Richter: itt a fordulat?

Vágólapra másolva!
Technikai alapon komoly fordulat elé nézhet a nagyobbik hazai tőzsdén forgó gyógyszergyártónk, a Richter. A részvény grafikonján tavaly november óta egy nagyobb csökkenő ék rajzolódott ki, amiből ha ki tud törni, akkor akár 35 000 - 36 000 forintos szint környékére is eljuthat. Azt viszont nem szabad elfelejteni, hogy május 9-én jelent a cég, ami után akár komolyabb mozgás is jöhet.
Vágólapra másolva!

A tavaly novemberi 41 000 forint körüli szintekről már közel 25 százalékot esett a Richter árfolyama. A nagyobbik BÉT-en forgó gyógyszergyártónk napi grafikonján azonban mintha most kezdene felcsillanni a remény, hogy közeleg a fordulat.

A részvény egy hat hónapja épülő csökkenő ék alakzatban mozog a déli lejtőkön, mely sokszor trendfordító alakzatként szokott funkcionálni. Nagyobb megindulásra a formáció szerint akkor lehetne számítani, ha a papír az ék felső szárát áttörni. Ez nem lesz egyszerű mutatvány, mivel 34 110 forint körül mozog az 50 napos mozgóátlag, ami fölött tartósan csak év elején járt.

Amennyiben összejön az elsőre nehéznek tűnő mutatvány, akkor a 35 500 forint körüli szint lehet a következő komolyabb ellenállás, ami egyébként korábban támaszként funkcionált. Az alakzatból számolható elérhető szint viszont ettől magasabb, akár az sem zárható ki, hogy 36 000 forint fölé, egészen 37 000 forint közelébe lendül az árfolyam.

Az indikátorok vegyes képet mutatnak a Richterről. Az MACD hosszabb távon egy szűkülő háromszög látható az árfolyam alatti első grafikonon, amiből mindkét irányba megindulhat az indikátor, mely ráadásul egyre közelebb jár a vételi jelzéshez.

Az RSI is hasonló beszűkülést mutat, de negatívum, hogy nem képes tartósan 50 pont fölött maradni.

Technikailag arról sem szabad megfeledkeznünk, hogy a Richter grafikonján 2011 ősze óta egy közel 1000 forintos rés tátong 31 000 - 32 000 forint között, aminek a visszatöltéséhez egyre közelebb jár az árfolyam.

Richter napi grafikon

Forrás: [origo]

Hosszú távon még messze nem eldöntött az irány

A heti grafikonon egy hatalmas oldalazó háromszög látható, aminek az alsó szárát készül letörni a részvény. Ha ez bekövetkezik, akkor rendkívül sokat romlik a technikai kép, és akár 30 000 forintig is bezuhanhat az árfolyam.

Ellenben, ha innen felszökken, akkor a heti chart alapján is elképzelhető, hogy először a 35 000 forintos szintet, majd a 37 000 forint körüli szintet eléri a papír. Nagyobb mozgásra pedig a háromszögből való tartós kilépés után lehet számítani.

Az indikátorok ezen az időtávon is elbizonytalanítóak, hiszen az RSI csökkenő irányban mozog, míg az MACD egyre közelebb jár a vételi szignálhoz.

Richter heti grafikon

Forrás: [origo]

Érdemes azt is észben tartanunk, hogy jelenleg a Richter a szektortársaihoz képest prémiummal forog, tehát nem feltétlenül nevezhető olcsónak fundamentális alapon a cég. A május 9-i gyorsjelentés után elképzelhető, hogy merre indul el a kritikus szintekről a részvény.

Mik azok a mozgóátlagok?

A mozgóátlagok a technikai elemzés eszköztárának kedvelt elemei. Három fajtáját különböztetjük meg, köztük az egyszerű, az exponenciális és a súlyozott mozgóátlagot. Az egyszerű mozgóátlag számítása a legkönnyebb, hiszen ebben az esetben a rendelkezésre álló kereskedési adatok közül mindig a legutolsókat átlagoljuk. Ennél fogva a mozgóátlag a piaci folyamatokat lesimítva fogja követni, melynek előnye, hogy az éles kiugrásoktól megtisztítja a grafikont, viszont adott esetben a piaci fordulókra csak időben csak késve reagál.

Az egyszerű mozgóátlagok két legelterjedtebb típusa az ötven és kétszáz napos mozgóátlag. Az ötven napos a legutolsó ötven nap, a kétszáz napos pedig a legutolsó 200 nap árfolyamadatainak átlagát mutatja. Ahogy haladunk előre az időben, úgy természetesen a mozgóátlag értéke is folyamatosan változik.

A technikai elemzésben a mozgóátlagok akkor adnak vételi jelzést, ha a rövidebb távú alulról metszi a hosszabb távú mozgóátlagot. Eladási jelzés pedig ebből kiindulva akkor érkezik, ha a rövidebb mozgóátlag felülről metszi a hosszabbat. A szakirodalomban azt a formációt, amikor az ötven napos mozgóátlag alulról metszi a kétszáz naposat, Golden Cross-nak (aranykeresztnek), amikor az ötven napos mozgóátlag felülről metszi a kétszáz naposat Death Cross-nak (halálkeresztnek) nevezzük.

Mi az az MACD?

Az angol Moving Average Convergence Divergence szó kezdőbetűből áll az MACD. Az indikátor a leggyakoribb trendkövető indikátor. Két különböző időtávú mozgóátlagból áll az MACD. Vételi jelzést akkor kapunk, ha a gyorsabb mozgóátlag alulról metszi a lassabbat. Eladási szignált pedig akkor, ha a gyorsabb mozgóátlag beesik a lassabb alá. A grafikonon egy középvonal is látható, ami alatt a vételi jelzés markánsabb, felette pedig az eladási.

Mi az RSI?

Az RSI az angol Relative Strength Index rövidítése, mely az adott instrumentum relatív erejét mutatja. Az indikátor értéke 0 és 100 között ingadozik. Az RSI kiszámolásának módja: 100-(100/(1+E/CS)), ahol az E azoknak a záróáraknak az átlaga, melyek az előző "n" napon emelkedtek, míg a CS azoknak a záróáraknak az összege, amelyek az előző "n" napon csökkentek.

Túladott egy instrumentum akkor, ha 30 alatti az RSI értéke, és túlvett, ha 70 fölött mozog. Vételi vagy eladási jelzést akkor kapunk, ha a túladott vagy a túlvett zónából kilép az indikátor.

Az RSI indikátor esetében gyakran vizsgálják a technikai elemzők, hogy az árfolyammal együtt mozog-e, vagy más utakon jár. Ha az árfolyam új lokális csúcsot ér el, de az indikátor a korábbi lokális csúcstól alacsonyabb szinten ér el csúcsot, akkor divergenciáról beszélünk, ami sokszor trendfordító szokott lenni.