Rajtunk kívül mindenki euró- és dollármilliárdokat szerezne

Vágólapra másolva!
Szlovákia, Szerbia, Lettország is dollár- és eurókötvényeket bocsátanának ki gyorsan, hogy a kedvező piaci hangulatban még olcsóbban jussanak forrásokhoz. A magyar kormány eddig nem jelentett be ilyen tervet, és az IMF-tárgyalások is megfenekleni látszanak.
Vágólapra másolva!

Szerbia, amely BB-, azaz a befektetésre ajánlott leggyengébb minősítésnél hárommal rosszabb besorolással rendelkezik, a Deutsche Bank, a HSBC és a VTB Capital bankházat bízta meg befektetői találkozók szervezésével egy lehetséges dollárkötvény-kibocsátásról. A találkozók november 7-én kezdődnek, és a tényleges eladásról a piaci viszonyok alapján dönt a szerb kormány.

Lettország a Barclays, a Deutsche Bank és a JP Morgan bankházat bízta meg a kötvényeladás lebonyolításával. A Reuters tudósítása szerint az egyelőre nem derült ki, hogy milyen devizanemben bocsátana ki kötvényt a rigai kormányzat. Lettország, amely BBB-, a leggyengébb még befektetésre ajánlott besorolással rendelkezik, legutóbb februárban adott el devizakötvényt, 1 milliárd dollárnyi értékben.

Szlovákia is még az idén eurókötvény kibocsátására készül, hogy éljen a pillanatnyilag rekordalacsony szinten álló finanszírozási költségek adta lehetőséggel - tájékoztatta a Reuters hírügynökséget egy magát megnevezni nem kívánó kormányzati forrás. Szlovákia 2012-es finanszírozási igényének fedezésére 7,5 milliárd euró értékben bocsátott ki kötvényeket. A kormányzati forrás csak annyit mondott, hogy az új kötvény hosszabb lejáratú lesz, további részletet azonban nem közölt.

A feltörekvő piacok az elmúlt hetekben rendre igyekeznek kihasználni a kedvező piaci helyzetet kötvénykibocsátásra. A csehek, lengyelek már sikeresen bocsátottak ki állampapírokat külföldi valutában. A nagy központi bankok, így az Európai Központi Bank (EKB) és az amerikai Fed által teremtett likviditásbőség és az alacsony kamatszintek a befektetőket arra ösztönzik, hogy a magasabb hozamot kínáló feltörekvő piaci papírokba fektessék pénzüket.

A magyar kormány azonban - bár hetekkel korábban voltak a kormányoldalon olyanok, akik kacérkodtak a gondolattal - eddig nem használta ki a kedvező piaci helyzetet. A kormány az IMF-fel és az Európai Bizottsággal sem gyorsította fel a hiteltárgyalásokat, sőt, mint arról az [origo] számolt be elsőként, elmérgesedett a viszony a magyar fél és a nemzetközi szervezetek között.