Éves csúcson a magyar törlesztéskockázati biztosítás díja

Vágólapra másolva!
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 734,86 pontos, 3,34 százalékos csökkenéssel, 21 288,93 ponton zárt pénteken. Az esést egy - állítólag - félreértett politikusi nyilatkozat váltotta ki, ami viszont nemcsak a magyar, de a világ más pénzpiacait is lejtőre tette.
Vágólapra másolva!

A részvénypiac forgalma 90,0 milliárd forint volt pénteken, a vezető részvények gyengültek az előző napi záráshoz képest. Az OTP árfolyama napközben 10 százalékot meghaladó mértékben csökkent, ezért a papír kereskedését rövid időre felfüggesztették. Ezt követően tovább esett az árfolyam, elérte a megengedett 15 százalékos napi maximumot, az OTP részvény 4624 forintig gyengült.

Kovács Krisztián, a Concorde Értékpapír elemzője a Facebook közösségi portálon közzétett videóban azt mondta, hogy egy félreértésen alapuló magyar hír is mozgatta a piacokat világszerte. "A csütörtöki magyarországi kommunikációs zűrzavart tetőzve szerencsétlen módon pénteken a világ vezető hírügynökségei félremagyarázták az egyik kormányzati vezető politikus kijelentéseit" - mondta a videóban Kovács Krisztián hozzátéve, hogy ennek következtében nemcsak a magyar eszközöket sújtotta eladói hullám, új lokális mélypontra esett az euró a dollárral szemben, a világ összes részvénypiacán eladói nyomás volt.

Félreértett nyilatkozat?

Kovács Krisztián szerint a félreértés alapja az volt, hogy Szijjártó Péter, a miniszterelnök szóvivője pénteken egy sajtótájékoztatón, "a politikai retorika körébe tartózó", az előző kormány felelősségét felvető szövegében elhangzott az államcsőd kifejezés. Világ vezető hírügynökségei ezt félreértve olyan egymondatos hírt adtak ki, amelyből tévesen arra lehetett következtetni, hogy a magyar kormány számol az államcsőd lehetőségével. A Concorde elemzője szerint ez tévedés.

Sőre Balázs, a Buda-Cash Brókerház határidős üzletkötője azt mondta, hogy nem egy-egy részvényt, hanem "az országot adták" külföldi intézményi befektetők pénteken. Ezek viszont nem tudnak nagyon gyorsan reagálni, tehát elképzelhető, hogy még egy nappal korábbi kijelentésekre reagáltak a befektetők.

Kósa kezdte

Piaci szakértők szerint csütörtökön az okozott bizonytalanságot, hogy Kósa Lajos, a Fidesz alelnöke államcsőd közeli helyzetről, kríziskezelés szükségességéről beszélt, és úgy fogalmazott, hogy "a kényszerhelyzet miatt bizonyos gazdasági alkotmányossági szabályok felfüggesztésére is sor kerülhet átmenetileg".

Varga is bejelentésre készül

Sőre Balázs szerint a hétvégén derülhet ki, hogy a kormány milyen irányba lép, amikor nyilvánosságra hozzák a Varga Mihály által vezetett tényfeltáró bizottság részjelentését a gazdaság állapotáról. A szakember szerint az látható, hogy nagyon ideges a piac, egy ilyen helyzetben könnyen alakul ki pánik.

Sőre Balázs szerint ha az amerikai piacok mínuszban zárnak, nem zárható ki, hogy hétfőn folytatódik az esés Budapesten, mivel azonban pénteken jelentős csökkenés következett be, csekély esélyt lát erre. Egyelőre nincs túl jó hangulat a tengerentúlon sem. A várakozásoktól ugyanis jóval elmaradva nőtt a foglalkoztatottak száma az Egyesült Államokban májusban.

Pénteken a Mol 200 forinttal, 1,10 százalékkal 18 000 forintra csökkent, 10,5 milliárd forintos forgalomban. Az OTP részvények ára 600 forinttal, 11,03 százalékkal 4840 forintra esett, forgalmuk 72,5 milliárd forintot tett ki, ez az elmúlt egy év legmagasabb napi forgalma. A Magyar Telekom árfolyama 3 forinttal, 0,43 százalékkal 692 forintra gyengült, forgalma 2,5 milliárd forint volt.

Meglódította az állampapírok hozamát

A csütörtöki 40 bázispont körüli emelkedés után péntek kora délutánra újabb 50-70 bázisponttal nőttek a hozamok a magyar állampapírok másodpiacán. A hozamok csütörtökön az államcsőd közvetlen veszélyéről szóló Kósa-nyilatkozat után ugrottak meg, pénteken pedig Szijjártó Péter miniszterelnöki szóvivő Kósa kijelentését megerősítő kommentárja újabb lökést adott a hozamemelkedésnek.

Pénteken több mint egy évi csúcson járt a londoni kereskedésben a magyar törlesztéskockázatra köthető biztosítási tranzakciók díjszabása a magyar gazdaság helyzetéről szóló politikusi nyilatkozatok után. A magyar államadósság-törlesztési kockázat biztosítására kínált hitelpiaci származékos csereügyletek (credit default swaps, CDS) árazása az aznap délutáni londoni kereskedésben 423 bázispont körül mozgott, igen meredek, 115 bázispontos emelkedéssel az előző záróról. A CMA kimutatása szerint a magyar CDS-díjszabás legutóbb 2009. április 24-én járt 420 bázispont felett.