Vágólapra másolva!
Bár az év első negyedévében már felhívtuk a figyelmet a HP részvényeire, az akkori 40 százalékos emelkedés után most akár újabb ralit is bemutathat a technológiai cég árfolyama. A technikai kép ugyanis kiváló, nincs kizárva, hogy újabb nagy vágtába kezd a papír.Augusztusban közelebbről is megismerkedhetnek ügyfeleink a New York Stock Exchange parkettjével, ugyanis legújabb akciónk keretében rendkívül kedvező díjak mellett lehet kereskedni amerikai részvényekkel!Az akció részleteiről ezen a linken olvashat.
Vágólapra másolva!

Mindenki utálta, majd óriásit emelkedett

2013 első negyedévének egyik legnagyobb sztárja a Hewlett Packard volt, a részvényárfolyam ugyanis 40 százalékos emelkedést tudott bemutatni. Akkor a fundamentális és technikai kép is segítette a papírt, ahogyan arra az Investor.hu olvasók figyelmét már jó előre felhívtuk. A háttérben az állt, hogy annyira szélsőségesen negatívvá vált a hangulat a részvény körül, hogy apró pozitív fordulatokra is masszív árfolyamugrást tudott produkálni.

Bár az év eleji szárnyalás óta valamelyest visszább vett a tempóból a HP, technikailag viszont egyre jobban fest.A részvény egy vaskosabb korrekció után folytatta az emelkedését, és a fontos ellenállások és támaszok alapján további tér áll még rendelkezésére.

Irány a 30 dollár?

A heti grafikonon sikerrel törte át a 26,25 dollárnál húzódó nevezetes Fibonacci-szintet, ezzel mintegy megerősítve, hogy nem csupán a kétéves csökkenő trend korrekciójáról, hanem valódi trendfordulóról lehet szó. A következő ellenállás 30 dollár környékén rajzolódik ki, de az igazán masszív szintnek a 35 dollár tűnik ezen az ábrán.

Negatív fordulatról akkor beszélhetnénk, ha az árfolyam letörné az emelkedő trendvonalát 26 dollár környékén. Ezzel egyelőre nem fenyeget a helyzet, de kizárni nem lehet ezt a forgatókönyvet sem. Ez esetben először a 25 dolláros szint nyújthat támaszt az árfolyamnak, de egy ilyen letörés akár tartósabb és masszívabb esést is magával hozhatna.

Az Hewlett-Packard árfolyama (heti grafikon)

Forrás: Investor.hu

Dupla trendvonal támogatja

A napi grafikonon is töretlennek tűnik az emelkedő trend, sőt, az 50 napos mozgóátlag szépen "kíséri" az emelkedést, megerősítve a trendvonalat. Az első lényeges ellenállásként itt is a 30 dollár tűnik fel. Az emelkedés lehetőségét erősíti, hogy egy rés is marad a grafikonon 2012 márciusából, amit most betölthet az árfolyam. Igaz, a sáv 28,8 dolláros felső széle egyúttal ellenállás is lehet.

A 25 dolláros támasz a napi grafikonon még markánsabban jelenik meg, ha törik a trendvonal és az 50 napos mozgóátlag kettőse, akkor ez lehet az első megálló, de nagyobb az esélye, hogy ez esetben leteszteli a 23 dollár környéki csúcs és mélypontok szintjét is az árfolyam. Egyelőre nem fenyeget ilyen drasztikus eséssel a helyzet, az emelkedésnek nagyobb esélyt adunk.

A Hewlett-Packard árfolyama (napi grafikon)

Forrás: Investor.hu

A Fibonacci-számok a tőzsdén

Leonardo Pisano Bigollo, vagy ismertebb nevén Leonardo Fibonacci a 12. és 13. század fordulóján élt kiváló olasz matematikus volt, akinek a nevét a róla elnevezett számsorozatról ismerheti a világ (sokan a legjelentősebb középkori matematikusnak tartják). A Fibonacci-sorozat képzése nagyon egyszerű: az első két tag 0 és 1, innentől kezdve pedig mindegyik tag a megelőző két szám összege (0,1,1,2,3,5,8,13,21,34,...)

Fibonacci a sorozatot a közkeletű anekdota szerint egy házinyúl szaporulat növekedéséből kiindulva figyelte meg, de az igazi érdekessége, hogy a természetben szinte mindenhol feldedezhetjük a sorozatban bújkáló sajátos arányosságot, kezdve a faágak elhelyezkedésétől a csigaházak arányain át akár a tobozok leveleinek pozíciójáig. A Fibonacci-sorozat egymást követő tagjainak aránya 1,618-hoz közelít, ami ráadásul nem más, mint a már ókorban is ismert harmonikus arány, az aranymetszés.

A technikai elemzésben sokféleképpen szokták alkalmazni a Fibonacci-számok összefüggéseit, de a leggyakoribb szerepe talán az "ideális" korrekciós szintek meghatározásában van. Eszerint a módszer szerint egy markáns mélypont és csúcspont szintjét összekötve az elmozdulás 23,6, 38,1 és 61,8 százalékánál találhatók a Fibonacci-féle korrekciós szintek (az aranymetszésből is kiszámíthatók ezek a szintek). A korrekciós szintek sokszor szolgálnak támaszként vagy ellenállásként, jelentős részben éppen azért is, mert kellően sok befektető figyeli meg elemzéseiben ezeket a nevezetes szinteket, így önbeteljesítő jóslatként is működhetnek.

Mik azok a mozgóátlagok?

A mozgóátlagok a technikai elemzés eszköztárának kedvelt elemei. Három fajtáját különböztetjük meg, köztük az egyszerű, az exponenciális és a súlyozott mozgóátlagot. Az egyszerű mozgóátlag számítása a legkönnyebb, hiszen ebben az esetben a rendelkezésre álló kereskedési adatok közül mindig a legutolsókat átlagoljuk. Ennél fogva a mozgóátlag a piaci folyamatokat lesimítva fogja követni, melynek előnye, hogy az éles kiugrásoktól megtisztítja a grafikont, viszont adott esetben a piaci fordulókra csak időben csak késve reagál.

Az egyszerű mozgóátlagok két legelterjedtebb típusa az ötven és kétszáz napos mozgóátlag. Az ötven napos a legutolsó ötven nap, a kétszáz napos pedig a legutolsó 200 nap árfolyamadatainak átlagát mutatja. Ahogy haladunk előre az időben, úgy természetesen a mozgóátlag értéke is folyamatosan változik.

A technikai elemzésben a mozgóátlagok akkor adnak vételi jelzést, ha a rövidebb távú alulról metszi a hosszabb távú mozgóátlagot. Eladási jelzés pedig ebből kiindulva akkor érkezik, ha a rövidebb mozgóátlag felülről metszi a hosszabbat. A szakirodalomban azt a formációt, amikor az ötven napos mozgóátlag alulról metszi a kétszáz naposat, Golden Cross-nak (aranykeresztnek), amikor az ötven napos mozgóátlag felülről metszi a kétszáz naposat Death Cross-nak (halálkeresztnek) nevezzük.