonacci a 12. és 13. század fordulóján élt kiváló olasz matematikus volt, akinek a nevét a róla elnevezett számsorozatról ismerheti a világ (sokan a legjelentősebb középkori matematikusnak tartják). A Fibonacci-sorozat képzése nagyon egyszerű: az első két tag 0 és 1, innentől kezdve pedig mindegyik tag a megelőző két szám összege (0,1,1,2,3,5,8,13,21,34,...)

Fibonacci a sorozatot a közkeletű anekdota szerint egy házinyúl szaporulat növekedéséből kiindulva figyelte meg, de az igazi érdekessége, hogy a természetben szinte mindenhol feldedezhetjük a sorozatban bújkáló sajátos arányosságot, kezdve a faágak elhelyezkedésétől a csigaházak arányain át akár a tobozok leveleinek pozíciójáig. A Fibonacci-sorozat egymást követő tagjainak aránya 1,618-hoz közelít, ami ráadásul nem más, mint a már ókorban is ismert harmonikus arány, az aranymetszés.

A technikai elemzésben sokféleképpen szokták alkalmazni a Fibonacci-számok összefüggéseit, de a leggyakoribb szerepe talán az "ideális" korrekciós szintek meghatározásában van. Eszerint a módszer szerint egy markáns mélypont és csúcspont szintjét összekötve az elmozdulás 23,6, 38,1 és 61,8 százalékánál találhatók a Fibonacci-féle korrekciós szintek (az aranymetszésből is kiszámíthatók ezek a szintek). A korrekciós szintek sokszor szolgálnak támaszként vagy ellenállásként, jelentős részben éppen azért is, mert kellően sok befektető figyeli meg elemzéseiben ezeket a nevezetes szinteket, így önbeteljesítő jóslatként is működhetnek.

Mi az RSI?

Az RSI az angol Relative Strength Index rövidítése, mely az adott instrumentum relatív erejét mutatja. Az indikátor értéke 0 és 100 között ingadozik. Az RSI kiszámolásának módja: 100-(100/(1+E/CS)), ahol az E azoknak a záróáraknak az átlaga, melyek az előző "n" napon emelkedtek, míg a CS azoknak a záróáraknak az összege, amelyek az előző "n" napon csökkentek.

Túladott egy instrumentum akkor, ha 30 alatti az RSI értéke, és túlvett, ha 70 fölött mozog. Vételi vagy eladási jelzést akkor kapunk, ha a túladott vagy a túlvett zónából kilép az indikátor.

Az RSI indikátor esetében gyakran vizsgálják a technikai elemzők, hogy az árfolyammal együtt mozog-e, vagy más utakon jár. Ha az árfolyam új lokális csúcsot ér el, de az indikátor a korábbi lokális csúcstól alacsonyabb szinten ér el csúcsot, akkor divergenciáról beszélünk, ami sokszor trendfordító szokott lenni.