Lefulladóban a Tesla motorja?

Vágólapra másolva!
Elképesztő ralit mutatott be az elmúlt fél év során az elektromos autók gyártásáról ismert Tesla Motors. A részvény év elején még 40 dollár körül mozgott, most pedig a 170-180 dolláros szinteket ostromolja a papír. Az ekkora rali után nem árt az óvatosság, könnyen komoly zakó is bekövetkezhet, ráadásul egyre több az aggasztó jel.  Forrás: Tesla Motors  
Vágólapra másolva!

Az egyik legjobban teljesítő papírnak számít a Tesla Motors az idei évben a nagyobb cégek között. Az elektromos autógyártó árfolyama megnégyszereződött tavasz óta. Az elképesztő ralinak azonban vége lehet, több indikátor is a fáradtság jeleit mutatja.

További aggodalomra adhat okot, hogy a short állomány drasztikusan lecsökkent a rali alatt, sokan zárni kényszerültek az esésből profitáló pozícióikat, aminek szerepe volt a heves áremelkedésben. Legutóbb 2011 nyarán volt ennyire kevés nyitott short pozíció. Ha túlzóan pozitív lesz egy instrumentum megítélése, az sokszor kontraindikátorként szokták használni. Jelenleg is egy inkább ilyennek tűnik a helyzet, bár tény, hogy még van tere a short állomány csökkenésének.

Forrás: Investor.hu

Kifulladóban a rali

A napi grafikon alapján továbbra is emelkedő a trend a Tesla Motors esetében, ugyan júliusban tett egy kísérletet a részvény a trend törésére, de ez falsnak bizonyult. Egyelőre még nincs gond a meneteléssel, de nagyon közel van a trendvonal.

Ha törik a trendvonal, akkor 145 dollárnál a 76,4 százalékos Fibonacci lehet az első támasz, amit az 50 napos mozgóátlag is támogat, mélyebb zakó esetében pedig 115 dollár körüli szintig is bezuhanhat a papír.

Az indikátorok nem festenek jól, az MACD eladási jelzést mutat, az RSI pedig csökkenő irányban halad, ezzel pedig divergencia látható az árfolyam és az RSI között.

Ha viszont nem lesz igazuk az indikátoroknak, akkor 200 dollár fölé is emelkedhet a részvény.

Tesla Motors napi grafikon (Nasdaq)

Forrás: Investor.hu

Ijesztően meredek a rali

A heti grafikonon látható emelkedés lassan kezd ijesztőnek tűnni, túl meredeken emelkedik a papír. Ha a trendvonal roppan, akkor komolyabb zakó jöhet a részvény piacán. Ilyen száguldást követően általában nagyobb lendülettel szokott az árfolyam "összeesni”, így nem árt résen lenni.

Az MACD indikátor ugyan még nem adott eladási jelzést, de egyre inkább halad ebbe az irányba. Az RSI pedig csökkenő trendben mozog, ami szintén aggodalomra adhat okot.

Tesla Motors heti grafikon (Nasdaq)

Forrás: Investor.hu

Mik azok a mozgóátlagok?

A mozgóátlagok a technikai elemzés eszköztárának kedvelt elemei. Három fajtáját különböztetjük meg, köztük az egyszerű, az exponenciális és a súlyozott mozgóátlagot. Az egyszerű mozgóátlag számítása a legkönnyebb, hiszen ebben az esetben a rendelkezésre álló kereskedési adatok közül mindig a legutolsókat átlagoljuk. Ennél fogva a mozgóátlag a piaci folyamatokat lesimítva fogja követni, melynek előnye, hogy az éles kiugrásoktól megtisztítja a grafikont, viszont adott esetben a piaci fordulókra csak időben csak késve reagál.

Az egyszerű mozgóátlagok két legelterjedtebb típusa az ötven és kétszáz napos mozgóátlag. Az ötven napos a legutolsó ötven nap, a kétszáz napos pedig a legutolsó 200 nap árfolyamadatainak átlagát mutatja. Ahogy haladunk előre az időben, úgy természetesen a mozgóátlag értéke is folyamatosan változik.

A technikai elemzésben a mozgóátlagok akkor adnak vételi jelzést, ha a rövidebb távú alulról metszi a hosszabb távú mozgóátlagot. Eladási jelzés pedig ebből kiindulva akkor érkezik, ha a rövidebb mozgóátlag felülről metszi a hosszabbat. A szakirodalomban azt a formációt, amikor az ötven napos mozgóátlag alulról metszi a kétszáz naposat, Golden Cross-nak (aranykeresztnek), amikor az ötven napos mozgóátlag felülről metszi a kétszáz naposat Death Cross-nak (halálkeresztnek) nevezzük.

Mi az az MACD?

Az angol Moving Average Convergence Divergence szó kezdőbetűből áll az MACD. Az indikátor a leggyakoribb trendkövető indikátor. Két különböző időtávú mozgóátlagból áll az MACD. Vételi jelzést akkor kapunk, ha a gyorsabb mozgóátlag alulról metszi a lassabbat. Eladási szignált pedig akkor, ha a gyorsabb mozgóátlag beesik a lassabb alá. A grafikonon egy középvonal is látható, ami alatt a vételi jelzés markánsabb, felette pedig az eladási.

A Fibonacci-számok a tőzsdén

Leonardo Pisano Bigollo, vagy ismertebb nevén Leonardo Fibonacci a 12. és 13. század fordulóján élt kiváló olasz matematikus volt, akinek a nevét a róla elnevezett számsorozatról ismerheti a világ (sokan a legjelentősebb középkori matematikusnak tartják). A Fibonacci-sorozat képzése nagyon egyszerű: az első két tag 0 és 1, innentől kezdve pedig mindegyik tag a megelőző két szám összege (0,1,1,2,3,5,8,13,21,34,...)

Fibonacci a sorozatot a közkeletű anekdota szerint egy házinyúl szaporulat növekedéséből kiindulva figyelte meg, de az igazi érdekessége, hogy a természetben szinte mindenhol feldedezhetjük a sorozatban bújkáló sajátos arányosságot, kezdve a faágak elhelyezkedésétől a csigaházak arányain át akár a tobozok leveleinek pozíciójáig. A Fibonacci-sorozat egymást követő tagjainak aránya 1,618-hoz közelít, ami ráadásul nem más, mint a már ókorban is ismert harmonikus arány, az aranymetszés.

A technikai elemzésben sokféleképpen szokták alkalmazni a Fibonacci-számok összefüggéseit, de a leggyakoribb szerepe talán az "ideális" korrekciós szintek meghatározásában van. Eszerint a módszer szerint egy markáns mélypont és csúcspont szintjét összekötve az elmozdulás 23,6, 38,1 és 61,8 százalékánál találhatók a Fibonacci-féle korrekciós szintek (az aranymetszésből is kiszámíthatók ezek a szintek). A korrekciós szintek sokszor szolgálnak támaszként vagy ellenállásként, jelentős részben éppen azért is, mert kellően sok befektető figyeli meg elemzéseiben ezeket a nevezetes szinteket, így önbeteljesítő jóslatként is működhetnek.