Az Erste is bekebelezheti a lengyel csodabankot

Vágólapra másolva!
Egy lépéssel még közelebb kerültünk ahhoz, hogy az Alior Bank alapító nagytulajdonosa, az olasz Carlo Tassara értékesítse többségi részesedését. Az ügylet lebonyolítása az év végéig esedékées, melyhez a svájci UBS-t kérte fel az eladó. Elemzői körökben olyan nevek merültek fel potenciális vevőként, mint az Erste, a BNP Paribas, az Intesa Sanpaolo, illetve a hazánkban lábát nemrégiben megvető orosz Sberbank. Nem is csoda, hogy ilyen nagy az érdeklődés az Alior iránt, hiszen lehengerlő múlt áll mögötte és az elemzői vélemények is igen kecsegtetőek a jövőre nézve.
Vágólapra másolva!

A svájci UBS bankházat kérte fel az Alior Bank alapító tulajdonosa, az olasz Carlo Tassara, hogy az év végéig legalább 30 százalékos részesedést értékesítsen a lengyel pénzintézetben meglévő csomagjából - írja a Bloomberg három meg nem nevezett, de az ügylethez közel álló forrásra hivatkozva. Az Aliornál elutasították a hír kommentálását, míg a Tassara központját nem sikerült elérnie a hírszolgáltatónak.

Az Erste is a kérők között lehet

A lehetséges érdeklődők között az osztrák Erste Group Bank, a francia BNP Paribas és az olasz Intesa Sanpaolo neve merült fel Marta Czajkowska-Baldyga, a KBC Securities bankelemzője szerint. Utóbbi kettő korábban többször is megpróbáltak megvenni egy-egy lengyel bankot, de végül sikertelenül zárultak a tranzakciók. Legutóbb a Bank Zachodnit orozta el az orruk elől a spanyol Banco Santander.

Andreas Treichl, az Erste Bank vezérigazgatója a múlt héten adott interjút a WirtschaftsBlattnak, melyben kifejtette, hogy lengyel, illetve szerb akvizícióban gondolkodnak. Az Erste Bank jelenleg a közép-kelet európai régió harmadik legnagyobb bankjának számít. Mérlegfőösszeg alapján Csehországban, Szlovákiában és Romániában is az első számú szereplő, míg a magyar piacon a második helyen található leánya. A régiót tekintve Lengyelország az egyetlen meghatározó piac, ahol még nem vetette meg lábát az osztrák pénzintézet, így az Alior megvétele igencsak illeszkedne az Erste terjeszkedési tervébe.

Az Il Sole korábbi beszámolója szerint a Sberbank is potenciális vevője lehet az Aliornak, sőt, az orosz pénzintézet vezérigazgatója megerősítette, hogy lengyelországi terjeszkedés is tervben van. A Sberbank tavaly vetette meg a lábát Közép-Kelet Európában, amikor is felvásárolta az osztrák Volksbank régiós érdekeltségét.

Rendkívül meggyőző a teljesítménye

2012 első kilenc hónapja során a kamatbevételek terén sikerült kiugrót alakítania a banknak, miután az 518 millió zlotys értékkel túlszárnyalta a tavalyi - teljes évre vonatkozó - 495 millió zlotyt. A nettó díj- és jutalékbevételek terén még nem sikerült hozni a 340 millió zlotys 2011-es értéket, de nem férhet kétség hozzá, hogy a negyedik negyedévben ez is összejön. A lengyel bankrendszer sem panaszkodhat, a január-októberi időszakban a lengyel bankok nettó kamatbevétele 3,8, míg a nettó díjbevétele 1,2 százalékkal hízott. Hosszabb távon az Alior hihetetlen mértékű növekedése is alábbhagyhat, csupán létrejöttének kezdeti, felfutó szakaszában lehet hasonló bővülést felmutatni.

Szeptemberig közel 223 millió zlotys nettó profitra tett szert az Alior, ami mintegy háromszorosa az egy évvel korábbi értéknek, sőt, a teljes 2011-es 152 millió zloty nyereséget is jócskán meghaladja. Eközben a lengyel bankok 13,5 milliárd zlotys nettó profitot generáltak az év első tíz hónapjában, ami 1,5 százalékkal haladja meg a 2011-es értéket.

Forrás: [origo]

A 2008-ban alapított bank a harmadik legnagyobb hálózatot építette ki Lengyelországban 684 fiókjával a PKO Bank és a Bank Pekao mögött. Ügyfélszerzés terén egyértelműen piacvezetőnek számít az Alior, 2011-ben 336 ezer ügyfelet akvirált, idén pedig már szeptember végére 370 ezerrel bővült az állománya. Szeptember végén összesen 1,36 millió ügyféllel rendelkezett, melyből 1,26 millió a lakossági, 100 ezer pedig a vállalti szegmensbe tartozott.

Az év lengyel IPO-ja volt 2012-ben az Alior

A bank tavaly év végén 2,1 milliárd zlotys IPO-t bonyolított le, ami a legnagyobb értékű debütálásnak számít Lengyelországban a szénbányászattal foglalkozó JSW 2011. júniusi 5,37 milliárd zlotys tranzakciója óta. Az értékesítési árat tekintve nem volt túl sikeres az ügylet, mivel a vevők csak a menedzsment által javasolt 57-71 zlotys sáv alján vásárolták meg a részvényeket az IPO eljárás során.

IPO

Az angol initial public offering rövidítése, elsődleges tőzsdei kibocsátást jelent. Az IPO az az eljárás, aminek keretében egy zárkörű részvénytársaság részvényei széles körben elérhetővé válnak a tőzsdén keresztül. Általában jegyzési szakasszal kezdődik a folyamat, ahol a kibocsátást szervező befektetési bankok összegyűjtik és összesítik a részvényből vásárolni kívánó befektetők igényeit. A felkínált mennyiség és az ajánlatok alapján kialakuló egyensúlyi ár lesz a jegyzési ár, az IPO-ban résztvevő befektetők ezen az áron kapják meg a részvényeket. A jegyzés lezárultát követően kezdődik meg a tőzsdei kereskedés a részvényekkel, ugyanúgy, mint bármely más, tőzsdére már bevezetett részvénnyel.



Mostanáig 5 elemző kezdte meg az Alior Bank követését, főként vételi és felülsúlyozási ajánlás mellett. Az előrejelzéseikből meghatározott konszenzus célárfolyam 90,92 zloty, ami a jelenlegi 72 zloty körüli piaci árhoz képest még mindig 25 százalékot meghaladó növekedési potenciállal kecsegtet. A legpesszimistább szakértő 80,8 zlotys célárfolyamából is 10 százalék feletti lehetőség adódik.

Forrás: [origo]

Az 57 zlotys kibocsátási ár után január végén egészen a 77,5 zlotys magasságig száguldott az Alior Bank árfolyama, azóta azonban visszaesés tapasztalható.

Alior Bank (Varsó)

Forrás: [origo]