Korrupció akadályozza az építőipar talpra állását

Vágólapra másolva!
Az építőipari szervezetek nem képesek a szakmai társadalom megvédésére, az iparágat háttéralkuk és korrupció szövik át - állította egy mérnök egyesület vezetője.
Vágólapra másolva!

Változásra van szükség az építőiparban, mert súlyos pénzügyi, morális és szakmai válság sújtja - mondta egy bajai rendezvényen Koósz Mátyás, a Magyar Mérnök Együttműködés Egyesület elnöke.

Állítása szerint a szakma belső világát háttéralkuk, és korrupciógyanús ügyletek szövik át, miközben az ágazat vezetői nem képesek a szakmai társadalom védelmére, következetes érdekérvényesítésének felvállalására.

Az egyesület elnöke az augusztus 31-től szeptember 2-ig tartó bajai Nyári Szabadegyetem megnyitóján azt mondta, az egyesület küldetésével összhangban azért hívták össze a bajai tanácskozást, hogy felhívják az építőipart sújtó gondokra a figyelmet.

Véleménye szerint az építőipar jelenlegi helyzete nem egyedül a 2008-as gazdasági világválság következménye, sokkal inkább egy olyan folyamatról van szó, amelyben megkülönböztetett felelősség terheli az elmúlt 20 év ágazati vezetőit.

Az építőipari ágazatot jellemző káosz egyértelmű jele az egységes fogalmi rendszer hiánya, ami a szerződéses feltételrendszerek, a költségkalkuláció, a munkaköri leírás, az általános szakmai iránynormák és szabványértelmezések eltérő, önkényes értelmezésében nyilvánul meg - mondta Koósz Mátyás.

Koósz Mátyás leszögezte: a háromnapos rendezvénnyel útjára szeretnék indítani a szabadegyetemen megjelent mérnökhallgatókkal összefogva a magyar építőipari stratégia megalkotását.

Szabó Zsolt, a Magyar Fejlesztési Bank főmunkatársa előadásában emlékeztetett arra, hogy a 2007-2008-ban indult gazdasági világválság utolsó szakaszához ért. Az építőipari cégek körében végzett reprezentatív felmérésük szerint az ágazat 2011 őszétől optimistább a jövő tekintetében.

Elmondta, hogy a nyelvtudás hiánya, valamint a külföldi pályázati lehetőségek hiányos ismeretén kívül is több oka van annak, hogy az építőipari ágazatok kiszorulóban vannak a külföldi piacokról, így többségük számára csak a hazai piac maradt a főbb értékesítési terület.