Magyarországon jelen lévő bankokba is pénzt kell pumpálni

Vágólapra másolva!
A magyarországi érdekeltséggel rendelkező tizenegy anyabank közül csak egy teljesítheti pótlólagos tőke bevonása nélkül a 9 százalékos tőkemegfelelési küszöb követelményét, amelyről szerdán állapodtak meg az uniós vezetők.
Vágólapra másolva!

A Magyarországon működő külföldi tulajdonú bankok anyavállalatainak túlnyomó többsége feltőkésítésre szorul az Európai Tanács szerdai döntése alapján - olvasható ki az Európai Bankfelügyeleti Hatóság (EBA) adataiból. Az uniós kormány-, illetve államfők testülete szerdán kilenc százalékban határozta meg azt a tőkemegfelelési küszöböt, amelyet a nemzetközileg tevékeny uniós székhelyű bankoknak a jövő nyárig el kell érniük. Az EBA a legutóbbi banki terheléspróbán 91 bankot vizsgált, ezek közül tizenegynek van magyarországi érdekeltsége a Magyar Bankszövetség tagnévsora alapján.

A tizenegy anyabank közül csupán egy társaság, a belga KBC - a K&H Bank Nyrt. tulajdonosa - teljesítheti pótlólagos tőke bevonása nélkül a 9 százalékos követelményt a nyári stresszteszt eredményeit bemutató EBA-jelentés alapján, amelyben az szerepel, hogy a KBC tőkemegfelelési mutatója 2010 év végén 10,5 százalék volt, és 10 százalék maradna akkor is, ha a hatóság által modellezett helyzetek közül a kedvezőtlen forgatókönyv valósulna meg.

A vizsgált társaságok mérlegéből származó tényadatok alapján a KBC mellett még két bank lépte át tavaly év végén a 9 százalékos küszöböt - a német Commerzbank 10 százalékos értékkel, valamint az MKB Bank Zrt. fő tulajdonosa, a Bayerische Landesbank 9,3 százalékkal -, de a feltételezett negatív fordulat esetén minkét társaság mutatója a határérték alá süllyedne. A legalacsonyabb, 5,8 százalékos tőkemegfelelési mutatót az olasz Banco Popolare - a Banco Popolare Hungary Bank Zrt. anyavállalata - érte el tavaly.

Az EBA negatív forgatókönyvének megvalósulása esetén a leggyengébb helyzetbe a Magyarországi Volksbank Zrt. alapítója, az Österreichische Volksbanken (ÖVAG) kerülne, a cég tőkemegfelelési mutatója a 2010. év végi 6,4 százalékról 4,5 százalékra csökkenne. Az EBA csütörtökön kiadott közleménye szerint azonban az ÖVAG olyan átszervezési folyamat alatt áll, amelynek a végén nem számít majd a nemzetközileg tevékeny európai bankok közé.

Az előzetes számítások szerint 59 millió euróra van szüksége az osztrák Erste Csoportnak ahhoz, hogy teljesüljön az új, kilencszázalékos tőkemegfelelési mutató. A végleges tőkeigényt várhatóan a harmadik negyedév adatai alapján, novemberben állapítja meg az Európai Banki Felügyelet (EBA) - írta közleményében a bankcsoport. A tőkemegfelelési mutató az EBA számításain alapul. Beleszámították az osztrák állam által a 2008-as bankmentő csomag részeként rendelkezésre bocsátott ezerkétszáz millió eurót (Partizipationskapital), nem foglalja magában ellenben a hibrid tőkeelemeket (azaz főként a kölcsöntőke különböző fajtáit) és a magánbefektetők által rendelkezésre bocsátott 540 millió eurót.

A Raiffeisen Bank Zrt. ugyancsak osztrák tulajdonosa, a Raiffeisen Bank International tőkemegfelelési mutatója 2010 végén 8,1 százalék volt, 2012 végén 7,8 százalék lehet a kedvezőtlen forgatókönyv alapján. Az Unicredit Bank Hungary Zrt. olasz anyavállalata, az Unicredit mutatója 2010 végén 7,8 százalék volt, 2012 végén 6,7 százalék lehet.

A CIB Bank Zrt. anyavállalata, az olasz Intesa Sanpaolo tőkemegfelelési mutatója 2010 végén 7,9 százalék volt, 2012 végén 8,9 százalék lehet a stresszteszt eredményei alapján. A Credigen Bank Zrt. anyavállalata, a francia Crédit Agricole tőkemegfelelési mutatója 2010. december 31-én 8,2 százalék volt, az EBA adatai szerint 2012 végén 8,5 százalék lehet. A Deutsche Bank Zrt. anyavállalata, a Deutsche Bank mutatója 2010 végén 8,8 százalék volt a társaság mérlege alapján, 2012 végére az EBA nyári vizsgálata szerint 6,5 százalék lehet.

A 9 százalékos, úgynevezett első körös tőkemegfelelési mutató (core Tier 1 capital ratio) azt jelenti, hogy legkevesebb 9 százaléknyi tőkét kell tartalékban tartani a kockázattal súlyozott mérlegfőösszeghez képest.

Az EBA nyáron - vagyis az euróövezeti államadósság-válság augusztusban kezdődött elmélyülése előtt - összeállított negatív forgatókönyve szerint az Európai Unióban és az euróövezetben az összesített hazai össztermék (GDP) 2011-ben 0,4 százalékkal csökken, 2012-ben pedig stagnál a gazdaság. A munkanélküliségi ráta 2011-ben 10 százalék, 2012-ben 10,5 százalék, az infláció 2011-ben 1,5 százalék, 2012-ben 0,5 százalék lesz.