Nagyon erős képet festenek a kiskereskedők

Vágólapra másolva!
Kedvező képet festenek az amerikai kiskereskedelmi láncok tőzsdei grafikonjai, melyek közül a Best Buy idén már 50 százalékos emelkedést produkált. Egyelőre azonban a Wal-Mart és a Costco részvényesei sem panaszkodhatnak.
Vágólapra másolva!

WAL-MART STORES (NYSE): Meredek emelkedésben

Továbbra is emelkedő trendben mozog a Wal-Mart árfolyama, mely egy bő két hónapos kitérő után sikeresen tért vissza a 200 napos mozgóátlag fölé. A hegymenet folytatódása esetén a 77 dollár feletti történelmi csúcsot is megcélozhatja az árfolyam. Ezt egyébként az emelkedő trendben mozgó RSI és MACD, valamint az utóbbi vételi jelzése is támogatja.

Az árfolyamot jelenleg több támasz is védi a nagyobb zuhanástól, először a 72 dolláros támasz, majd a 200 és 50 napos mozgóátlag foghatja meg. Lokális mélypontot jelent a 68 dolláros szint is, ami végső esetben szintén az árfolyam menedéke lehet. Kedvezőtlen jelnek tekinthető az RSI túlvettséget mutató jelzése.

Forrás: [origo]

COSTCO WHOLESALE (Nasdaq): Háromszögből tört ki

Egy emelkedő háromszögből tört ki a Costco árfolyama. A részvény jelenleg a Bollinger-szalagot próbálja az északi irány felé tolni 105 dollár fölött. Ha nem lesz fals a megindulás, akkor 110,7 dollárig, a 161,8 százalékos Fibonacci-szintig is eljuthat az árfolyam. Az RSI emelkedő iránya és az MACD vételi szignálja pozitívumnak számít.

Ha viszont fals lenne a megindulás, és visszaesne az árfolyam a 105 dolláros szint alá, akkor 102 dollárnál az 50 napos mozgóátlag lehetne fontos segítség, majd az emelkedő háromszög alsó szára. Utóbbi roppanása esetén 100 dollárnál a 61,8 százalékos Fibo lehet menedék, megerősítve a lélektani támaszt.

Forrás: [origo]

BEST BUY (NYSE): Aranykereszt rajzolódott ki

Aranykereszt jelzés rajzolódott ki a Best Buy grafikonján, ugyanis az 50 napos mozgóátlag alulról metszette a 200 napos mozgóátlagot. A szignál akár újabb lökést is adhat a részvénynek. Az árfolyam sikeresen törte át a 22 dolláros ellenállást is, a növekedést az emelkedő trendben mozgó RSI és MACD is támogatja, akár egészen 28 dollárig is elrepülhet a részvény.

Nagyon úgy fest, hogy az árfolyam letörte a meredekebb emelkedő trendvonalat, elsődleges támasza a korábban ellenállásként funkcionáló 22 dolláros szint lehet, majd a 17 dollárnál található 50 és 200 napos mozgóátlagok. Végső esetben a valamivel 12 dollár alatt húzódó lokális mélypont is támaszként szolgálhat. Némileg összeszűkülni látszik az MACD indikátor, mely a közeljövőben akár eladási jelzést is adhat.

Forrás: [origo]

Mik azok a mozgóátlagok?

A mozgóátlagok a technikai elemzés eszköztárának kedvelt elemei. Három fajtáját különböztetjük meg, köztük az egyszerű, az exponenciális és a súlyozott mozgóátlagot. Az egyszerű mozgóátlag számítása a legkönnyebb, hiszen ebben az esetben a rendelkezésre álló kereskedési adatok közül mindig a legutolsókat átlagoljuk. Ennél fogva a mozgóátlag a piaci folyamatokat lesimítva fogja követni, melynek előnye, hogy az éles kiugrásoktól megtisztítja a grafikont, viszont adott esetben a piaci fordulókra csak időben csak késve reagál.

Az egyszerű mozgóátlagok két legelterjedtebb típusa az ötven és kétszáz napos mozgóátlag. Az ötven napos a legutolsó ötven nap, a kétszáz napos pedig a legutolsó 200 nap árfolyamadatainak átlagát mutatja. Ahogy haladunk előre az időben, úgy természetesen a mozgóátlag értéke is folyamatosan változik.

A technikai elemzésben a mozgóátlagok akkor adnak vételi jelzést, ha a rövidebb távú alulról metszi a hosszabb távú mozgóátlagot. Eladási jelzés pedig ebből kiindulva akkor érkezik, ha a rövidebb mozgóátlag felülről metszi a hosszabbat. A szakirodalomban azt a formációt, amikor az ötven napos mozgóátlag alulról metszi a kétszáz naposat, Golden Cross-nak (aranykeresztnek), amikor az ötven napos mozgóátlag felülről metszi a kétszáz naposat Death Cross-nak (halálkeresztnek) nevezzük.

Mi az az MACD?

Az angol Moving Average Convergence Divergence szó kezdőbetűből áll az MACD. Az indikátor a leggyakoribb trendkövető indikátor. Két különböző időtávú mozgóátlagból áll az MACD. Vételi jelzést akkor kapunk, ha a gyorsabb mozgóátlag alulról metszi a lassabbat. Eladási szignált pedig akkor, ha a gyorsabb mozgóátlag beesik a lassabb alá. A grafikonon egy középvonal is látható, ami alatt a vételi jelzés markánsabb, felette pedig az eladási.

Mi az RSI?

Az RSI az angol Relative Strenght Index rövidítése, mely az adott instrumentum relatív erejét mutatja. Az indikátor értéke 0 és 100 között ingadozik. Az RSI kiszámolásának módja: 100-(100/(1+E/CS)), ahol az E azoknak a záróáraknak az átlaga, melyek az előző "n" napon emelkedtek, míg a CS azoknak a záróáraknak az összege, amelyek az előző "n" napon csökkentek.

Túladott egy instrumentum akkor, ha 30 alatti az RSI értéke, és túlvett, ha 70 fölött mozog. Vételi vagy eladási jelzést akkor kapunk, ha a túladott vagy a túlvett zónából kilép az indikátor.

Az RSI indikátor esetében gyakran vizsgálják a technikai elemzők, hogy az árfolyammal együtt mozog-e, vagy más utakon jár. Ha az árfolyam új lokális csúcsot ér el, de az indikátor a korábbi lokális csúcstól alacsonyabb szinten ér el csúcsot, akkor divergenciáról beszélünk, ami sokszor trendfordító szokott lenni.