IMF: Öntsenek több pénzt a világra

Vágólapra másolva!
Az IMF rontotta gazdaságnövekedési előrejelzéseit, és szerinte lazább monetáris politikára van szükség.
Vágólapra másolva!

A Nemzetközi Valutaalap (IMF) lefelé módosítja a világgazdaság és a német gazdaság, valamint az euróövezet és a nagy feltörekvő gazdaságok növekedésére adott előrejelzését - írta pénteken a Handelsblatt. A német üzleti lap az IMF jövő héten megjelenő, Világgazdasági kilátások (WEO) című elemzéséből idézve azt írta, hogy a világgazdaság átlagos növekedése az idén 3,3 százalék, jövőre pedig 3,6 százalék lehet, a júliusban jelzett 3,5, illetve 3,9 százalék helyett.

A növekedési ütem lassulása "a lefelé mutató kockázatok jelentős növekedésével jár együtt" - áll az előrejelzésben, amely szerint a világgazdasági folyamatok mindenekelőtt annak függvényében alakulnak, hogy folytatódik-e a piaci bizalom megerősítését célzó határozott intézkedések sora az Egyesült Államokban és az euróövezetben.

Az IMF évente kétszer, tavasszal és ősszel adja közre előrejelzését, és ezekre a nyári, illetve a téli félidőben részleges frissítést készít. Az új, őszi prognózis szerint az euróövezet összesített hazai összterméke (GDP) az idén 0,4 százalékkal csökkenhet, jövőre pedig 0,2 százalékkal bővülhet. Három hónappal korábban az IMF 2012-re 0,3 százalékos csökkenést, 2013-ra 0,7 százalékos bővülést jósolt.

Visszaeső kínai GDP

A nemzetközi pénzügyi szervezet szerint a német gazdaság kilátásai is romlottak. Az EU legnagyobb nemzetgazdasága az idén és jövőre is 0,9 százalékkal nőhet, szemben a nyáron jelzett 1 százalékos, illetve 1,4 százalékos növekedéssel. A világgazdasági konjunktúra lehűlése a nagy feltörekvő gazdaságok teljesítményén is érződik majd. A kínai GDP például 2013-ban 8,4 százalék helyett 8,2 százalékkal, az indiai GDP 6,6 százalék helyett 6 százalékkal, a brazil GDP 4,7 százalék helyett 4 százalékkal nőhet az előrejelzés szerint.

Az IMF szakértői úgy vélik, a lassulás az infláció folytatódó csökkenésével jár együtt, ahhoz pedig, hogy a világgazdaság nagyobb lendületet vegyen, lazább monetáris politikára van szükség.

Ennek az irányvonalnak már vannak gyakorlati jelei: az amerikai jegybank szerepét betöltő Fed szeptember közepén úgy döntött, hogy újabb pénznyomtatással segíti az amerikai gazdaság kilábalását. Ez a Fed harmadik ilyen programja a válság kezdete óta. Amíg nem látják úgy, hogy a gazdaság helyzete javul, havonta 40 milliárd dollár értékben vásárolnak kötvényeket.

Az ötlet Európában sem idegen már. Mario Draghi, az Európai Központi Bank (EKB) elnöke szeptember elején közölte, hogy az EKB korlátlan kötvényvásárlási program elindításával akar úrrá lenni az elhúzódó válságon. Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy az EKB kötvényvásárlásokkal szorítaná lejjebb az eurózónabeli országok állampapírhozamait. Az EKB csak három évnél rövidebb futamidejű papírokat vásárolna. Ez a befektetők számára egy biztosíték arra, hogy bármilyen piaci sokk esetén lesz, aki megvásárolja az állampapírokat.