Németország
21:002024. június 14.
Skócia
Magyarország
15:002024. június 15.
Svájc
Vágólapra másolva!
Összességében legfeljebb 20 milliárd forintot nyer a költségvetés az étkezési utalványok tervezett megadóztatásával - állítja a Kopint-Tárki a napokban elvégzett felmérésére és számításaira hivatkozva. Az intézet becslése szerint majdnem húszezren válhatnak állástalanná a forgalomcsökkenés miatt.
Vágólapra másolva!

A bejelentett adóváltozások bevezetésével az étkezési utalványok forgalma a korábbi egyharmadára csökkenne, és legfeljebb 19,5 milliárd forint adóbevételi többletet generálna - derül ki a Kopint-Tárki Konjunktúrakutató Intézet Zrt. legfrissebb felméréséből, amelyet szerdán ismertettek sajtótájékoztatón.

A törvényjavaslat szerint a természetbeni juttatások, így például az étkezési utalványok értékének 50 százaléka után a munkáltató 62 százalék szja-t és az ezzel növelt összegre 27 százalék tb-t fizetne. Ez összesen 105,74 százalékos adókulcsnak felelne meg, de mivel csak a természetbeni juttatások felére kell megfizetni, a juttatások teljes összegére vetítve ez 52,87 százalékos effektív adóterhet jelent.

A felmérés szerint a módosítás bevezetésével egyesek pénzbeli fizetésemelést kapnának, mintegy bruttó 10,9 százalékos mértékben. A változással csökken a vendéglátóipari kereslet, ami a költségvetési adóbevételeket tovább mérsékli.

A munkavállalók a korábbi utalványérték 44,2 százalékához jutnának hozzá, utalványban és béremelésben, a teljes veszteségük a korábbi utalványérték 55,8 százaléka lenne.

Klauber Mátyás kutatásvezető elmondta: a módosítás elfogadása esetén az összes kincstári bevételnövekedés legfeljebb 58 milliárd forint lehetne. A majdnem 130 milliárdos várható fogyasztáscsökkenés miatt azonban a kieső áfa összege 24,1 milliárd forinttal csökkenti a többletet, amelyet a másodlagos hatások további 14,4 milliárd forinttal mérsékelnek. Így a költségvetés becsülhető nyeresége 19,5 milliárd forint lehet.

A felmérés szerint a munkaadók kiadásai 70,9 milliárd forinttal csökkennének, ezért a kutatásvezető arra hívta fel a figyelmet, hogy a munkaadók jövedelmi pozícióját várhatóan jelentősebben érinti a tervezett adóintézkedés, mint a költségvetését.

Hozzátette: a háttéripar, az étkezési utalványok esetében a vendéglátás, a házhozszállítás forgalma és az e téren keletkező jövedelmek, adók csökkenése minden gazdasági szereplőnek, a vendéglátóipari munkaadónak, a munkavállalónak és a kincstárnak is jelentős veszteséget okoz.

A felmérés során megkérdezett 150 vendéglátóhely forgalma 19,9 százalékkal csökkenne, elfogadóhelyenként átlagosan 16,8 millió forint éves bevételkiesést okozva. A teljes vendéglátóipari forgalom 151,2 milliárd forinttal csökkenne, a kifizetett munkabér pedig legalább mintegy 15 százalékkal mérséklődne. A kérdéses éttermekben 2,1 foglalkoztatottal csökkenne az átlaglétszám, ami országosan 18 900 főt jelentene.

Az étkezési utalványok teljes forgalmát 2008-ra 231 milliárd forintra becsülik. Az étkezési jegyet elfogadó éttermek és egyéb elfogadóhelyek száma 9000 körüli.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!

Mindent egy helyen az Eb-ről