Megrohamozták a régiós bankokat

Vágólapra másolva!
Rendkívül fontos szintek fölé jutott ma három régiós nagybank. Az OTP a 200 napos mozgóátlagon lendült át, a Raiffeisen Bank és az Erste Bank pedig egy füles csésze formációból lépett ki. Ha sikeres lesz a kitörés, akkor komoly emelkedés várhat rájuk. 
Vágólapra másolva!

OTP BANK: Áttörte a 200 napos mozgóátlagot

Alaposan megemberelte magát ma az OTP papírja, amely augusztus óta először jutott a 200 napos mozgóátlag fölé. Az árfolyam ráadásul két fontos lélektani szintet is átszakított, egyrészt az előbb említett 200 napos mozgóátlag roppant meg, másrészt a 4500 forintos szintet, ami az elmúlt hónapokban többször komoly ellenállásként funkcionált.

Ha van a részvényben kellő erő, akkor 4798-4825 forint körül a július rést visszatöltheti az árfolyam, majd akár az 5000 forintos lélektani szintet is megcélozhatja.

Amennyiben fals lesz a kitörés, akkor 4500 forint körüli szintet lesz érdemes figyelni, ennek eleste ugyanis rendkívül negatív lenne. De már az sem lenne jó jel, ha a 4600 forintos szint alá visszaesne a részvény.

Az MACD vételi szignálja és az RSI emelkedő trendje pozitívum.

OTP Bank napi grafikon Forrás: Bloomberg, Investor.hu

ERSTE BANK: 2011 óta nem járt ilyen magasan

A 26,7 eurónál húzódó ellenállását próbálja ma áttörni az Erste Bank papírja. A részvény a legutóbbi emelkedő trendet a 200 napos mozgóátlagról indította, ami a nyár során többé-kevésbé sikeresen tartotta benne a lelket.

A grafikonon ráadásul egy füle csésze szerű alakzat is megjelent, ami akár komolyabb mozgást is okozhat.

Tudja meg, hogyan tőzsdéznek a profik!

Hallgassa meg egy hivatásos befektető tippjeit, lesse el kedvenc fogásait az Investor.hu befektetői klubján!


Időpont: 2013.november 14., 17:30
Helyszín: K&H Székház,
(1095 Budapest, Lechner Ödön fasor 10.)


A rendezvény INGYENES, az alábbi gombra kattintva jelentkezhet rá.

Ha sikeres lesz a kitörés, akkor a Fibonacci szintek alapján első körben 31 euró közelébe, a 161,8 százalékos Fibonacci szintig, második körben pedig 33,73 eurós szintig is eljuthat. Legalábbis az alakzatból ezen célárak határozhatók meg. Azt azonban nem szabad elfelejteni, hogy a 30 eurós szint lélektani ellenállás lehet.

A stop-loss megbízást ráadásul viszonylag könnyű meghatározni, hiszen ha az árfolyam visszaesik 26 euró alá, akkor minden bizonnyal fals lesz a kitörés.

Erste Bank napi grafikon Forrás: Bloomberg, Investor.hu

RAIFFEISEN BANK: Füles csészéből lép ki

Az Erste Bankhoz hasonlóan a Raiffeisen Bank grafikonján is egy füles csésze formáció jelent meg, amiből az osztrák bankpapír ki szeretne törni.

28 eurónál azonban látható egy ellenállás, aminek az áttörésére szükség van ahhoz, hogy a formációból számolható célárakat elérhesse a papír. 31,4 eurónál a 161,8 százalékos Fibonacci, majd 34,1 euró körül a 200 százalékos Fibonacci lehet komolyabb akadály.

Az indikátorok jól festenek, az MACD vételi jelzést mutat, az RSI pedig emelkedő trendben mozog, igaz, kezd túlvett állapotba kerülni az utóbbi technikai segédeszköz.

Raiffeisen Bank napi grafikon Forrás: Bloomberg, Investor.hu

A Fibonacci-számok a tőzsdén

Leonardo Pisano Bigollo, vagy ismertebb nevén Leonardo Fibonacci a 12. és 13. század fordulóján élt kiváló olasz matematikus volt, akinek a nevét a róla elnevezett számsorozatról ismerheti a világ (sokan a legjelentősebb középkori matematikusnak tartják). A Fibonacci-sorozat képzése nagyon egyszerű: az első két tag 0 és 1, innentől kezdve pedig mindegyik tag a megelőző két szám összege (0,1,1,2,3,5,8,13,21,34,...)
Fibonacci a sorozatot a közkeletű anekdota szerint egy házinyúl szaporulat növekedéséből kiindulva figyelte meg, de az igazi érdekessége, hogy a természetben szinte mindenhol feldedezhetjük a sorozatban bújkáló sajátos arányosságot, kezdve a faágak elhelyezkedésétől a csigaházak arányain át akár a tobozok leveleinek pozíciójáig. A Fibonacci-sorozat egymást követő tagjainak aránya 1,618-hoz közelít, ami ráadásul nem más, mint a már ókorban is ismert harmonikus arány, az aranymetszés.
A technikai elemzésben sokféleképpen szokták alkalmazni a Fibonacci-számok összefüggéseit, de a leggyakoribb szerepe talán az "ideális" korrekciós szintek meghatározásában van. Eszerint a módszer szerint egy markáns mélypont és csúcspont szintjét összekötve az elmozdulás 23,6, 38,1 és 61,8 százalékánál találhatók a Fibonacci-féle korrekciós szintek (az aranymetszésből is kiszámíthatók ezek a szintek). A korrekciós szintek sokszor szolgálnak támaszként vagy ellenállásként, jelentős részben éppen azért is, mert kellően sok befektető figyeli meg elemzéseiben ezeket a nevezetes szinteket, így önbeteljesítő jóslatként is működhetnek.

Mik azok a mozgóátlagok?

A mozgóátlagok a technikai elemzés eszköztárának kedvelt elemei. Három fajtáját különböztetjük meg, köztük az egyszerű, az exponenciális és a súlyozott mozgóátlagot. Az egyszerű mozgóátlag számítása a legkönnyebb, hiszen ebben az esetben a rendelkezésre álló kereskedési adatok közül mindig a legutolsókat átlagoljuk. Ennél fogva a mozgóátlag a piaci folyamatokat lesimítva fogja követni, melynek előnye, hogy az éles kiugrásoktól megtisztítja a grafikont, viszont adott esetben a piaci fordulókra csak időben csak késve reagál.
Az egyszerű mozgóátlagok két legelterjedtebb típusa az ötven és kétszáz napos mozgóátlag. Az ötven napos a legutolsó ötven nap, a kétszáz napos pedig a legutolsó 200 nap árfolyamadatainak átlagát mutatja. Ahogy haladunk előre az időben, úgy természetesen a mozgóátlag értéke is folyamatosan változik.
A technikai elemzésben a mozgóátlagok akkor adnak vételi jelzést, ha a rövidebb távú alulról metszi a hosszabb távú mozgóátlagot. Eladási jelzés pedig ebből kiindulva akkor érkezik, ha a rövidebb mozgóátlag felülről metszi a hosszabbat. A szakirodalomban azt a formációt, amikor az ötven napos mozgóátlag alulról metszi a kétszáz naposat, Golden Cross-nak (aranykeresztnek), amikor az ötven napos mozgóátlag felülről metszi a kétszáz naposat Death Cross-nak (halálkeresztnek) nevezzük.