Átadták a biztonsági földgáztárolót Algyőn

Vágólapra másolva!
Átadták Magyarország legújabb, 1,2 milliárd köbméteres kapacitású, 150 milliárd forint összkölktségő biztonsági földgáztárolóját csütörtökön Algyőn.
Vágólapra másolva!

Magyarország a Szőregi stratégiai gáztározó átadásával az energiabiztonság terén nagyot lépett előre, nem kell tartanunk attól, hogy akár hónapokig tartó zavarok is veszélyeztessék a lakosság ellátását - jelentette ki Bajnai Gordon miniszterelnök létesítmény ünnepélyes átadásán. A 150 milliárd forintos költségvetésű beruházás a kormány átfogó stratégiájának része, amelynek célja az ország energiabiztonságának javítása - mondta a miniszterelnök.

A tározók építése mellett a kormány ezért tekinti elsődleges prioritásnak a Nabucco vezeték építését, amelyen független forrásból, független útvonalon szállíthatnak gázt Magyarországra, ezért kezdett tárgyalásokat a cseppfolyós földgáz szállításának lehetőségéről és ezért támogatja független útvonalként a Déli Áramlat vezeték megépítését is - közölte a kormányfő.

Hernádi Zsolt, a Mol elnök-vezérigazgatója elmondta, a tározó Európában a legkorszerűbb és a maga nemében egyedülálló a világon, hiszen eddig sehol nem épült olyan stratégiai tározó, melyet kizárólag veszélyhelyzet, havária esetén használnak.

A beruházás során 200 kilométernyi csővezetéket fektettek le a föld alá, összesen 44 kutat fúrtak, ezek közül tíz 1800 méteres mélységű - érzékeltette a beruházás nagyságát az elnök, aki hangsúlyozta, a fejlesztéssel az ország mindent megtett az gázellátás biztosítása érdekében, amit saját erejéből tehetett. A következő lépés a közép-európai hálózatok összekapcsolása - tette hozzá.

Az MMBF Földgáztároló Zrt. a Mol Nyrt. 72,5 százalékos, valamint Magyar Szénhidrogén Készletező Szövetség (MSZKSZ) 27,5 százalékos tulajdona és a biztonsági földgázkészletet hosszútávú szerződés alapján tárolja Európa egyik legmodernebb gáztárolójában, amelynek kivitelezése a Mol-lal kötött fővállalkozói szerződés keretében folyt.

A Szőreg-1 telep tárolóvá alakításának 150 milliárd forintos költségét részben az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank 200 millió eurós hiteléből fedezték, a projekt nem terheli a költségvetést, a finanszírozási konstrukció szerint a beruházás ára a jövőben épül be a gáz fogyasztói árába.