Márciusban megdőlt a végelszámolási rekord

Vágólapra másolva!
Márciusban közel négyezer cégnél indítottak végelszámolási eljárást, ami minden idők legmagasabb havi adata - közölte az Opten. A céginformációs szolgáltató szerint az év végére akár minden 25. működő céggel szemben fizetésképtelenségi eljárást kezdeményezhetnek.
Vágólapra másolva!

Az idei első negyedévben 5828 céggel szemben indult felszámolási és 9048 céggel szemben végelszámolási eljárás, ez 33, illetve 54 százalékos növekedés a tavalyi év azonos időszakához képest - közölte az Opten céginformációs szolgáltató. Továbbra sem túl gyakran alkalmazzák a csődeljárást, az idei első negyedévben csupán 45-öt indítottak a hitelezők. A felszámolási eljárást is a hitelezők indítják, míg a végelszámolást maga az érintett cég kezdeményezi.

Márciusban 1964 céggel szemben indult felszámolás, szemben a tavaly márciusi 1500-zal. A végelszámolásoknál a 3928 indított eljárás 53 százalékos növekedés az előző évihez képest, és egyben minden idők legmagasabb havi adata - áll a közleményben.

A válság indulásakor, 2008 első negyedévében a felszámolási ráta - azaz a felszámolásokat a működő cégek számához viszonyító mutató - 2,24 százalékon állt, a végelszámolási ráta pedig 2 százalék volt. Ehhez képest idén az első negyedévben a felszámolási ráta megközelítette a 4, a végelszámolási ráta pedig meghaladta az 5,6 százalékot.

"Csaknem bizonyos, hogy az eljárások száma tovább emelkedik az év során, ez pedig azt jelenti, hogy az év végére akár minden 25. működő céggel szemben fizetésképtelenségi eljárást, azaz felszámolást, csődeljárást kezdeményezhetnek" - idézi a közlemény Tóth Tamást, az Opten igazgatóját.

Mint arról korábban beszámoltunk, néhány éve még vígan működhettek úgy cégek, hogy szinte semmit nem mutattak meg magukból: bár törvény kötelezte őket, mégsem adták le a cégbírósághoz és nem is tették nyilvánossá az előző évi gazdálkodásukról tájékoztató beszámolót, a mérleget, a hatóságok mégsem léptek fel ellenük. 2010 óta azonban a cégbíróság a NAV-tól hamar megtudja, ha egy cég nem akar a gazdálkodásáról semmit megosztani a nyilvánossággal, és hatvannapos átmeneti idő és az adószám felfüggesztése után megszüntetheti a céget.