Ifo: Jövőre csak 0,4 százalékkal nő a német gazdaság

Vágólapra másolva!
Lassul jövőre a német GDP-növekedés még akkor is, ha nem súlyosbodik az euróövezeti válság. Az Ifo gazdaságkutató intézet szerint recesszió azonban nem várható Németországban.
Vágólapra másolva!

A német gazdaság 2011-ben három százalékkal, 2012-ben 0,4 százalékkal bővülhet, a német GDP-növekedés elsősorban a világgazdasági növekedési kilátások romlása és az euróövezeti adósságválság miatt lassul - közölte az Ifo gazdaságkutató intézet. Az Ifo szerint a pontos előrejelzést nehezíti, hogy az euróövezeti gazdaság jövője nagyban függ a döntéshozók lépéseitől. A közölt számítások olyan forgatókönyv szerint készültek, hogy az euróövezeti válság nem súlyosbodik, Olaszország továbbra is a piacról képes finanszírozni adósságát.

A gazdaságkutató hangsúlyozta: várakozásik szerint nem várható recesszió Németországban. A szervezet számításai szerint a német munkanélküliségi ráta az idei 7,1 százalékról 6,7 százalékra csökken 2012-ben. A német infláció az idei átlag 2,3 százalékról 1,8 százalékra mérséklődik 2012-ben, míg a német államháztartás GDP-arányos hiánya az idei 1,1 százalékról 0,9 százalékra csökken.

Az Ifo szerint a német gazdaságot a lakossági fogyasztás támogatja majd, amely a kedvező munkaerő-piaci helyzet és a jövedelmek emelkedése miatt bővülhet. Az alacsony kamatszintek és a hazai beruházások fellendülése miatt az építőipar is nőhet. Az Ifo számításai szerint az euróövezeti GDP a 2011. évi 1,5 százalékos bővülés után 0,2 százalékkal esik vissza 2012-ben.

A ZEW gazdaságkutató intézet a héten arról számolt be, hogy Németországban kissé javul az üzleti hangulat, de a gazdaság szereplői változatlanul a konjunktúra lanyhulására számítanak a következő fél évben.

A német GDP alakulása a magyar gazdaság szempontjából is fontos, Németország ugyanis Magyarország legfontosabb külkereskedelmi partnere. Orbán Viktor miniszterelnök a közelmúltban arról beszélt, hogy - mivel a magyar gazdaság Németországéval van a leginkább összefonódva - amíg a német kormányzat nem változtat a gazdasági kilátásain, addig a magyar kormány sem.