Van, ahol jól megy a közműcégeknek

Vágólapra másolva!
Szenzációs formában vannak az amerikai közműcégek. A fontosabb piaci szereplők árfolyama mind emelkedik, és bár minimális megtorpanás látszik az elmúlt napokban, az indikátorok egyelőre továbbra is a hegymenetek folytatódását jelzik előre.
Vágólapra másolva!

XLU - UTILITIES SELECT SECTOR SPDR FUND ETF (NYSE Arca): Jó éve van

Nem panaszkodhat az XLU ETF, hiszen év eleje óta már közel 15 százalékot emelkedett a részvény. Április elején egy fontos ellenállást ütött át a papír és jutott a 38,4 dolláros szint fölé. További menetelés esetén a Fibonacci szintek lehetnek akadályok, illetve a 40 dolláros lélektani szint. Az MACD vételi szignálja és az RSI hosszú távú emelkedő trendje jól festenek a grafikonon.

Ha az erőteljes emelkedésnek vége szakadna, akkor a 38,4 dolláros szint funkcionálhatna először támaszként. Ha az elesik, akkor 37,4 dollárnál a 76,4 százalékos Fibonacci lehet támasz, melyet támogathat az 50 napos mozgóátlag is. Mélyebb zakó esetén a 200 napos mozgóátlag, valamint az 50 százalékos Fibonacci lehetne támasz.

XLU ETF árfolyama (NYSE Arca)

Forrás: [origo]

DUKE ENERGY (NYSE): Törtetlen emelkedésben

Folyamatosan emelkedik a Duke Energy árfolyama, a napokban már a 72,5 dolláros szintet is megjárta. A trendet erősíti az MACD vételi jelzése is. Egyelőre minimális visszaesés mutatkozik, azonban ha mégis sikeresen törne 72,5 dollár fölé a papír, akkor egészen a 77,4 dollárig is szárnyalhat az árfolyam.

Az RSI az utóbbi napokban csökkenő trendben halad, ha pedig az árfolyam is tartós zuhanásnak indul, akkor a 70 dolláros támasz szint állhatja útját, hasonlóan az emelkedő trend aljához és az 50 napos mozgóátlaghoz. Végső mentsvár a 200 napos mozgóátlag és a 61,8as Fibonacci lehet.

Duke Energy napi grafikon (NYSE)

Forrás: [origo]

SOUTHERN COMPANY (NYSE): Újra lendületet vehet a részvény

Az elmúlt hónapokban kedvező trend rajzolódott ki a cég grafikonján, ráadásul akár aranykereszt is megjelenhet a charton. Az emelkedés úgy tűnik, nem akadt meg tartósan a 47 dollár alatt kicsivel meghúzódó szinten, és akár a korábbi lokális csúcsig, a 48,5 dollárig is eljuthat az instrumentum. A tartós emelkedés mellett szólhat az MACD vételi jelzése és az RSI indikátor is.

Ha mégis lefelé fordulna az árfolyam, akkor előbb az emelkedő trendet, majd egy erős támaszt kellene letörnie a további zuhanáshoz. Később pedig a mozgóátlagok funkcionálhatnak menedékként.

Southern Company napi grafikon (NYSE)

Forrás: [origo]

Mik azok a mozgóátlagok?

A mozgóátlagok a technikai elemzés eszköztárának kedvelt elemei. Három fajtáját különböztetjük meg, köztük az egyszerű, az exponenciális és a súlyozott mozgóátlagot. Az egyszerű mozgóátlag számítása a legkönnyebb, hiszen ebben az esetben a rendelkezésre álló kereskedési adatok közül mindig a legutolsókat átlagoljuk. Ennél fogva a mozgóátlag a piaci folyamatokat lesimítva fogja követni, melynek előnye, hogy az éles kiugrásoktól megtisztítja a grafikont, viszont adott esetben a piaci fordulókra csak időben csak késve reagál.

Az egyszerű mozgóátlagok két legelterjedtebb típusa az ötven és kétszáz napos mozgóátlag. Az ötven napos a legutolsó ötven nap, a kétszáz napos pedig a legutolsó 200 nap árfolyamadatainak átlagát mutatja. Ahogy haladunk előre az időben, úgy természetesen a mozgóátlag értéke is folyamatosan változik.

A technikai elemzésben a mozgóátlagok akkor adnak vételi jelzést, ha a rövidebb távú alulról metszi a hosszabb távú mozgóátlagot. Eladási jelzés pedig ebből kiindulva akkor érkezik, ha a rövidebb mozgóátlag felülről metszi a hosszabbat. A szakirodalomban azt a formációt, amikor az ötven napos mozgóátlag alulról metszi a kétszáz naposat, Golden Cross-nak (aranykeresztnek), amikor az ötven napos mozgóátlag felülről metszi a kétszáz naposat Death Cross-nak (halálkeresztnek) nevezzük.

Mi az az MACD?

Az angol Moving Average Convergence Divergence szó kezdőbetűből áll az MACD. Az indikátor a leggyakoribb trendkövető indikátor. Két különböző időtávú mozgóátlagból áll az MACD. Vételi jelzést akkor kapunk, ha a gyorsabb mozgóátlag alulról metszi a lassabbat. Eladási szignált pedig akkor, ha a gyorsabb mozgóátlag beesik a lassabb alá. A grafikonon egy középvonal is látható, ami alatt a vételi jelzés markánsabb, felette pedig az eladási.

Mi az RSI?

Az RSI az angol Relative Strenght Index rövidítése, mely az adott instrumentum relatív erejét mutatja. Az indikátor értéke 0 és 100 között ingadozik. Az RSI kiszámolásának módja: 100-(100/(1+E/CS)), ahol az E azoknak a záróáraknak az átlaga, melyek az előző "n" napon emelkedtek, míg a CS azoknak a záróáraknak az összege, amelyek az előző "n" napon csökkentek.

Túladott egy instrumentum akkor, ha 30 alatti az RSI értéke, és túlvett, ha 70 fölött mozog. Vételi vagy eladási jelzést akkor kapunk, ha a túladott vagy a túlvett zónából kilép az indikátor.

Az RSI indikátor esetében gyakran vizsgálják a technikai elemzők, hogy az árfolyammal együtt mozog-e, vagy más utakon jár. Ha az árfolyam új lokális csúcsot ér el, de az indikátor a korábbi lokális csúcstól alacsonyabb szinten ér el csúcsot, akkor divergenciáról beszélünk, ami sokszor trendfordító szokott lenni.