Az EU-főbiztoshoz fordult a Magyar Agrárkamara

Vágólapra másolva!
A Magyar Agrárkamara levélben hívta fel a figyelmet a magyar gabonapiaci helyzet tarthatatlanságára, amelyet az Európai Unió mezőgazdasági főbiztosának, Mariann Fischer Boelnek, valamint Gráf József agrárminiszternek írtak.
Vágólapra másolva!

Az agrárkamara szerint sejteni lehetett a kritikus helyzet, hiszen nemcsak Magyarországon, hanem a világ számos országában a vártnál jobb termést takarítottak be. Ezért pang a piac, túlkínálat van, és az alacsony árak mellett sincs vevő a terményre.

Magyarországon mintegy nyolcmillió tonna kukorica betakarítása várható. Ennek fele a hazai szükséglet. Búzából mintegy 4,1 millió termett, de ebből is hozzávetőlegesen másfél millió tonna exportálható mennyiség. A tárolókban pedig még 1,5-2 millió tonna tavalyi gabona is található. Így ebben a szezonban mintegy 6-6,5 millió tonna gabona vár külföldi eladásra. Vevő viszont sehol, jó gabonatermést takarítottak be csaknem mindenhol.

Kevés a magyar gabona, mégis alacsony az ár Pesten

A Magyar Agrárkamara Fischer Boelnek írt levelében többek között arról tájékoztatja az unió mezőgazdasági biztosát, hogy az idei szezonban 25 százalékkal kevesebb kalászos gabona termett ugyan Magyarországon, mint tavaly, de a Budapesti Értéktőzsdén az augusztus és szeptemberi átlagárak 15-25 százalékkal alacsonyabbak múlt évihez viszonyítva.

Ám az alacsony árakon is csak kevés üzletkötés történik, mivel a gazdasági válság okozta hitelszűke miatt a felvásárlók - malom-, és takarmányfeldolgozók - a korábban szokásos 5-6 havi gabonakészlet megvásárlása helyett csak tevékenységüket fenntartó szükségletüket képesek megvásárolni. Így a termés nagy része a termelők tárolójában marad.

Uniós és hazai kormányzati segítség kéne

Tekintettel arra, hogy az uniós tagállamoknak piaci támogatására nincs lehetősége, ugyanakkor az áru piacra juttatása mielőbb szükséges, a Magyar Agrárkamara nevében Forgács Barna, a köztestület elnöke arra kéri Mariann Fischer Boelt, hogy mielőbbi intézkedjen a megoldás érdekében.

A gabonaexport - beleértve a feldolgozott termékeket is - régiós támogatásához kér uniós segítséget a köztestület, valamint a tenger nélküli országok többlet fuvarköltségeinek legalább egy részének ellentételezésére, továbbá a gabonaimport-kedvezmények ideiglenes felfüggesztésére.

Gráf József figyelmét pedig arra hívja fel levelében az agrárkamara, hogy a fent jelzett problémák miatt a gabonatermelőknél súlyos likviditási helyzet alakult ki. Ez pedig nemcsak a gazdaságok megszűnését eredményezheti, hanem a munkanélküliek számát is növelheti, a családok további elszegényedését okozhatja.

Ezért az agrártárca egyebek mellett ismételten vizsgálja meg a gabona közraktározásának támogatási lehetőségét, továbbá az állami vállalatokon keresztül történő gabonafelvásárlást.